Gibraltar zaujal inovativní postoj k ICO

0
(0)

Zámořské území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se před pár dny rozhodlo vyjádřit k ICO. Gibraltar ve své oficiální zprávě uvedl, že chce ICO regulovat kvůli bezpečnosti investorů. O návrhu jsme již informovali v tomto článku. Zatím se však nedá mluvit o přísných pravidlech či předpisech, země totiž uvažuje o zcela jiném druhu regulací. Pojďme se podrobněji podívat, co má v plánu.

(přeloženo ze slovenského originálu Marka Federa)

Autorizovaní patroni

V oficiální zprávě Gibraltar uvedl, že pracuje od začátku února na konceptech, které by umožnily regulovat ICO. Jedním z hlavních témat mají být tzv. autorizovaní patroni (authorized sponsors), kteří budou plnit úlohu jakéhosi “regulátora” trhu s ICO.

„Nemyslíme si, že bychom měli být regulátory, stejně jako si nemyslíme, že by Gibraltar měl být jurisdikcí s vlastními zákony na to, jak by měly vypadat dobré tokeny.”

Tak zní slova Siana Jonese, který je poradcem Gibraltar Financial Services Commision (GFSC). Vyjádřil se tak toto úterý během rozhovoru pro portál CoinDesk. Dále uvedl:

„Místo regulací a zákonů by měli regulátoři nechat volnost autorizovaným patronům. Ti by měli následně přijít s návrhy, jak by měly dobré ICO vypadat.”

Jones následně vyjádřil svůj nesouhlas s tím, že se ICO dají regulovat konkrétními zákony. Myslí si, že takové modely regulací by byly pro blockchain technologii nepřijatelné a neaplikovatelné. Přesto věří, že se Gibraltaru podaří vytvořit soubor rad či principů, které budou sloužit pro dobro všech zúčastněných. Tento soubor by měl následně pomoci autorizovaným patronům k tomu, aby dokázali určit, jak má vypadat “dobré ICO nebo token”.

Na otázku, zda jde o jakýsi samoregulační systém, odpověděl následovně:

“Nevím, co si mám pod samoregulačním systémem představit, ale určitě to zní zajímavě. Podstata však stále zůstává: že to, jak by mělo dobré ICO vypadat, určí trh.”

Snaha udržet krok s technologií

Paul Astengo, finanční ředitel GFSC, se vyjádřil pro Coindesk, že načasování těchto “regulací” není náhodné. Podle něj mají tyto novinky udržet Gibraltar ve spojení s nastupující technologií a domnívá se, že taková legislativa je logickým krokem. V lednu totiž země začala vydávat licence společnostem pracujícím s blockchainem. Ihned po vydání licencí Gibraltar přilákal pozornost blockchain startupů (něco k zamyšlení pro naše úředníky…).

Astengo prohlásil:

„Gibraltar chce přilákat kvalitní společnosti i lidi, pracující v tomto odvětví. Jsme si jisti, že mohou pomoci Gibraltaru stejně, jako Gibraltar může pomoci jim. Chceme se ujistit, že všechny regulace a zákony spojené s touto technologií budou podporovat tyto firmy na jejich cestě k úspěchu.”

Astengo i Jones dále uvedli, že Gibraltar toho má v plánu ještě víc. Částečné regulace by měly být aplikovány i na investiční fondy, zaměřené na kryptoměny a tokeny.

“Je určitě správné, když řeknu, že informace, které o kryptoaktivech a kryptoměnách nyní máme, ještě nejsou dostačující k regulacím. Ale kryptoměny jsou momentálně pod drobnohledem.”

Jones se dále domnívá, že více informací o postupu Gibraltaru ohledně investičních fondů do kryptoměn se dozvíme ještě před koncem tohoto roku. Sám přitom vnímá kryptoměny jako “dlouhodobou hru” a v blockchainu vidí potenciál do budoucna, zejména ve vztazích mezi zákazníky a společnostmi, stejně jako mezi obyvateli a vládami států.

Závěr

Kdyby všechny státy začaly takto rozumně přemýšlet nad kryptoměnami a vším, co je s nimi spojené, jednalo by se určitě o obrovský benefit pro budoucí generace. Osobně si však myslím, že se ani zdaleka nemůžeme spoléhat na to, že by takto otevřenou mysl měli politici po celém světě. Vždyť například i generální ředitelka MMF nedávno prohlásila, že regulace jsou nevyhnutelné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img