Decentralizovaná identita jako nástroj proti krádeži dat

2.8
(5)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Decentralizovaná identita je funkcí technologie blockchain. Uživatelům tak přináší mnoho výhod. Dnešní technologie důkladně kontroluje naši identitu během přihlášení. Výsledkem je, že koncový uživatel nyní čelí šílenému kolečku, které musí podstoupit, pokud ztratí své heslo nebo aplikaci dvoufaktorového ověřování nebo přístup ke svému smartphonu. S příchodem blockchainu jsou však nyní podniky v mnohem silnější pozici, aby svým zákazníkům a koncovým uživatelům poskytly výrazně efektivnější proces ověřování identity.

Krádeží identity je stále mnoho

Digitální a sociální média se staly nepostradatelnou součástí každodenního života lidí na celém světě.

„Více než 4,5 miliardy lidí nyní používá internet, zatímco počet uživatelů sociálních médií překročil hranici 3,8 miliardy.“

Zneužití dat však zůstává velkým problémem. A to pro všechny zúčastněné strany v digitální ekonomice: jednotlivce, podniky a vlády.

Dnešní digitální identita je centralizovaná, trpí nedostatkem důvěry, není přenosná a nedává spotřebitelům žádnou kontrolu. Důvěru narušují i velké události, kde figuruje porušení ochrany osobních údajů – například kauza Facebook a Cambridge Analytica, kde došlo k získávání osobních údajů milionů uživatelů za účelem vytváření profilů voličů.

Krádež identity, online podvody a narušení dat stojí celosvětovou ekonomiku každý rok biliony. Toto číslo se zvyšuje společně s rostoucím využíváním digitálních služeb. Navíc 1,7 miliardy lidí na celém světě nemá přístup k finančním službám a další 1 miliarda nemá žádnou legálně uznanou identitu. To představuje jedinečnou výzvu k zajištění toho, aby tito lidé nezůstali pozadu a nepropásli ekonomické výhody digitalizovaného světa.

Řešením je decentralizované ID

Decentralizovaná identita (DID) může být zabudována do různých aplikací, aby uživatelé blockchainu mohli těžit z mnoha výhod zabezpečené decentralizované sítě – čímž se snižují rizika.

V digitálním světě je identita klíčem ke všemu, co lidé dělají online jako jednotlivci, kteří se snaží uspět v digitálním světě. Díky ní jsou schopni dokázat, kdo jsou, je také rozhodující pro začleňování, rovnost a příležitosti. Pro podniky je schopnost pracovat bez extrémních nákladů na zabezpečení dat ekonomickou výhodou nad rámec hodnoty získané důvěrou spotřebitelů. Samotné zapojení zákazníků stojí banky obrovské náklady.

Použitím DID dochází k okamžitému zvýšení efektivity a trvalé úspoře nákladů. To bankám i největším podnikům poskytne měřítka ekonomiky, která dříve nebyla možná.

Je jasné, že problémy s porušováním údajů a ochrany soukromí nezmizí. Vzhledem k tomu, že stále více lidí, kteří používají smartphony, počítače a notebooky, a prognóza používání sociálních médií vzroste do roku 2025 na 4,4 miliardy, bude pro hackery dostatek příležitostí i nadále.

Závěr

Blockchain tak přináší řešení. Je schopen nabídnout bezpečnější, rychlejší a méně centralizovanou alternativu k současnému stavu. Je tedy dost možné, že díky těmto výhodám se rychle dočkáme adopce.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: