[FÁMY] Vlastníte Bitcoiny? Je zde vysoká šance, že vám je ukradnou!

0
(0)

Bitcoin, jako svobodná měna, se u řady z nás stále setkává se stejným nepochopením jako ve svých začátcích. Argumenty založené na fabulacích, dezinterpretacích a omylech se šíří mediálním světem jako nákaza. V předchozím díle představuji ty, co zpochybňují jeho hodnotu. V tomto se zaměřím na bezpečnost, enviromentální dopady,a údajné hrozby, které Bitcoin představuje.

MtGox a další

Kryptonadšenci po celém světe se ohánějí bezpečností transakcí jako mocným zaklínadlem a jejich odpůrci stále dokola částečně správně argumentují řadou událostí, které nenechaly historii Bitcoinu bez poskvrny. Jedním příkladem za všechny je opakovaně připomínaný hack a krach burzy MtGox, za kterou zůstala podezření ze zpronevěry množství BTC, zběsilé výprodeje, panika a špatná pověst kryptoměn obecně. Je ale takový argument spravedlivý?

Bitcoin jako měna je postaven na decentralizovaném systému blockchain, a právě decentralizace je pro vyvrácení předchozího argumentu klíčový termín. Využívat Bitcoin na centralizované burze (místě s jedním, tzn. snadno napadnutelným úložištěm dat) jednoduše ukazuje na nezodpovědný a nepříliš promyšlený hazard, nikoliv na chybu v konceptu samotného Bitcoinu. Ukazuje lidské tendence opakovat vžité vzorce chování ve velice rozdílných ekosystémech.

Svalovat vinu na prostředí, ke kterému nepřistupujeme správně, tedy spravedlivé ani oprávněné není.

Mohlo by vás také zajímat: Těžba zlata spotřebuje až 20x víc než těžba Bitcoinu

Energetická katastrofa

Těžba Bitcoinu je energeticky velmi náročná, což bývá častou námitkou jeho kritiků. O takovém tvrzení nelze pochybovat. Zamyslete se ale na okamžik nad celosvětovou spotřebou energie, jejím využití a efektivitou nakládání. Není na místě zvážit, zda nemrháme zdroji energie v oblastech, které nemají žádné skutečné výhody, a neplýtváme tak našimi zdroji zbytečně?

Svoboda tak významné aplikace, jako jsou peníze a decentralizování různých lidských systémů organizace, jsou namísto toho cenné přínosy a za propálenou energii stojí. V budoucnu se bude navíc velice jistě energie nutná pro údržbu blockchainu přesouvat na obnovitelné a ekologicky šetrnější zdroje. Představa těžebních bloků lítajících po oběžné dráze země a chytajících sluneční svit není zdaleka nereálná ani vzdálená. Ani tato výtka Bitcoinu se tedy neopírá o úplně pevné základy.

Koho čekají těžké časy?

Svoboda v rukou lidí, kteří si s ní nevědí rady a odmítají za ni přijmout odpovědnost, pro společnost hrozbu představuje. Svoboda sama však nikoliv. Člověk dlouhá staletí delegoval odpovědnost za finanční podobu světa třetím stranám a výměnou za své pohodlí a blaženou nevědomost platil ztrátou nad osobním vlastnictvím a klidně předával stále vlivnějším finančním institucím moc nad jejich životy i celým světem. Je-li Bitcoin vůbec nějakou hrozbou, pak je hrozbou pro ty, kteří odmítají vědomě se podílet na fungování společnosti, pasivně přijímají zažité způsoby a podobu světa nechávají na těch, o kterých se domnívají, že jsou z principu silnější a mocnější. A pak také pro ty, kteří takovou společnost vítají.

Přečtěte si také: [FÁMY]  Bitcoin nemá žádnou hodnotu

Verdikt

I po deseti letech existence Bitcoinu je stále nutné jeho význam, přínos a princip připomínat a vysvětlovat. A stejně tak je důležité otevírat diskusi, přinášet argumenty pro a proti a aktivně pracovat na budoucí podobě společnosti žijící s technologií blockchain. Je to výzva namířená na každého z nás.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img