Facebook: Můžeme obnovit nefunkční platební systém

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podle Davida Marcuse, šéfa pobočky této technologické společnosti zaměřené na finanční služby, chce Facebook „spravedlivě zkusit“ obnovit dnešní nefunkční platební systém.

Facebook Payments

Služba Facebook Payments, která byla spuštěna v roce 2009, umožnila uskutečnit platby v objemu více než 100 miliard dolarů, napsal Marcus ve středeční zprávě o úloze Facebooku při zlepšování finančních systémů. Platforma a další projekty společnosti Facebook v oblasti finančních služeb podle Marcuse čelily nespravedlivému odporu tradičních finančních hráčů a regulačních orgánů, ale společnost je připravena na to, aby byla brána vážně.

Odpor se z velké části soustředil na Novi, plánovanou digitální peněženku Facebooku, která by umožňovala rychlé a často bezplatné převody peněz. Technologický gigant měl v úmyslu spojit Novi se svým stablecoinem Libra, ale narazil na regulační omezení.

V roce 2019 bývalý prezident Donald Trump prohlásil, že Libra by postrádala „postavení a spolehlivost“ a že stablecoiny nebudou nikdy uznány jako „skutečné“ měny. Člen představenstva Evropské centrální banky Benoit Coeure v roce 2019 rovněž vyjádřil obavy, že Libra představuje hrozbu pro nadvládu amerického dolaru.

Facebook po námitce projekt Libra přejmenoval na Diem. Na Diem nyní dohlíží nezisková skupina Diem Association, která se snaží řešit vládní a regulační problémy.

Regulační přístup

V květnu 2021 Facebook oznámil partnerství se společností Silvergate Capital, v jehož rámci bude bankovní holding exkluzivním emitentem stablecoinu Diem USD. Tento krok je do značné míry považován za způsob, jak oslovit regulační orgány, říkají někteří.

Michael Del Grosso, analytik společnosti Compass Point Research and Trading řekl, že Libra měla poměrně velký odpor a následně se Facebook rozhodl, že přistoupí k regulačnímu přístupu, pravidlům a půjde si pro všechny státní licence na převody peněz, které potřebuje s Novi. Poté s Diem šel k členovi Fedu – Silvergate.

Facebook je podle Marcuse „vyzyvatelem“ v odvětví finančních plateb. Peněženka Novi umožní uživatelům bezplatně posílat a přijímat americké dolary, eura a další fiat měny. Podle Marcuse však Facebook není zcela připraven vzdát se začlenění stablecoinů. Uzavřený platební systém využívající pouze fiat měny „to nezachrání“.

Navíc podle Marcuse mnoho projektů postrádá bezpečný, dobře navržený stablecoin skutečně krytý jedna ku jedné fiat měnou. To by mohlo spotřebitelům nabídnout silnější ochranu a možnosti v oblasti plateb.

Facebook je odhodlán tohoto cíle dosáhnout a zároveň dodržovat předpisy. Peněženka Novi má licence nebo schválení ve většině států USA. Projekt stablecoinu Diem „řeší všechny oprávněné obavy“.

Závěr

Facebook by opravdu rád obnovil svoje platby. Pokud máte na této sociální síti profil, využívali byste tyto platby?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: