Bitcoin SV vs. Bitcoin Cash – Boj pokračuje

1

Kryptoměna Bitcoin Cash má za sebou náročné dva týdny. Nejen, že zaznamenala propad na All Time Low, ale navíc se stala i obětí forku. Tak, jako před rokem sváděla boj o to, kdo je „pravý Bitcoin“, nyní musí bránit svou pozici jako fork no.1.

Pokud chcete vědět o Bitcoin SV forku více, přečtěte si tento článek.

Bitcoin SV nakonec není úplné zklamání. Nedisponuje sice vyšším hash-ratem jako jeho starší „kamarád“, ale v žebříčku coinmarketcapu se nakonec usadil v první desítce. V době psaní tohoto článku okupuje 9. místo a při ceně ~96 $ disponuje kapitalizací cca 1,7 miliardy dolarů. Na druhé straně, Bitcoin Cash stojí 175 $ a zuby nehty drží svou 4. příčku.

Neustálá hrozba 51% útoku

Boj mezi těmito dvěmi kryptoměnami ještě zdaleka nekončí. Je zde hned několik problémů. Zaprvé, proof-of-work konsensus obou coinů funguje na stejném algoritmu – zn. na jejich těžbu je možné použít stejné ASIC-minery, čímž vzniká hrozba takzvaného 51% útoku.

Případný útočník může relativně snadno ovlivnit konsensus na jednotlivých sítích a dokonce jednu z nich ovládnout. Takový útok by následně snížil hodnotu daného coinu. Navíc, na stejném mining algoritmu funguje i samotný Bitcoin, který má výrazně vyšší hash-rate.

Který je ten „pravý“ Bitcoin Cash?

Dosud není zcela jasné, který fork je ten „pravý“ Bitcoin Cash. Dnes už se většina burz a webů shodla, že tak budeme označovat fork navržený firmou Bitcoin ABC. Tato firma totiž v minulosti Bcash vytvořila a na začátku tohoto roku ho vylepšila.

Na druhé straně, Bitcoin Cash je decentralizovaná kryptoměna a žádná organizace by nad ním neměla mít kontrolu. Bitcoin SV fork má stále šanci získat dominantní postavení na trhu.

Hash-rate

bch vs. bsv

Při pohledu na hash-rate není nic ani zdaleka rozhodnuto. BCH sice nyní má mírně navrch, ale nemůžeme mít jistotu, že se to v blízké době nezmění.

Cena

Co se týče vývoje ceny obou forků, Bitcoin Cash zatím vítězí, ale jeho graf má spíše klesající tendenci, zatímco Bitcoin SV v průběhu týdne stoupl o 200 % ze svého LOW – 40 $ na lokální high – 120 $.

bitcoin cashbsv

Co si myslíte vy? Kdo vyhraje tento boj? Udrží si Bitcoin Cash 4. místo na coinmarketcapu? A zůstane Bitcoin SV v první desítce?

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš šéfredaktor Samuel S.

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
David Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David
Host
David

Ja si myslim, ze v delsim obdobi, Litecoin predbehne Bcash v trzni kapitalizaci.
A to ze dvou duvodu. 1. Litecoin je mnohem duveryhodnejsi. 2. Je vice pouzivany.