[Finance] Investice do zlata před krizí se vyplatí – Vaše úspory se mohou až zdvojnásobit!

0
(0)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Přemýšlíte o způsobech, jak diverzifikovat své portfolio? Fyzické investiční zlato je ideální možností, protože vaše portfolio doplní o něco reálného, na co si můžete sáhnout.  Zlato je navíc v porovnání s kryptoměnami mnohem méně rizikové a přitom stále nabízí poměrně zajímavé zhodnocení, pokud s prodejem dostatečně dlouho počkáte. Především hodlerům ryzí zlato umožní vhodně diverzifikovat své portfolio. V tomto článku se dozvíte vše potřebné.

Zlatá horečka stoupá

Lidstvo je tímto krásným ušlechtilým kovem fascinováno po celá tisíciletí. Ženy i muži si jej často vybírají do šperků a ozdob. Národní banky po celém světě ho používají pro své rezervy. Lidé si kupují zlato pro jeho estetické vlastnosti, užitkovou hodnotu (vynikající vodivost, nekorozivnost – inertnost) a vzácnost. Jeho cena dlouhodobě stoupá, na rozdíl od nekrytých měn, neustále oslabovaných inflací. Celkové světové zásoby zlata prý představují krychli o rozměrech asi 20 x 20 x 20 metrů.

Zlato neboli AU (aurum) se těží z hlubin země. Dávní dobrodruzi se pouštěli na riskantní cesty za zlatem ve vidině velkého bohatství. Pro zatvrzelost, s jakou byli zlatokopové schopni prošustrovat veškerý svůj majetek za náklady, vybavení, cestovní výdaje apod. a hromadně se přesunout na místa těžby, se uchytil termín zlatá horečka. Postižená osoba ztrácí soudnost a nepřestává hledat. Pouze některým se to podařilo a skutečně zbohatli. Najít zlatý nuget muselo být opravdu něco úžasného, nemyslíte?

Ekologie těžby zlata

Dnes se již těžba stala velmi neekologickou záležitostí. Ta lepší naleziště jsou zřejmě již vytěžena. Abychom vytěžili i ty poslední rozptýlené mikro kousky, je třeba horninu rozemlít a zalít spoustou chemie. Dříve se dokonce používal postup, při kterém docházelo k odpařování jedovaté rtuti do atmosféry. K tomu dnes již údajně nedochází, ale přesto si těžaři ekologií příliš hlavu nelámou. Ale buďme k sobě upřímní, kdo z nás by se na jejich místě zachoval jinak?

Aktuální cena zlata

V době psaní tohoto článku se jeho nejběžnější jednotka – trojská unce (oz) obchoduje za  částku o něco málo převyšující 1200 dolarů. Maxima zlato dosáhlo koncem roku 2011, kdy se jeho cena vyšplhala až na 1800 USD za unci.

UPDATE: Po více než půl roce od prvního vydání tohoto článku, který je stále aktuální, se zlato aktuálně obchoduje za 1533 dolarů.

Zlato se považuje za jakýsi bezpečný přístav, kam většina investorů utíká v dobách krize či hyperinflace apod. Proto osobně považuji za dobrý nápad, přesunout část svého bohatství do zlata těsně před očekávaným příchodem ekonomické krize, neboť následně se jeho cena zvýší, zatímco akcie a nemovitosti půjdou dolů.

Jak nakoupit fyzické zlato

Pořídit si investiční slitek je velmi jednoduché. Můžete využít třeba některý z mnoha e-shopů, které investiční zlato nabízejí, některé navíc také přijímají platbu Bitcoinem. Na výběr máte různé velikosti a provedení, od drobných slitků a mincí, až po skutečné cihličky o hmotnosti 100 g nebo dokonce 1 kg.

Nejběžnější jednotkou je však jedna trojská unce, což je přibližně 31,1 gramů. Na rozdíl od stříbra, zlato zpravidla není zatíženo DPH, o výjimkách více níže, avšak i zde je třeba počítat s náklady na výrobu slitků a marží jejich výrobců. Proto je cena fyzického zlata o něco vyšší než aktuální kurz a nevyplatí se kupovat ty nejmenší kousky, kde je poměr mezi náklady na výrobu a cenou kovu nevýhodný.

Není mince – jako medaile

Pokud se rozhodnete pro investiční slitek, tak není co řešit. Prostě si zvolíte velikost a vyberete důvěryhodného prodejce. Slitky bývají zataveny v originálním obalu, což drobným investorům usnadňuje následný prodej někomu jinému.

Poněkud složitější je výběr mince či medaile, kde existuje nepřeberné množství vzorů a také tři základní druhy provedení:

Pamětní mince

  • Vydává je stát a mají nominální hodnotu (ta je však příliš nízká a nevyplatí se je za ni směňovat),
  • mají omezený počet kusů (díky tomu jejich tržní hodnota časem stoupá),
  • jsou osvobozeny od DPH.

Investiční mince

  • Vydávají je světoznámé mincovny,
  • nemají omezený náklad (tržní hodnota se mění podle aktuálního kurzu zlata),
  • jsou osvobozeny od DPH.

Investiční medaile

  • Vydávají je soukromé osoby a firmy,
  • každá medaile musí být označena puncem,
  • mají omezený počet kusů (obvykle se vydávají v ještě nižším nákladu než pamětní mince),
  • Pozor! Nejsou osvobozeny od DPH.

Závěr

Investice do fyzického zlata je velmi zajímavou alternativou pro každého kryptoinvestora, který chce diverzifikovat své portfolio. Ať už zvolíte slitek, minci či medaili, jedná se o dlouhodobou investici. Lidé jsou zlatem uchváceni již od nepaměti a kromě šperků, zubů, pozlaceného skla či elektronických obvodů nám ještě poměrně nedávno sloužilo coby platidlo.

Za digitální zlato je někdy označován Bitcoin, pro některé své vlastnosti, které se zlatu podobají, nebo ho dokonce i překonávají – těžitelnost, vzácnost, trvanlivost, dokonalá dělitelnost a díky miniaturní velikost nosiče privátních klíčů také snadná skladovatelnost.

Co číst dále?

[Názor] Proč je zbytečné stavět proti sobě Bitcoin a zlato

Zdroje:
https://www.kurzy.cz
https://www.zlate-mince.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlato
http://www.zlatyportal.cz
https://tradingeconomics.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pavel

co lžeš naši nejlepší bankéři tošovskej kalousek ti tvrdili opak a všechno zlato prošantročili

Goldfman

hlavně nenaletět pojišťovákům a jiné havěti co vám budou věšet bulíky o nějakých zárukách a výhodách jejich speciálních “značkových” slitcích atd.. v krizi není žádná záruka,že ta společnost bude existovat, že vám za 5let to vykoupí za cenu co naslibovali.. nikdo neví co bude. oni chtějí jen prodat .. důležitá je pravost,ryzost,je nakonec i jedno jak slitek vypada (jestli je to hezka mince nebo jen nuget) na trhu (ikdyby byla apokalypsa) má cenu jen ten kov co se pak stejně přetaví.. nekupovat tyhle šméčka na kterých vás oberou o zisky na roky dopředu.. mě nabízeli za 11-1200kč/g a plno keců jak je to užasné a že maji klienty co nakupují za pul mega,bud lež nebo tupci (rozdíl je v desitkach procent!) kvalitní švycarsky certifikovany slitek se dal v českem eshopu s kamenou pobočkou v Praze koupit kolem(pod) 1000kč/g (jasně trasparentní cena na gram dle cen světových burz*kurz CZK/EUR/USD+marže jen asi 1-2%)… nyní je cena pod 900 ,což je ale víc než loni a letos a nejspíš dále poroste…

yakoshi

Pěknej článek.
Zlato na zlataky.cz, stříbro na silverum.cz. Odzkoušeno. Nevyplatí se pokoušet no name obchody. V dnešní době srovnávačů a vyhledávačů je mi trochu záhadou, jak se může tolik eshopu a obchodů ještě držet. Někde jsou rozdíly i o DOST % 😀
Pavel: jo o zlatě je dobrá knížka od S. Motla. Kam zmizel zlatý poklad republiky /ISBN:978-80-87067-13-0/

goldmansucks

Vubec.. Zlato jedine zlatak.cz je levnejsi, ma nejnizsi marzi, tentyz 100g slitek je aktualne o cca 700kc levnejsi, opakovana osobni zkusenost, cena vzdy dle aktualniho kurzu londynske burzy a dle menoveho kurzu cnb, zaroven zaruka nejvyhodnejsiho odkupu…

Argent Goldmann

Zlato a zejmena stribro jen v Nemecku!
Velci renomovani prodejci a ceny lepsi, nez v CR (u stribra vyrazne).
V takovych Drazdanech je clovek autem za chvilku.

E15

BTC koupím na kliknutí. Zlato, stříbro… složitý, nelikvidní, nákladný… Rád přenechám elekrikářům a zlatníkům. Navíc kde mám záruku, že nekupuji pozlacený wolfram? O ryzosti vlastněných BTC nepochybuji, apokalypsu neřeším… 🙂

Johan

Zlataky.cz opravdu vám nevadí přeplatit trojskou unci o 10 000 Kč? Možná nejlepší ceny v ČR, ale mají dost vysokou marži, v zahraničí se dostanete na lepší cenu. Oni to tam taky nakupují, vexlaci v novém kabátě.

Lakatoshi

To je sranda jak se tu nekteri snazi protezovat investice do drahych kovu a jeste sem davaji reklamu 🙂 Holt kluci asi nevydelali na shitcoinech tak zkousi nalakat ovce na jiny pochybny investice ze :))

Reklama: