Začíná nový týden a Bitcoin se pomalu vzpamatovává z víkendového šoku, během něhož nastal propad téměř celého krypto trhu. Pomalu ale jistě se však opět přibližuje k důležité úrovni 60 000 dolarů.
Poté, co Bitcoin klesl na pouhých 52 000 USD během rychlého výprodeje na začátku víkendu, strávil poslední dva dny pomalým zotavováním ze svých ztrát. Co bude dál?
Představujeme vám pět faktorů, které je třeba vzít v úvahu před rozběhnutím nového investičního týdne.
Akcie a Bitcoin
Makroekonomický obraz je v Asii a Evropě poměrně stabilní, trh Spojených států se teprve probouzí. Otevřený trh vítal investory, ale volatilita obecně chyběla, pouze ropa vykazovala známky výraznějšího oslabení. Lze očekávat, že pohyb akcií bude mít dopad i na hodnotu bitcoinů.
Bude tedy důležité sledovat další vývoj i na akciových trzích, protože ten může mít vliv na krypto trhy.
Obavy z koronaviru stále přetrvávají navzdory neúnavnému nárůstu počtu očkovaných osob, přičemž minulý týden bylo celosvětově hlášeno více oficiálních případů než kdykoli předtím.
Bitcoin se zotavuje z pádu na 52 000 USD
Hlavním tématem v kryptosvětě jsou přirozeně víkendové události, které mohou za náhlé kaskádovité výprodeje, jenž poslaly BTC během několika minut dolů o téměř 7 000 USD.
Bitcoinu se naštěstí během několika hodin podařilo získat zpět přibližně 50 % ze své ztráty. Podobně je na tom i zbytek trhu.
Jak uvedla společnost Cointelegraph, možný důvod je výpadek proudu v Číně, který zasáhl hashrate bitcoinové sítě, a také údajné plánované právní kroky regulačních orgánů v USA proti finančním institucím v souvislosti s praním špinavých peněz.
Ve svém vlastním rozpisu toho, co se stalo, populární statistik Willy Woo vyzdvihl jak Čínu, tak skeptické pohyby futures investorů, které přispěly ke ztrátám.
„Právě jsme viděli největší denní pokles hashrate od listopadu 2017. Hash rate v síti se v podstatě snížila na polovinu, což způsobilo zmatek v ceně BTC.“
Krom toho také poznamenal, že očekává nový trvalý vzestup BTC, jelikož „reset“ v on-chain metrice – poměr vyčerpaného transakčního výstupu (SOPR) – ukazuje, že dlouhodobí investoři pravděpodobně brzy přestanou své bitcoiny úplně odprodávat.
„Metrika SOPR v řetězci se blíží úplnému resetu. Jednoduše řečeno, získávání zisku dlouhodobějšími investory se uzavírá, zbývá velmi málo prodejní síly, pokud investoři nechtějí prodávat se ztrátou ze své vstupní ceny. Což je na býčím trhu nepravděpodobné.“
Fundament směřuje výše
Není to jen SOPR, ale celá řada indikátorů vč. fundamentu naznačují pokračování bull runu, i když BTC zůstává pod únorovým maximem 58 300 USD.
Pro Wooa a další je obzvláště důležitý převod finančních prostředků od investorů, kteří tradičně BTC drželi a neprodávali – další klasický rys vzestupu bitcoinů v posledních měsících.
„seriózní hodleři vykupují i tento dip. Za posledních 24 hodin se stalo nelikvidních více než 200 000 bitcoinů, což je 3letý rekord,“
Dodal v neděli analytik William Clemente.
A konečně, přibližně 13,5 % z celkové dostupné bitcoinové zásoby je aktivní nad 53 000 USD, což podle Woo potvrzuje jeho status aktiva s odpovídající tržní kapitalizaci 1 bilionu dolarů. Na zhruba 53 800 USD se tržní kapitalizace BTC rovná 1 bilionu USD.
„K tomuto poklesu došlo, když do sítě denně přicházelo nevídané množství nových uživatelů. Za poslední 2–3 týdny došlo k přílivu retailu.“
Poznamenal Woo a zdůraznil, že celkový počet peněženek se blíží k 10 milionům.
Hash rate a obtížnost těžby
Bližší pohled na hashovací rychlost, která se v jednom okamžiku snížila téměř o polovinu, ukazuje, že probíhá oživení v souladu s cenou.
Podle hrubých odhadů z on-chain monitorovacího zdroje Blockchain.com je hash rate bitcoinové sítě již zpět nad 150 exahashů za sekundu, minulý týden poprvé v historii prolomila bariéru 200 EH / s.
Další potvrzení toho, že víkendový problém byl jen dočasný, pochází z předpovědí obtížnosti těžby – za dva týdny obtížnost poklesne pouze o přibližně 4 %, což je mírný pokles, který by mohl být úplně vyrušen, jakmile se těžaři vrátí.
Tato rovnováha mezi hashovací rychlostí a obtížností těžby je pravděpodobně nejdůležitějším aspektem Bitcoinu, který mu umožňuje ovládat sám sebe a zachovávat bezpečnost a funkčnost bez ohledu na náhlé události, ovlivňující účastníky sítě.
Čínská centrální banka povolí Bitcoin a stablecoiny
Další neočekávanou událostí, kterou trh pravděpodobně ještě plně neocenil, je nevídané označení kryptoměn a stablecoinů za „investiční alternativu“.
Li Bo, zástupce guvernéra Čínské lidové banky, vystoupil na konferenci pořádané CNBC a uvedl:
„Bitcoiny a stablecoiny považujeme za kryptoměny … Jsou to investiční alternativy.“
Komentáře jsou překvapivé, protože i přes to, že Čína je centrem těžby BTC, platí zde od září 2017 všeobecný zákaz obchodování s kryptoměnami.
„Každá země, která zakazuje bitcoiny, tento zákaz nakonec zruší.“ Bez toho prostě nemůžete být konkurenceschopní v ekonomice 21. století.“
Odpověděl Charles Edwards, zakladatel investiční firmy Capriole.
Závěr
Trh sotva reagoval na potvrzení dlouhodobého potenciálu růstu ceny bitcoinů. Tento víkendový propad tak zchladil iluze nejednoho investora, naopak však nabídl příjemnou možnost pro vstup či přikoupení investic. V době psaní tohoto článku se Bitcoin pohybuje na hodnotě 55 700 USD. Tento článek není investičním poradenstvím.
„Pomalu ale jistě se však opět přibližuje k důležité úrovni 60 000 dolarů.“
No to ještě ani náhodou 😀 Jaké grafy, prosímvás, sledujete? A co u toho pijete? 😀
Tak pořád jsme o dost výš, než při minulé korekci, takže teoreticky mají pravdu. 😉
No já myslím, že důležitější je míra propadu a ta je vyšší než minule (skoro 23%, v březnu bylo 18%) ale pořád lepší než únor, kdy bylo asi 25,5%. No uvidíme jak rychle (nebo pomalu) se to posbírá…