Cena Bitcoinu dosáhla v den 12. výročí svého vzniku 14 000 USD

4.3
(6)

Zprávy a souhrny

Cena Bitcoinu dnes překročila kritickou hranici 14 000 $, což je nejvyšší úroveň od ledna 2018. Jako kdyby chtěl BTC tímto růstem oslavit své výročí vzniku, neboť právě dnes si připomínáme 12 let od zveřejnění jeho whitepaperu.

Cena Bitcoinu (BTC) překročila dnes – 31. října hodnotu 14 000 USD. Bitcoin si pro tento milník vybral stejný den, kdy Satoshi Nakamoto zveřejnil v roce 2008 jeho whitepaper. Od té doby Bitcoin ušel obrovský kus cesty a zaznamenal pozoruhodný a exponenciální růst v různých oblastech

Denní graf ceny BTC – Zdroj: TradingView.com

 

Dvanáct let od svého vzniku je Bitcoin v růstové trajektorii. Velkou zásluhu na tom určitě mají instituce, které stále více a více vstupují do kryptoměnového průmyslu. 

Nový po-halvingový bull run na obzoru?

Dvanáctileté výročí BTC je jistým způsobem pro BTC speciální, neboť představuje začátek třetího cyklu po halvingu. Každé čtyři roky prochází Bitcoin halvingem, kdy se snižuje odměna za vytěžení nového bloku na polovinu. S tím jak se blížíme konečnému počtu 21 milionů mincí, rychlost produkce nových coinů se zpomaluje.

Z historie víme, že halving měl vždy na cenu BTC pozitivní dopad. Z tohoto důvodu je 4., 8. a 12. výročí Bitcoinu zajímavější než jiná výročí. K poslednímu půlení došlo v květnu 2020 a můžeme říct, že cena BTC za těch 12 let zaznamenala značný růst. Pro zajímavost si připomeňme cenu BTC v den výročí vzniku whitepaperu v několika posledních letech:

  • v roce 2013 byla cena za jednu BTC minci 204 $
  • v roce 2014 byla cena za jednu BTC minci 338 $
  • v roce 2015 byla cena za jednu BTC minci 314 $
  • v roce 2016 byla cena za jednu BTC minci 700 $
  • v roce 2017 byla cena za jednu BTC minci 6 468 $
  • v roce 2018 byla cena za jednu BTC minci 6 317 $
  • v roce 2019 byla cena za jednu BTC minci 9 199 $

Odmítnutí ceny BTC přišlo na hodnotě 14,100 $

Na hlavních burzách dosáhla cena BTC vrcholu na hodnotě 14 100 USD, kde došlo k odmítnutí dalšího růstu. Stojí za povšimnutí, že většina prodejního tlaku se uskutečnila na Binance a během několika málo minut došlo k rychlému poklesu ceny o cca 3 %.

Než k tomuto odmítnutí došlo, tak masivní nákupy na Hubovi a Binance tlačily cenu Bitcoinu nahoru. Na Binance byl 1 371 BTC buy wall za 13 680 $ a další velký buy wall za více než 13 800 $ byl na burze Huobi. Obchodník s bitcoiny (ve světě kryptoměn známý jako „CL“) uvedl, že se jednalo o „největší nákupní zeď na Huobi, jakou kdy v poslední době viděl”.

Po překonání 14 000 USD, začali obchodníci na Binance prodávat velké množství BTC a kupříkladu technologický investor a propagátor kryptoměn Keith Wareing napsal:

“Je smutné, že na 14 000 USD došlo k zamítnutí a díky velrybám na Binance se cena vrátí pod high úroveň roku 2019”

Závěr

Bitcoin dnes předvedl něco, čemu se v odborných kruzích říká “darth maul candle” – prudký růst s následným prudkým zamítnutím. Po takovém pohybu většinou přichází čas stabilizace a konsolidace.

Dobrou zprávou určitě je, že podle společnosti CryptoQuant se snižuje objev bitcoinových vkladů na burzy, což obvykle naznačuje klesající prodejní tlak.

Optimistický sentiment na trhu, doplněný o silné základy a různé pozitivní fundamentální a technické faktory se na 12. výročí Bitcoinu prostě skvěle hodí. Ale i v dobách velkého optimismu nezapomínejme na jedno: BTC umí často pořádně překvapit.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: