Dnes proběhne hard fork Shanghai – Jak ovlivní Ethereum?

5
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Dnes v noci, v epoše 194048, proběhne dlouho očekávaný hard fork blockchainu Ethereum. Fork nese označení Shanghai Capella Upgrade, takže se někdy označuje zkáceně Shapella. Jedná se v podstatě o dokončení procesu přechodu na Proof-of-Stake (PoS), který započal forkem nesoucím označení The Merge v září 2022. Umožní výběr tokenů ze stakingu.

Hard fork Shanghai

Samotný proces přechodu z Proof-of-Work (PoW) na PoS započal ještě před oficiálním spuštěním Etherea. V roce 2020 došlo ke spuštění Beacon Chain. Ten funguje na princupu PoS a každý, kdo se chce stát validátorem, musí uložit do stakingu minimálně 32 tokenů Etherea (ETH). Vklad byl na dobu neurčitou, protože výběr těchto tokenů síť zatím neumožňovala. Až doteď. Dnes po půlnoci (v 00:27) proběhne upgrade blockchainu.

Zaplaví se trh vysokým množstvím tokenů Etherea?

Nejprve si musíme uvědomit, kolik tokenů Etherea se celkem stakuje. Podle metrik Ethereum Ultrasound.Money se stakuje 18,1 milionu tokenů v hodnotě přibližně 33,7 miliardy USD. To představuje přibližně 15 % z celkové nabídky tokenů na trhu. Ne ale všechny budou hned dostupné k výběru.

Většina je totiž uložená v poolech, které samy rozhodnou o dostupnosti výběru. Samotný proces validace totiž neznamená jen uložení 32 tokenů ETH. Nastavení a fungování není zatím moc uživatelsky příjemné. Proto lidé svoje tokeny ukládají ke společnostem jako Kraken, Binance či Coinbase. Jejich provize 25 % však postupně vedla k odlivu tokenů a majoritní platformou se tak stalo Lido. Platforma v současné době stakuje 5,9 milionu tokenů v hodnotě přibližně 11 miliard USD.

Při pohledu na graf si můžete všimnout nejen vzestupu platformy Lido, ale i omezení množství nového stakingu v poslední době. Vliv má očekávání hard forku Shanghai, ale i soudní pře, kdy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) tvrdí, že staking je forma cenných papírů.

Závěr

Krátkodobě může přinést tento upgrade zvýšenou volatilitu trhu a možná i pokles ceny. Z dlouhodobého hlediska se ale očekává nárůst tokenů ve stakingu. Oproti aktuálním 15 % by se mohlo dosáhnout až na 30 %. Staking Etherea se totiž stane zajímavým nejen pro širší veřejnost, ale i pro tradiční institucionální investory.

Dalším zajímavým milníkem, na kterém se aktivně pracuje, je snížení poplatků za transakce. To bude ale součastí některého z dalších forků blockchainu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img