Ethereum čeká stejná budoucnost jako Amazon v 90. letech

4.1
(9)
Šimon Černík
Šimon Černík
Zkoumám Bitcoin z technologického a teoretického hlediska #BitcoinMaxi, tvůrce audiovizuálního obsahu na sociální sítě. Student vysoké školy v Antverpách.

Podle společnosti 21Shares je ethereum dnes ve fázi podobné Amazonu v 90. letech. Tehdy ještě neznámá společnost se nyní proměnila v technologického giganta s tržní hodnotou 2 biliony USD.

Podobně se očekává, že by Ethereum mohlo přinést revoluční využití, které dnes nelze plně předpovědět. „Stejně jako Amazon redefinoval celá průmyslová odvětví, Ethereum nás může překvapit revolučními případy využití,” uvedl zástupce 21Shares.

Navzdory spuštění spotových Ethereum ETF fondů v červenci zůstaly přílivy relativně malé v porovnání se spotovými Bitcoin ETF. Leena ElDeeb, analytička společnosti 21Shares uvedla, že větší přílivy do Etherum ETF nastanou až tehdy, kdy se plně pochopí potenciál Etherea.

ElDeeb pronesla: „Ethereum je složitá technologie, podobná Amazonu v jeho rané éře. Tedy s obrovským potenciálem, ale zároveň komplikovaným využitím.

Vývoj etherea v porovnání s Amazonem

Amazon začal jako online knihkupectví a nikdo nemohl tušit, že se transformuje v globální e-commerce a cloudového giganta, který změnil způsob nakupování a využívání digitálních služeb.

Federico Brokate, viceprezident a ředitel americké obchodní jednotky 21Shares, uvedl, že podobně Ethereum začalo v roce 2015 jako platforma podporující základní chytré smlouvy (smart contracts) a nyní podporuje decentralizované finance v hodnotě přes 140 miliard USD.

Podle Brokateho se tržní kapitalizace etherea (320 miliard USD) sice nemůže rovnat Amazonu (2 biliony USD). Ethereum má však jednu velkou výhodu. A to obrovskou komunitu vývojářů.

Zatímco Amazon měl na konci 90. let asi 7 600 zaměstnanců, dnes ethereum zaměstnává více než 200 000 aktivních vývojářů. Včetně softwarových inženýrů, výzkumníků a designérů protokolů, kteří přispívají k jeho evoluci. Růst ekosystému etherea může následovat podobný vzorec, jakým rostl Amazon, který nyní zaměstnává přes 1,5 milionu lidí po celém světě.

– Federico Brokate, zdroj: cointelegraph.com

Dominance etherea a jeho konkurence

Ethereum čelí konkurenci ze strany solany a dalších layer-1 projektů. Stále si však udržuje dominantní postavení ve světě decentralizovaných burz (DEX), půjčování, stablecoinů a trhu s reálnými aktivy. BlackRock, největší správce aktiv na světě, tokenizoval peněžní tržní fondy v hodnotě přes 533 milionů USD na ethereu. Navíc, švýcarská banka UBS také dne 1. listopadu uvedla na trh tokenizovaný fond taktéž na ethereu.

Platební giganti PayPal a Visa také budují na ethereu, přičemž zůstávají aktivními účastníky na blockchainovém trhu. Přestože jen málo investorů v současné době plně chápe potenciál etherea, Brokate uvedl, že někteří se rozhodli zůstat na pozoru. Neinvestují do spotových Ethereum ETF, dokud nebude větší jasnost ohledně potenciálních využití.

Podle Leeny ElDeeb krátkodobí investoři stále zůstávají opatrní a s investicí do spotových ETH ETF váhají. A to do té doby, než nebudou mít větší přehled ohledně využití a dlouhodobých perspektiv ETH. „Zůstáváme však optimističtí, že s postupným dozráváním trhu a rozšiřováním využití etherea dojde k růstu zájmu investorů a udržitelné adopce,” dodala ElDeeb.

Pomalý růst spotových Ethereum ETF a budoucí výhled

Podle Katalin Tischhauser, vedoucí výzkumu v Sygnum Bank, činily přílivy do spotových Ethereum ETF za prvních 90 dní pouze 9 % toho, co dosáhly spotové Bitcoin ETF. Tento výsledek se očekával, protože doba pro marketing ETF byla krátká a investoři také uvažují nad možností investovat do spotových Bitcoin ETF (nebo je také možná jednoduše preferují).

Dalším faktorem je, že americký regulátor cenných papírů neumožňuje staking, což také ovlivňuje atraktivitu těchto produktů.

„Pohled na ETF by mohl vypadat velmi jinak za 12 měsíců, kdy budou mít investoři více času zvážit případ růstu etherea, dodala Tischhauser. Dodala také, že je příliš brzy na diskuse o možném vyřazení spotových Ethereum ETF, protože tradiční investoři potřebují čas na seznámení s novými produkty.

21Shares je jedním z osmi amerických emitentů spotových ETH ETF. Zaznamenal čisté přílivy ve výši pouhých 21,9 milionu USD. Tischhauser uvedla, že nedostatek institucionálních přílivů může být teoreticky způsoben strategií layer-2 etherea, která snižuje příjmy hlavní sítě.

Dlouhodobý potenciál etherea

CK Zheng, hlavní investiční ředitel kryptoměnového hedgeového fondu ZX Squared Capital, uvedl, že klesající cena etherea nemusí být pozitivně vnímaná investory z Wall Street, kteří používají analýzu cash flow pro ocenění aktiv. Přesto, stejně jako Amazon zaznamenával ztráty v 90. letech, Brokate nevidí současné problémy s příjmy etherea jako důvod k obavám. Důvodem je především strategie layer-2, která přivádí nové uživatele s nízkými náklady.

Prozkoumejte Ethereum ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Reagan

A nebo taky jako Nokia v roce 2000. 😁

Jaroslav

To je zase článek, ETH nedopadne dobře, děravý blockchain ve kterém denně dochází k vyčerpání peněženek uživatelů. Není schopen škálovat, vše řeší přes L2, které akorát vysávají likviditu. Mohl bych dál pokračovat…

Roman Krypta
Hodnocení článku :
     

Jako jedinec reálně nic bitcoinem ani ethereem platit nechci – buť budu čekat desítky minut nebo zaplatím desítky, stovky na transakcích.
Pokud se musí vytvářet L2, protože L1 nezvládne běžný provoz, staví se systém na systém, vše se komplikuje, transparentnost mizí a vzniká prostor pro chyby.
Vývojáři mají ETH rádi, protože je tu prostě dlouho – nicméně pokud někdo bude chtít vážně mass adoption, nesmí to být komplikované – IMHO tedy cokoliv, co potřebuje L2, není ok a lidi to nebudou brát.. ale investoři ano 🙂

spot_img