Co se stane po vytěžení posledního Bitcoinu

2.4
(186)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Svět kryptoměn pokračuje ve zrání a růstu, což tradičnímu finančnímu systému dokazuje, že je čas na změnu. Přední světová kryptoměna dosahuje rekordních maxim a vytváří nové rekordy. Ale všichni víme, že emise bitcoinů jsou omezeny na 21 milionů mincí a každé čtyři roky je Bitcoin vystaven halvingu, což snižuje odměnu těžařům o polovinu.

Pojďme se zamyslet nad tím, co by se hypoteticky mohlo stát, když se vytěží poslední mince.

Ekonomický model, nebo příběh o smutných těžařích

Bude tedy existovat 21 milionů bitcoinů, z nichž každý bude vytěžen za přibližně 10 minut. Těžaři zpočátku obdrželi odměnu 50 mincí za každý nový blok a dnes je odměna 6,25 BTC. Další halving se uskuteční za další čtyři roky a poté budou mineři dostávat ještě méně, dokud nebudou všechny bitcoiny uvolněny na trh. Po roce 2140, kdy by podle odhadů měl být vytěžen poslední Bitcoin, zůstanou jen legendy o tom, jak bylo možné získat bitcoiny bez nákupu.

Může to znít smutně, ale toto je podstata ekonomického modelu Bitcoinu. V den, kdy se těžba zastaví, lovci bloků vypnou své vybavení a vydechnou si, což bude znamenat konec závodu. Je zajímavé, že bitcoinový systém neupadne do zapomnění, ale bude nadále existovat v již vytvořené ekonomické realitě jako finanční nástroj. Kryptoměna bude použita v každodenním životě k platbám za produkty a služby, za převody do celého světa atd.

Bude to den, kdy se Bitcoin stane skutečně dospělým a započne své světové turné ve stavu digitálního zlata. Všechny mince byly vytěženy, trh začne pociťovat deficit nabídky a v důsledku toho se hodnota mince zvýší.

Trochu hypotézy

V té době pravděpodobně celková částka všech peněz dosáhne 50 bilionů dolarů. Vydělením těchto peněz částkou 21 milionů (celkem BTC) získáme za jednu minci přibližně 2,381 milionu dolarů. Zní to divně, ale budeme to považovat za maximální plán implementace nového ekonomického systému.

Tato částka je poměrně velká a může se zdát, že bitcoiny lze srovnávat se zlatem pouze za účelem uložení velkého množství. Víme ale také, že Bitcoin je lepší než zlato, protože ho lze použít jako platební metodu, jelikož BTC se nedělí na setiny, ale na stamiliontiny (satoshi). Možná sazba 2,381 milionu dolarů se tedy vydělí 100 miliony a dostaneme sazbu v satoshi rovnou 2,381 americkým centům. Taková myšlenka dokonale zapadá do aktivního života budoucích financí a před tímto možným vývojem dojde k dalším 31 halvingům.

Buďme realističtí

Cena 2,381 milionu USD za jeden BTC je ideálním obrazem v ideálním světě. Ale vraťme se do reality. Na světě existuje mnoho ztracených bitcoinů, někdo zapomněl klíče od peněženky, někdo k nim ztratil přístup a někdo úplně zapomněl, že v roce 2010 nějaké BTC měl.

Na světě tedy bude méně než 21 milionů mincí a nové se neobjeví. Cena bude stoupat rychleji, ale je nepravděpodobné, že dosáhne 2 milionů dolarů, a to ani do roku 2200. Ale na tomto pozadí se také zesílí podvody. Spekulace a nová podvodná schémata budou lákat peníze od čestných lidí, objeví se falešné bitcoiny, a to je jen vrchol ledovce. Regulátory bude čekat obtížný úkol, přizpůsobit legislativu nové realitě, nebo ještě lépe, vyvinout univerzální mezinárodní právo, protože kryptoměny jsou již jedním z aspektů globalizace.

Vývoj několika směry

Poté, co budou pro transakce k dispozici všechny BTC, existuje několik dalších scénářů vývoje událostí v krypto světě. Jedním z nich je zvýšení nákladů na provize těžařům.

Průmysl také diskutuje o možnosti provádět změny v bitcoinovém kódu s cílem zvýšit emise mincí. Ale i kdyby někdo uspěl, kryptoměna se zhroutí, protože inflace zničí její ekonomický model. Mineři začnou aktivně těžit BTC uprostřed klesajících sazeb, k čemuž dojde kvůli nedůvěře uživatelů v neměnnost kódu. Kapitalizace první kryptoměny bude mít tedy tendenci jít k nule a průmysl se znehodnotí během několika měsíců.

Nejpravděpodobnějším scénářem je zaměření pozornosti těžařů na jiná aktiva, která fungují na algoritmech, které nevyžadují drahé vybavení. Výdělky samozřejmě nebudou tak vysoké jako v prvních letech vývoje bitcoinů, ale na trhu bude více alternativních coinů.

Závěr

Lidé mimo kryptosvět věří, že po skončení klasické těžby ztratí kryptoměny svou popularitu a stanou se zbytečnými. Porovnejme je však s nekrytými fondy. Dnes se hotovost zdá být něčím z minulosti. Myslíte si, že v roce 2100 ještě budou lidé používat papíry? Lidstvo se navíc snaží o nezávislost na státech a finančních hranicích. Kryptoměny jsou tak ideální jako moderní finanční nástroj.

Těžba bitcoinů je samozřejmě složitý proces, který závisí na mnoha faktorech. Proto existuje mnoho teorií týkajících se budoucnosti BTC a my můžeme jen hádat, co se stane po vytěžení posledního z nich. A nezapomeňte na tajemného Satoshiho Nakamota, který se může najednou znovu objevit a úplně změnit celý průmysl.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.4 / 5. Počet hlasujících 186

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin

V den, kdy se těžba zastaví, lovci bloků vypnou své vybavení a vydechnou si, což bude znamenat konec závodu. Je zajímavé, že bitcoinový systém neupadne do zapomnění, ale bude nadále existovat v již vytvořené ekonomické realitě jako finanční nástroj.

To si delate srandu? Nebo je dnaska april? A jak budou probihat ty transakce pak.teda?
Proc sem pisete kdyz tomu vubec nerozumite? Proc to aspon neopisete ze starsiho clanku, treba z
https://kryptomagazin.cz/co-se-stane-az-bude-vsechen-bitcoin-vytezen/

Neuveritelny …

Marek

V roce 2200 vas to vubec nemusi trapit. To uz budou uplne jine systemy.

ppetr1

ano ,ale btc zustane.

ozz
Hodnocení článku :
     

Přísně matematicky vzato, Bitcoin nebude NIKDY vytěžen! Ani v roce 2140, ani tisíc let poté! Vždy bude zbývat malinký zlomek. Ale to už nám může být celkem jedno…

Václav štros
Hodnocení článku :
     

zatím si vlastíci libují, ale skončí to špatně!

Jiří

Satoshi Nakamoto ty to vidíš (doufám) ! Ten článek. U tasemnice by člověk naopak rád, kdyby článek vyšel.

Ladislav onderišin

já jsem Shatochi Aladin Nakamoto ty trubkové sloupky

Jiří
Hodnocení článku :
     

Tak to se fakt těším až schovám své nádobíčko 🙂 Stejně to tu strašně hučí. Ale kdo bude potvrzovat transakce to nevím. Snad se někdo najde. Nebo Bitcoin zajde? 🙂

jano

iba otázka času kedy btc krachne, je to čistá investičná ruleta, ako platidlo nepraktické

Marek

Jako ze platit kartou je nepraktické?Ja spis myslim, ze ten papir bude za sto let uz jen na to hnedno.

ppetr1

jano a jemu podobni jeste nepochopili penezni system.
i kdyz se vytezi vse – tak staci pouze 10 pc na svete aby udrzelo btc sit v provoze (a to nesmi byt na zadnem dalsi pc byt jen zaloha z dnesnich 10 tisic PC) – za ty poplatky z plateb z nich budou milionari – tech co budou urdzovat sit s 10 PC :-)))

boze muj – mysleni a logicka uvaha zacina uz byt v teto generaci naprosto na katastrofalni urovni !!!!

Dave Hester
Hodnocení článku :
     

To jsou komentáře.. Made in Čecháček.

Pavel

Bitcoiny se mohou dostat do stavu, kdy se těžba nevyplatí nikomu. Už dnes je cena za elektřinu větší než zisk bitcoinů. Vyplatí se to jen pokud někdo namísto kamen má Bitcoin miner. A nebo pálí přebytečný výkon přímo u elektrárny.

ppetr1

cetl jste uz nekde kolik se spotrebuje elektriny na udrzeni 0a 1 v oblasti centralnich bank a komercnich???? troufam si tvrdit ze to bude o 10000X vice.
nebo snad kartu ci hodinky pri platbach po celem svete neodebiraji elektrinu ?!?!?!?!

ppetr1

mohu se zeptat jakym zpusobem po svete platite???
doufam ze ne pres pay – pal – to bere zatracene elektriny !!!

Pavel

Já jsem po Evropě platil eurama a zatím jsem nepotřeboval posílat peníze na dálku.
Před pár lety jsem chtěl zkusit nainstalovat bitcoinovou peněženku a asi po týdnu mi selhalo stahování blockchainu a stahovalo se to znovu. Na placení je to z mého subjektivního pohledu nepoužitelný.

Bitcoin měl původně sloužit na drobné platby, ale stal se z něho předmět spekulací a to vyšroubovalo cenu do astronomických výšin.

Pokud Vám to vyhovuje, tak vesele Bitcoin používejte.

Martin

Jak to tak vypadá tak dneska může psát články každý, kdo se naučí pravidla českého pravopisu. Aniž by musel o daném problému něco vědět. Nejsem zastáncem digitálních měn, ale příště než budete psát nějaký článek, prosím něco si o daném problému alespoň nastudujte.

HGT

Mě tedy tyhle kryptomeny nezajímají, beztak je to jen o lidské hlouposti, že tomu uměle dali hodnotu, Toť můj názor.
Ale spíš sem ještě nikde neviděl článek o kvantovych super počítačích, které mají vlády a instituce. Momentálně nejsilnější super počítač mají Japonci – Fugaku, následuje China, USA… Takže vlastně co je oproti tomu nějaký miner… tohle pochopitelně když se zapojí na těžení do jakékoliv sítě, tak přeci získají většinu všeho… 😉 Ale jen se o tom asi neví…

ppetr1

velice spravna uvaha.
z ceho ze je dnes placena visa a mastercard??
nadstavba btc muze byt delitelnost 1 000 000 000 000 :-)) a poplatky podobne LTC 🙂
pri dennich pohybech v radech miliard transakci za den uz to ma smysl.

Richard
Hodnocení článku :
     

Super. Tak clovek ktery zrejme o Bitcoinu nic nevi pise clanky pro “Kryptomagazin”. Samozreje, ze se tezba nikdy nezastavi, Lovci bloku budou stale tezit, nebot bloky jsou treba aby bylo kam ulozit transakce. Odmena pak budou ciste transakcni poplatky. Deniso Deniso… nez o necem zacnete psat, trochu se predem informujte.

Jiří
Hodnocení článku :
     

Teda článek a pak ještě některé komentáře a je jich dost, stejně jako když se podívám kolem ty predikce, to fakt síla, co vše každý křičí do světa a neví o tom nic. To je fakt k smíchu.
Jak žije (žijí) Satoshi Nakomoto můžeme spekulovat. Ale je dost možné, že tohle vše dění a co lidé píší a křičí do světa, používá pro rozveselení a zlepšení nálady jako třeba já Izera 🙂

Milan
Hodnocení článku :
     

Staci aby vlády neakceptovali kryptomeny a je po legraci.

Fogyn

V globalizovaném světě už vlády stále méně vládnou, stávají se výkonnými institucemi. Jestli budou akceptovat kryptoměny nebo nebudou, to není jen na nich.

Krypto Mag
Hodnocení článku :
     

Clanek mohl byt utnuty v prvni vete. Co se stane, az tezari vypnou stroje? Bitcoin samozrejme skonci. Kdyz se netezi, tak se neuzaviraji transakce (bloky), ne? Tak kdyz neksm poslu bitcoin, kdo tu transakci uzavre? Kdo to psal? Navic za par let to uz nikdo tezit nebude, protoze tezit 100let 1,5 BTC by delal jen dement.

Tony

Podle toho co napsal někdo výše budou poplatky těžařům, za udržení sítě, tím pádem nebude dement kdo bude držet síť, ale milionář z transakčních poplatků. (Ale jak píšu, že jen usuzuji z toho co bylo psáno výše a dává smysl :D)

spot_img