[PO FORKU] Bitcoin Cash síť se pomalu stabilizuje – BCHSV tahá za kratší konec

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Cena Bitcoinu dosahuje nejvyšší úrovně oproti turecké liře • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitcoin konsoliduje • Počet aktivních bitcoinových adres dosáhl 2letého maxima • a další novinky

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin za poslední dva týdny...

Předevčírem (15.11.2018) jsme byli svědky velké události – pravidelné aktualizace kryptoměny Bitcoin Cash. Šlo o různá vylepšení sítě a vytvoření nových opkódů, které umožňují snadnější ukončení smart kontraktů. Na tom však není nic zas tak zajímavého. Vylepšení různých kryptoměn jsou na denním pořádku.

Tato aktualizace však vyžadovala vytvoření tzv. hard-forku – nekompatibilní změny pravidel konsensu – což znamená, že aby bylo možné těžit aktuální verzi Bitcoin Cash, mineři by museli aktualizovat svůj těžební software.

A tady nastal problém. Všechny forky dosud proběhly v režii společnosti Bitcoin ABC. Hard-fork je však citlivá věc. Musíte totiž přesvědčit stovky / tisíce minerů, aby změnili svůj software a začali těžit podle nových pravidel. A to není zas tak jednoduché.

Bitcoin Cash je (alespoň technicky) decentralizovaná teorie – žádná autorita nemá právo ji měnit, vytvářet nové coiny nebo blokovat transakce. Před několika měsíci se ale na bojišti objevil nový hráč, který měl jediný cíl. Převzít kontrolu nad měnou Bitcoin Cash.

Bitcoin SV (Satoshi Vision)

O Bitcoin SV jsme vás poprvé informovali v tomto článku. Jde o konkurenční implementaci Bitcoin Cash konsensu a jeho tvůrci využili plánovaný hard-fork k tomu, aby jej protlačili na veřejnost. Podobně, jak to před více než rokem udělali právě tvůrci Bitcoin Cash (vtipné, však?).

Skupině kolem Bitcoin SV se dokonce podařilo přetáhnout na svou stranu většinový hashrate (použili při tom zastrašování a velké investice do BCash ASIC minerů). Situace zašla až tak daleko, že na některých burzách, ve snaze určit hodnotu tohoto forku vznikly BCHSV a BCHABC futures kontrakty.

Mohlo by vás zajímat: [Seriál] Kryptocelebrity – (4. díl) Roger Ver, zakladatel Bitcoinu Cash

Dva dny po forku – je rozhodnuto (?)

Těsně po forku začaly takzvané hash-wars! BCHSV měl z počátku velký náskok. Hlásilo se k němu téměř 80 % výkonu sítě, ale většina uzlů sítě sympatizovala s návrhem od BTCABC. Klasický příběh – Mineři vs. lidé.

bchabc vs bchsvPo forku se misky vah začaly naklánět ve prospěch BCHABC poté, co tento návrh získal první dva vytěžené bloky. Navíc BCHABC má dosud delší chain než protivník. SV návrh má jednak nižší hashrate, menší podporu od lidí, firem a také méně uzlů. Podle stránky CoinDance je ABC 14 bloků před SV.

Cena obou forků mluví naprosto jasně

Při pohledu na průměrnou cenu obou forků můžeme konstatovat, že společnost Bitcoin ABC tentokrát vyhrála. Futures kontrakty jejich coinu jsou obchodníky ohodnoceny na cca 260 $, zatímco BCHSV futures stojí pouze 125 $.

Takže … je dobojováno? Uvidíme. Většina světa stále obchoduje původní Bitcoin Cash (BCH) a momentálně není jasné, kdy by se měla situace změnit. Sledujte Kryptomagazín (Přihlaste se k odběru notifikací do PC a do mobilu) a až se situace vyjasní, okamžitě o tom napíšeme.

Tip redakce: Blíží se konec kryptoměn? Pět hlavních důvodů, proč tomu tak není

Je bezpečné posílat Bitcoin Cash?

Pokud je to jen trochu možné, raději Bitcoin Cash nikam neposílejte. BCHABC a BCHSV coiny zatím nemají implementovanou Replay Protection a v případě převodu byste mohli přijít o jeden z forků. To by byla škoda, protože nyní oba mají relativně vysokou hodnotu.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu napsal Samuel S.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře