Finanční instituce neví, jak omezit obchodování zaměstnanců s kryptoměnami

0
(0)

Vrcholní manažeři finančních institucí by rádi předešli střetu zájmů, který by mohl vzniknout při obchodování zaměstnanců s krypoměnami na jejich soukromých účtech. Nevědí však jak a zda vůbec, případně pomocí jakých nástrojů tomu mohou bránit.

Šéfové velkých finančních institucí se shodují na tom, že obchody s kryptoměnami čím dál více pronikají do mainstreamu. A také, že velké společnosti jsou do tohoto obchodování stále hlouběji vtahovány. Banky, brokeři a burzy se dosud do značné míry vyhýbaly “kryptošílenství”, navzdory tomu, že samy investovaly do blockchain technologie, která je základem Bitcoinu, digitální měny číslo jedna.

Rostoucí ceny digitálních mincí však mají na zájmy investorů a bank vliv. Společnosti Goldman Sachs Group Inc a Morgan Stanley zkoumaly, jak “vyčistit” obchody, zatímco burzy CBOE Global Markets Inc a CME Group Inc spustily obchodování s Bitcoin futures.

Pomohou interní pravidla?

Oddělení pro dodržování předpisů velkých finančních institucí proto věnují virtuálním měnám zvýšenou pozornost. Gregory Kaufman, partner advokátní kanceláře Eversheds Sutherland, uvedl:

“Zaznamenali jsme společnosti, které žádají o pomoc s pravidly, týkajícími se kryptoměn, protože zde existuje reálné nebezpečí obchodování s důvěrnými informacemi.”

A dodal:

“Zaměstnanci by mohli mít pocit, že to mohou dělat a jejich zaměstnavatel to nezjistí díky pseudoanonymní povaze kryptoměn.”

Kontrola zaměstnanců při obchodě s kryptoměnami

Zaměstnanci všeobecně musí ještě před obchodováním s jakýmikoliv cennými papíry získat povolení. Firmy monitorují majetek zaměstnanců například tím, že získávají zprávy o jejich osobních účtech od makléřů. Tyto pravidla je však obtížné vynutit při obchodech s kryptoměnami, které používají šifrovací techniky k zabezpečení anonymity transakcí.

Obchody se totiž uskutečňují prostřednictvím roztříštěné sítě kryptoburz, někdy zcela anonymně, čímž se stávají komplikovanými z pohledu sledování. Existuje proto předpoklad, že zaměstnanci, kteří pracují s blockchainem, mohou vlastnit majetky, které by mohly představovat střety zájmů. Například technologický konzultant Colin Platt, který do roku 2015 pracoval s blockchainem v BNP Paribas, uvedl:

“Zajímalo by mne, jak byste mohli pracovat s technologií blockchainu, aniž byste si s kryptoměnami aspoň nehráli…”

Rizika chtějí eliminovat dopředu

Do dnešního dne nejsou, co se týká kryptoměn, veřejně známy případy obchodování s citlivými informacemi v bankách. Existují však určité znaky, například zvyšování cen, když velké společnosti oznámí svoji účast v kryptoobchodě.

Například v poslední květnový den, kdy JPMorgan Chase & Co oznámil, že použije kryptoměnovou technologii Zcash, vzrostla její cena téměř o 129 procent. Podobně to bylo i při zveřejnění projektů na bázi Ethereum a Ripple velkými finančními společnostmi.

Patrick Burton, mluvčí JP Morgan uvedl, že společnost nemá konkrétní pravidla, týkající se možných konfliktů zájmů v oblasti kryptoměn. Namísto toho oddělení dodržování pravidel určilo, že se budou uplatňovat existující pravidla ohledně obchodování s využitím důvěrných informací:

“Zakazujeme obchodování na základě významných neveřejných informací a obchodů, které vytvářejí skutečné nebo vnímané konflikty zájmů.”

Dále poznamenal, že pravidla byla zavedena v čase partnerství se Zcash a bránila zaměstancům v obchodování s tímto tokenem (pokud se chcete dozvědět více o Zcash, přečtěte si náš článek).

Řada významných bank včetně Goldman, Banco Santander, Wells Fargo & Co, Royal Bank of Scotland Plc a Standard Chartered Plc přijala obdobný postoj. Citigroup Inc a Morgan Stanley požadují od zaměstnanců, aby dodržovali kodex chování, ale přitom stále hledají způsob, jak zacházet s potenciálním kryptoobchodováním svých zaměstnanců –  tito informaci uvedli lidé, seznámení s jejich politikou.

Společnosti přistupují k omezením individuálně

Protože neexistují jasná pravidla od globálních regulátorů, mají finanční společnosti problém nastavit svá vlastní. Americká komise pro obchodování s komoditními futures považuje Bitcoin za komoditu, zatímco americká komise pro cenné papíry a burzu tvrdí, že některé kryptoměny mohou být považovány za cenné papíry bez toho, aniž by určila které.

“Pro řadu firem je tak nejjednodušší nedovolit svým zaměstnancům obchodovat s jakýmikoliv kryptoměnami nebo tokeny,”

vysvětlil Ben Kozinn, partner ve společnosti Lowenstein Sandler LLP, pracující s klienty z oblasti finančnictví, kteří se zaobírají touto tematikou.

Jde to i naopak

Zatímco například společnost Nordea Bank AB zakáže od konce února zaměstnancům obchod s kryptoměnami, jsou i finanční instituce s opačným přístupem. Švýcarská společnost UBS Group AG nepovažuje kryptoměny za cenné papíry a její zaměstnanci proto nejsou povinni zveřejnit účty nebo získat povolení. To by se však mohlo změnit, pokud se časem změní předpisy.

Závěrem

Jak vidno, ani nejvyšší manažeři si aktuálně neumí poradit s tím, jak se dívat na kryptoměny. Většina z nich v podstatě čeká, až jim přijdou “noty” zeshora. Takový stav však nahrává rozporuplným prohlášením a zprávám (podloženým i nepodloženým), které hýbou trhem s kryptoměnami.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img