Podle analytiků Citi Research se máme připravit na sérii snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Ta by měla začít již za několik měsíců a trvat až do léta příštího roku.
V páteční poznámce banka zmínila nové známky zpomalování ekonomiky. Podle nich Fed osmkrát sníží sazby o 25 bazických bodů. První snížení by mělo přijít v září a trvat by mohlo až do července 2025.
Citi Research: připravte se na snížení základní úrokové sazby o 200 bazických bodů
Ve výsledku by tak mělo dojít ke snížení základní úrokové sazby o neuvěřitelných 200 bazických bodů, tedy ze současných 5,25-5,5 % na 3,25-3,5 %. Tam by měla zůstat po zbytek roku 2025, jak se v poznámce uvádí.
Podle analytiků Citi v čele s hlavním americkým ekonomem Andrewem Hollenhorstem ekonomika ochladla z „opojného“ tempa v roce 2023. Inflace po nečekaném zpomalení tak opět zpomaluje.
Dodali však, že ukazatel Institutu pro řízení dodávek v sektoru služeb, který se náhle vrátil do záporných hodnot, a měsíční zpráva o zaměstnanosti, která ukázala nárůst nezaměstnanosti na 4,1 %, zvýšily riziko výraznějšího oslabení ekonomické aktivity a rychlejšího tempa snižování sazeb.
Údaje spolu s holubičími komentáři předsedy Fedu Jeroma Powella z úterý naznačují, že první snížení sazeb velmi pravděpodobně přijde již v září. Analytici přímo uvádějí:
Pokračující zmírňování aktivity vyvolá podle našeho základního scénáře snižování sazeb na každém z následujících sedmi zasedání Fedu.
Poznámka rovněž poukázala na další známky slabosti ve zprávě o zaměstnanosti. Zatímco hlavní přírůstek mezd se zdá být solidní, předchozí měsíce byly revidovány směrem dolů. A v červnu došlo k poklesu počtu pracovních míst v dočasných službách o 49 000. Citi to označila za „typ poklesu, který je typický pro období recese, kdy zaměstnavatelé začínají snižovat počet pracovních míst u těch nejméně vázaných pracovníků.“
Sahmovo pravidlo
Údaje o mzdách jsou také pravděpodobně zkresleny směrem nahoru, takže důležitější metrikou je míra nezaměstnanosti. Ta se odvozuje ze samostatného průzkumu, uvedla Citi. A v této souvislosti Citi poukázala na indikátor recese „Sahmovo pravidlo“. Uvedla, že by mohl být spuštěn v srpnu, pokud bude nezaměstnanost nadále růst současným tempem.
Andrew Hollenhorst
Hollenhorst byl v letošním roce ve svých názorech, když si udržoval tlumenější pohled na ekonomiku, i když se konsenzus Wall Street posunul směrem k měkkému přistání, celkem osamocen.
V květnu zdvojnásobil své varování, že USA směřují k tvrdému přistání a že snížení sazeb Fedu nebude stačit k tomu, aby mu zabránilo. To následovalo po podobné prognóze v únoru, a to i v době, kdy byly zveřejněny zprávy o zaměstnanosti.
Ve středečním rozhovoru poznamenal, že prudká recese by pravděpodobně přinesla dostatečný politický konsenzus pro větší vládní výdaje na stimulaci ekonomiky. To by překonalo obavy z obrovského deficitu. Dodal však, že mírnější recese by k takovému konsensu vést nemusela.
Poukázal také na to, že stejně jako zvyšování sazeb Fedu zpomalilo ekonomiku méně, než se očekávalo, snížení sazeb ji tolik nestimulovalo. Navíc výnosy desetiletých dluhopisů, které slouží jako referenční hodnoty pro širokou škálu výpůjčních nákladů, jsou již nyní nižší než výnosy dvouletých dluhopisů. To ponechává menší prostor pro další pokles. Zejména když rostoucí deficit a inflace zvyšují tlak na růst.
Většina ekonomické aktivity bude více reagovat na pětiletý výnos, desetiletý výnos. Ve skutečnosti nejde o jednodenní úrokovou sazbu. Takže skutečně existuje otázka, do jaké míry lze tento stimulační účinek nižších základních sazeb přenést.
Prozkoumejte akcie na platformě XTB