Článek o tom, proč Bitcoin tolik padá – může za to Hidden Gap? A kam až to klesne?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Letošní bear market už začínal slábnout a zdálo se, že je u konce, když v tom přišel prudký pád, který na kryptomarketu vyvolal doslova paniku. Během 14 dní Bitcoin klesl o více než 2500 dolarů a vytvořil nové letošní dno, které se aktuálně nachází okolo 3 600 $. Nás by samozřejmě zajímalo, proč to tolik padá. Právě na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Panika a pád na nové low

Jako blesk z čistého nebe náhle postihl Bitcoin i altcoiny brutální pád. Před 14 dny se Bitcoin najednou utrhl směrem dolů a spadl o více než 40 % ze své tehdejší ceny, která se pohybovala lehce nad 6 300 dolary (dle CMC). Dlouho udržované a opakovaně testované dno v okolí 6 000 dolarů prasklo a Bitcoin si sáhl až do oblasti okolo 3 600 $.

Před cca dvěma dny se pád zastavil a prozatím se nové letošní low drží. Množí se však dohady a názory, že půjdeme ještě níž a také, že si na další bull market budeme muset ještě dobrých pár měsíců či let počkat. Traderům je to v podstatě jedno, hlavně když mají volatilitu, hodleři v tom mají jasno a postupně si přikupují. A zbytek trhu panikaří.

Po přečtení tohoto článku vám doporučujeme: [Zprávy] Maloobchodníci panikaří, zatímco institucionální investoři hromadí Bitcoiny

Proč to tak padá?

Samozřejmě všichni v tuto chvíli spekulujeme, co může být zodpovědné za tak brutální propad. Důvodů, proč kryptoměny zaznamenaly takový pád, se nabízí hned několik.

Hidden GAP

První teorie se opírá čistě o technickou analýzu. Existuje něco, čemu se říká Hidden GAP. Do češtiny bychom to mohli přeložit slovy „skrytá mezera”. Institucionální tradeři si prý tuto teorii před retailem snaží chránit. My tu však nejsme proto, abychom institucím chránili jejich výhody, takže si hned řekneme, o co se přibližně jedná.

Jedná se o to, že dojde k rychlému a výraznému pohybu nahoru nebo dolů. Takový pohyb, v našem případě nahoru, vytvoří „mezeru”. Kurz zaznamenal výrazný jednosměrný pohyb a analytik, který tuto teorii zná, ihned vidí, že došlo k vytvoření skryté mezery a jakmile se trend otočí, očekává, že ji graf zase smaže opačným pohybem a cena se vrátí do „normálu”. V našem případě se navíc dal použít příměr, že graf „stál na jedné noze”. Jakmile byl HG uzavřen, došlo zároveň i k „postavení na druhou nohu”.

Náš trader IX.. tuto teorii zná a pokud dlouhodobě sledujete jeho práci na T11, tak jistě víte, že se o tom ve svých analýzách BTC zmiňoval již před několika měsíci. Tehdy ještě málokdo věřil v propad na 4869 – 5380 dolarů (dle Bitstampu), kde se, aktuálně již uzavřený, Hidden GAP nacházel.

Jelikož mu tato předpověď úspěšně vyšla, určitě vás bude zajímat, kde se nachází případný další Hidden Gap. Ten má podle IX.. support na úrovni okolo 2877 dolarů.

Války forků Bitcoinu Cash

Kromě technické analýzy by se daly hledat i další důvody pro pád kryptoměn. Jedním z nich je právě i problematický fork BCH, který se časově prakticky kryje s prolomením 5 800 USD, coby letošního dna. Na toto téma jsme vydali několik článků, takže není třeba se zde k tomu příliš vracet. Psal jsem o tom i v HODLu a nejčerstvější info najdete zde.

Manipulace

Většina traderů se shoduje na tom, že na kryptotrzích dochází k obrovským manipulacím. Já bych byl v takových tvrzeních opatrnější, pakliže pro to nemáme jednoznačný důkaz. Nicméně je market cap skutečně stále příliš nízko na to, aby byl kurz neovlivnitelný velkými hráči s masivním množstvím kapitálu, nebo s možností zasahovat do mediálního prostoru a ovlivňovat fundament.

Sem bychom mohli zařadit i spekulace ohledně prodeje velkého množství BTC nějakou velrybou. Ostatně, nevyhrožoval něčím takovým Craig Wright (BCH SV), známý také jako „Faketoshi” (falešný Satoshi)? Trochu se nechtěně vracíme k BCH válkám, ale hodně investorů mohly jeho manipulace a výhružky kryptosvětu poněkud rozhodit.

Odklad Bakktu

A konečně, během propadu oběhla kryptomédia zpráva, že se odkládá Bakkt. Bakkt je nejnovější projekt společnosti ICE (Intercontinental Exchange), která vlastní 23 finančních institucí po celém světě. Tato burza měla být spuštěna 12. prosince, ale jak jsme vás informovali zde, došlo k odložení na 24. leden.

Je tedy možné, že o tom velké ryby věděly o něco dřív a svým prodejem nastartovaly zuřivý propad, který pak samotné zveřejnění této novinky mohlo ještě víc prohloubit.

Pokud vás zajímá, proč je projekt, provozovatele burzy v New Yorku, Bakkt tak velká věc, že jsme ji nazvali „lepší než ETF”, přečtěte si tento článek.

Závěr

Spekulovat ohledně důvodů krvácení kryptoměn by se dalo ještě dlouho. My jsme vám v tomto článku nabídli ty nejpravděpodobnější. Dozvěděli jste se také, co je to Hidden Gap a kde se nachází další taková oblast, kam by to nějaká případná velryba mohla chtít sesekat. Celý náš tým situaci průběžně sleduje a budeme vás nadále informovat o novinkách a zprávách, a také vám dodáváme motivaci v těchto těžkých časech, kdy řada těžařů i kryptofirem krachuje a minery se prý prodávají na váhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan

Uz to zase narostlo o cca 20% na 4300 🙂

jminercoins

Já doufám, že to pujde až někam na 2500-3000 chci si na Ježíška nějaký přikoupit a přece za to nebudu dávat 4300 🙂

Petr

Tj ale po takovém obrovském propadu ,20% je trochu málo. Ke změně trendu to není přesvědčivý růst . Obávám se že půjdem ještě dolů.

Jan

Tak idealne at to spadne i pod 1000, koupim si jich vice 🙂

spot_img