Debilismus – Bitcoin Cash SV update navrhuje 128 MB bloky! + Bordel v Bcash komunitě

0
(0)

Zprávy a souhrny

O vývoji nejúspěšnějšího forku Bitcoinu jsme vás již několikrát informovali. Naposledy jsme vyjádřili pochyby nad nutností zvýšení maximální velikosti bloku z 8 MB na 32 MB. Bcash vývojáři argumentovali, že je to velmi důležité, protože v opačném případě by tuto kryptoměnu mohl postihnout stejný osud jako Bitcoin na přelomu let 2017/2018. Pokud jste tehdy chtěli rychle poslat transakci BTC, museli jste zaplatit 20 – 50dolarový poplatek.

Každopádně, Bitcoin Cash blockchain není ani zdaleka pod takovým náporem, jako byl kdysi Bitcoin. Průměrná velikost bloku většinou nedosahuje ani 50 kB – tedy ani procento originální kapacity (8 MB).

Nedávné zvýšení maximální velikosti bloku

Podle očekávání krátce po zvýšení maximální možné velikosti bloku na 32 MB následovala velkolepá akce. V rámci ní fanoušci Bcashu na jeden den zaspamovali blockchain statisíci transakcemi a Bcash propagátoři zaplavili svět zprávami o „neuvěřitelné rychlosti Bcashu“.

V rámci tohoto strestestu průměrná velikost bloku na několik hodin narostla na 3 MB a hodnota Bcashu zaznamenala skok o cca 25 % (týden na to však klesla na nové letošní minimum).

bitcoin cashV té době jsme na Kryptomagazínu publikovali článek, v kterém získáte podrobné informace. Naleznete ho v tomto odkazu.

Bitcoin Cash SV update

Bcash SV (Satoshi Version) je nový protokol, který navrhuje několik důležitých změn s cílem co nejvíce se přiblížit „Satoshiho vizi“ budoucnosti Bitcoinu jako decentralizovaného platidla.

Mezi změny patří představení originálních Satoshiho opkódů – OP_MUL, OP_INVERT, OP_LSHIFT a OP_RSHIFT, zvýšení maximálního možného množství opkódů v jednom skriptu z 201 na 500 a hlavně zvýšení maximální možné velikosti bloku z 32 MB na neuvěřitelných 128 MB!

Takto vypadá, když se Big Blockeři utrhnou z řetězu. Pokud by se teoreticky poptávka po Bcashi zvýšila tak, že by byly bloky plné, velikost blockchainu by každých 10 minut narostla o 128 MB. Dejme si toto číslo do širší perspektivy…

O kolik Bitcoin Cash SV blockchain naroste za:

  • 1 hodinu – 768 MB,
  • 1 den – 18 GB,
  • 1 týden – 126 GB (velikost současného blockchainu Bitcoinu),
  • 1 měsíc – 558 GB,
  • 1 rok – 6,54 TB.

To znamená, že průměrný miner by si musel kromě drahého zařízení zakoupit i „terabajty“ úložného prostoru. To není úplně ideální a vedlo by to k ještě větší centralizaci Bitcoin Cashe.

Bordel mezi Bcash klienty

Pokud toto navrhované „vylepšení“ získá většinovou podporu minerů, aktivovat by se mělo už 15. listopadu 2018. Existují však i konkurenční návrhy na vylepšení.

V současné době má největší podporu řešení od Bitcoin ABC, které je nekompatibilní s Bitcoin Cash SV. Tento update přinese nový opkód OP_CHECKDATASIG, což zabezpečí kompatibilitu s kontrakty na cross-chain atomické swapy. Tato technologe bude jednoho dne velmi důležitá při vytváření multiblockchainových decentralizovaných burz.

Další navrhovaný klient od Bitcoin Unlimited je jakýsi kompromis mezi oběma řešeními a dává minerům možnost hlasovat za jednotlivé vylepšení (tedy nové opkódy, zvětšení bloků… ne za jednotlivé klienty).

Anonymní vlastník domény Bitcoin.org – Cobra – zase představil svoji verzi nového softwaru pro Bitcoin Cash, která neobsahuje žádné významné vylepšení a snaží se udržet současná pravidla konsensu.

Hrozí vytvoření forku Bitcoin Cashe?

My samozřejmě vývojářům Bitcoin Cashe držíme palce. Je celkem možné, že oni, ani komunita, se nakonec nedohodnou a nakonec tu budeme mít dvě anebo více konkurenčních verzí této kryptoměny.

Tak jako tak, bude zajímavé sledovat další vývoj Bcashe. Sledujte nás na Telegramu, nechť vám už nic důležitého neuteče. Nakonec bychom vás rádi pozvali na naši konferenci, která se uskuteční v Praze dne 20.10. Podrobnosti naleznete zde.

Co číst dále?

Bitcoin Core vývojář objevil bug v kryptoměně Bitcoin Cash

Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš šéfredaktor Samuel S.

Zdroj: 
ccn.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: