[FÁMY] Kryptoměny využívají především podvodníci, překupníci drog a teroristé.

0
(0)

7.10 2010 Satoshi Nakamoto prohlásil: “Pokud tomu nevěříte, nebo to nechápete, nemám čas pokoušet se vás přesvědčit.” My v Kryptomagazínu čas máme, a proto se vám v tomto článku pokusím dokázat, že jedno z nejčastějších tvrzení o Bitcoinu není pravdivé a vysvětlím, odkud se vlastně vzalo. 

Přečtěte se také: [FÁMY] Vlastníte Bitcoiny? Je zde veliká šance, že vám je ukradnou!

Strach z neznámého

Limbický systém lidského mozku s centrem v malém, peckovitém útvaru zvaném amygdala, obohacuje naše životy o emocionální prožitky. Bez základních dvou emocí – strachu a hněvu, které nás v ohrožení vedou k rozhodnutí bojovat či dát se na útěk, by člověk na své dlouhé cestě evolučním vývojem daleko nedošel. A je pochopitelné, že každý otřes našimi křehkými jistotami za ohrožující považujeme. Přijmout do svých životů něco nového a neznámého je pro nás obtížné a snaha porozumět vyžaduje minimálně jistou časovou investici. Oproti tomu jednat unáhleně a odmítat rozšířit vlastní obzory o nové podněty, se zdá jednoduché. Jak to dopadá, volíme-li mezi snadným a obtížným, známe dobře ze svých životů sami. Jak by ale vypadal lidský svět, kdyby alespoň někteří z nás neměli odvahu čelit neznámému?

Zákon o červených vlajkách

Při závádění automobilů do běžné dopravy v první polovině 19. století, existoval ve Velké Británii zákon, nařizující, aby byl každý vůz obsluhován nejen řidičem, ale i operátorem, inženýrem, a osobou, která 60 metrů před vozem mávala velkým červeným praporem a s dostatečným předstihem varovala vyděšené občany před rachotícím monstrem valícím se rychlostí celých 20km v hodině.

I když byla jistá bezpečnostní opatření na místě, zdá se z dnešní perspektivy podobný zákon poněkud absurdní. Omezení pouze zbrzdilo rozšíření běžného užívání automobilů o celé dekády, a nakonec bylo koncem století nevyhnutelně zrušeno, čímž se konečně otevřela cesta ke změně podoby přepravy osob i zboží.

Internetová paralela

O dalších sto let později stojí člověk před dalším mohutným technologickým pokrokem a opět mává červenou vlajkou.
Když se koncem devadesátých let v České republice začaly stále častěji usazovat první e-shopy, důvěra v jejich přežití nebyla příliš vysoká, obavy z nárůstů podvodných prodejů rostly a v obecné společnosti převládala skepse. Dnes už víme, jak moc jsme se mýlili, a někteří z nás litují, že v možnostech nové technologie neviděli potenciál již dříve.

Ozývaly se i názory nápadně podobné těm, které dnes slýcháme na adresu Bitcoinu. Internet měl být nebezpečnou zbraní v rukou zločinců a běžnému člověku podle takových názorů neměl přinášet žádný užitek. Dnes je celosvětová dostupnost k internetu jednou z hlavních priorit světových mocností a spojené národy dokonce zvažují vnést právo na internetové připojení do základní listiny lidských práv a svobod.

Mohlo by vás zajímat: [FÁMY] Bitcoin nemá žádnou hodnotu

Závěr

Dnes je to blockchain a Bitcoin, co vyvolává obavy, kritiku, a dokonce i hněv, a množství lidí, kteří výhružně mávají červeným praporem neubývá. Přibývá ale těch, kteří mají odvahu vstoupit na neznámou půdu a pomoci ostatním dobrodruhům otevřít dveře do nejisté, ale jistě zajímavé budoucnosti. Já osobně mám jasno. A kterým směrem se vydáte vy?

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dabl

No nevím, osobně jsem ještě na praktické využití nenarazil, ale vyděračských mailů s platbou v BTC mi už pár přišlo.

hunter

Problém je v tom, že auta i internet (ať už e-mail nebo www) přinesly jeho uživatelům, “instatní benefit” – vhodný pro drtivou většinu populace (i kdyby to mělo být jen ušetření peněz za známku nebo že ubylo koňského hnoje na ulicích velkoměst – viz dnešní iDnes).

Kryptoměny žádný “instatní benefit” drtivé většině lidí nepřínášejí.
Ano, jsou super, když je ve vaší zemi hyperinflace, když potřebujte posílat platby z/do Venezuely, Tibetu nebo Severní Korey, když potřebujete (pseudo)anonymně platit za … cokoliv.
Ale obávám se, že poptávka po těchto benefitech je (minimálně v EU, USA a JV Asii) _mnohem_ menší, než by si kryptooptimisté přáli.

hunter

No dobře … ale zažily některé z jmenovaných technologií (internet, e-shopy, auta, …) ve svém rozvoji taky “deadopci” – jakože je někdo začal používat a potom za chvíli přestal, protože si řekl, že to není nic pro něj?
Že se celkový trh smrskl i mimo brutální celosvětovou hospodářskou krizi?

Kryptoměny podle různých indikátorů ano, a je to VELMI špatné znamení, které jasně ukazuje, že tak pozitivní a snadné jako u ostatních těch technologií výše to rozhodně nebude.

spot_img