Edward Snowden: Blockchain je o „důvěře“

0
(0)

Edward Snowden, informátor NSA, který se vzdal své práce a zveřejnil informace týkající se americké vlády a odposlechu telefonních hovorů, promluvil tentokrát o technologii blockchain.

Už jsme vás v tomto článku informovali, že Edward Snowden předpokládá, že ostatní kryptoměny nakonec předčí Bitcoin. Naši redaktoři vám přinesli i zprávy, v nichž Snowden tvrdil, že NSA (americká Národní bezpečnostní agentura) dokáže najít odesílatele a příjemce Bitcoinů kdekoli na světě. V tomto článku se podíváme na jeho nejnovější myšlenky ohledně blockchainu, které sdílel se zástupcem Americké unie občanských svobod (ACLU, American Civil Liberties Union), Benem Wiznerem.

Nemanipulovatelné transakce

Představme si databázi, kterou by mohl měnit kdokoli, a to jen změnou informací a kliknutím na „uložit”. Co kdyby tou databází byl váš bankovní účet? Pokud by mohl kdokoli vkročit do vašeho účtu a změnit jeho zůstatek na nulu pouhým kliknutím, nebyli byste velmi nadšení.

Pointou je, že kdykoli, když systém někomu dovolí změnit historii transakcí obyčejným kliknutím, nezbývalo by vám nic jiného, než jen důvěřovat té mase lidí, že jsou to andílci, že něco takového neudělají, respektive že na něco takového nemají zkušenosti. Umíte si to představit? Důvěřovat jen tak komukoliv? Na rozdíl od této představy se blockchain snaží vytvořit historii transakcí, která nemůže být manipulovatelná.

Ověřitelné účetnictví

Technologie blockchain je všeobecně vyzdvihována pro svou schopnost dokazovat vztahy a děje mezi dvěma rozlišnými stranami. Například, pokud strana A pošle straně B nějaké množství určité měny, jejíž transakce je zaznamenána v reálném čase, je i navždy implementována do blockchainu. Tak je možné prokázat, že k transakci došlo, pokud by to bylo někdy nutné.

Snowden tvrdí, že blockchain může být teoreticky aplikován různými způsoby. Důležité však je, že se stále bavíme o jednom velmi jednoduchém konceptu, který vaří na jednom tématu. Je jím ověřitelné účetnictví.

Blockchain králem

V blízké budoucnosti se nepředpokládá, že by blockchain předběhl tak velké společnosti, jako je Facebook nebo Google. Edward je však přesvědčen o tom, že blockchain jednou bude tak silný a rozšířený, že bude moci narušit obchod.

Mimo jiné má Edward mimořádný zájem o BTC transakce, které se popisují jako „nestranné,”. To výrazně přispívá faktoru důvěryhodnosti v oblasti kryptoměn. Nelze je zastavit, nebo vrátit zpět. S určitostí tvrdí:

„Bitcoin (…) je první svobodný peníz.”

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravila naše redaktorka Katka S.

Zdroj:
livebitcoinnews.com
aclu.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img