Digitální libra by mohla koexistovat se soukromými stablecoiny

4.5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Spojené království se blíží k zahájení CBDC, po vydání konzultačního dokumentu, ve němž popisuje navrhovanou digitální libru, kterou veřejnost přezdívá “Britcoin”.

116stránkový konzultační dokument byl vydán 7. února Bankou Anglie (BoE) a britským ministerstvem financí. Byl také vydán pracovní papír o technologii, který se zabývá technickými a ekonomickými konstrukčními úvahami.

Přestože se v posledních letech objevilo mnoho soukromě vydaných stabilních měn, dokument uvádí, že CBDC, jako je digitální libra, mohou existovat v očekávané “smíšené ekonomice platby”.

Stejně jako hotovost existuje vedle soukromých peněz, digitální libra nemusí být dominantní formou peněz, aby splnila své veřejné politické cíle. Digitální libra může existovat vedle jiných forem peněz, včetně stabilních měn.

BoE a ministerstvo financí doufají, že digitální libra bude spuštěna nejdříve v roce 2025.

Bank a HM Treasury považují vytvoření digitální libry za nutnost, i když nelze v tuto chvíli učinit rozhodnutí o jejím zavedení.

Uvádí se v dokumentu.

Cíle digitální libry

Dokument vysvětluje, že hlavním motivačním faktorem pro spuštění digitální libry je zajistit, aby peníze centrální banky Spojeného království zůstávaly “kotvou pro důvěru a bezpečnost” v zemi monetárního systému a “podporovaly inovace, volby a efektivitu v rámci národních platby”.

K dosažení tohoto cíle by e-GBP musel být z velké části přijat v maloobchodním ekosystému prostřednictvím řady „partnerství veřejného a soukromého sektoru“.

Přístup k e-GBP

Uživatelé budou mít přístup k e-GBP připojením se k soukromému sektoru provozovaném API, které se zase připojí k hlavní účetní knize.

Budou povoleny další funkce programování, včetně inteligentních smluv a atomických swapů, které umožňují přesun aktiv napříč sítěmi.

Možná omezení

Zatímco dokument uvádí, že soukromý sektor by pomohl vybudovat takovou infrastrukturu, zvažuje také zavedení individuálních limitů mezi 10 000 až 20 000 britskými librami (12 000 až 24 000 USD), aby se v podstatě zabránilo jeho použití jako spořicího účtu:

Dále dokument vysvětlil, že uživatelé budou mít „alespoň určitou úroveň soukromí“, protože transakce budou anonymně zaznamenávány do hlavní účetní knihy.

Závěr

E-GBP může ovlivnit obchodní modely komerčních bank prostřednictvím tzv. “disintermediace bank”, kdy dochází k méně vkládání do komerčních bank. Centrální banka také věří, že digitální libra může přinést větší finanční inkluzi mezi obyvateli Spojeného království. Tyto okolnosti by neměly zásadně měnit tradiční způsoby tvorby peněz, ale mohly by ovlivnit měnovou stabilitu. Disintermediace bank by mohla ovlivnit přenos měnové politiky do reálné ekonomiky.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img