Po té, co se 11. května uskutečnil halving bitcoinů, se příjem těžařů během noci efektivně snížil na polovinu. Odměna za vytěžený blok klesla z 12,5 na 6,25 BTC, čímž došlo ke snížení míry inflace vlajkové lodi kryptoměn na polovinu.
Kvůli poklesu příjmů byli těžaři BTC nuceni přejít do režimu offline, čímž snížili rychlost hashování sítě.
Níže uvedený graf od manažera digitálních aktiv Charlese Edwardse tento trend dobře zobrazuje, přičemž spodní část tohoto obrázku ukazuje, že hashrate bitcoinů klesá přesně od halvingu.
Vývoj ceny BTC by mohl být brzy „téměř vertikální“
Krátce poté, co na konci roku 2018 začal trend snižování hashrate, bitcoiny za pouhých pár týdnů spadly ze 6 000 na 3 150 USD. Koncem loňského roku se stejné zpomalení hashrate promítlo v pádu z 8 000 USD na 6 000 USD.
U této teorie platí, že když se těžaři dostanou do ztráty, „kapitulují“ vypnutím svých strojů a prodejem bitcoinů, aby udrželi peněžní toky a ziskovost. Tím se cena BTC sníží.
Jak poznamenal Edwards v tweetu zveřejněném 24. května:
„Tato kapitulace je téměř identická s kapitulacemi po halvingu z roku 2012 a 2016 (všechny do 21 dnů od halvingu).“
Edwards sice nepředal žádnou předpověď ohledně přesné hodnoty, ale koncem loňského roku sdílel následující tabulku, jež naznačuje, že kdykoli hashrate BTC obnovila vzestupný trend, došlo k parabolickému rally.
„Toto je již po desáté, co byly splněny podobné podmínky pro BTC. Při všech ostatních příležitostech byl průměrný vrchol zisku z cyklu + 5000%“
Základy posilující bull run BTC
Dle Edwardse by mohla bitcoinům pomoci i současná politická situace. Právě tento týden totiž prezident Trump a další američtí úředníci začali znovu vyhrožovat Číně ekonomickou odvetou kvůli novému zákonu, navrženému v Hongkongu. Podle odborníků by zákon zrušil zvláštní postavení města jako mezinárodního uzlu obchodu a financí.
„Vypadá to, že s tímto zákonem o národní bezpečnosti v podstatě převezmou Hongkong. A pokud k tomu dojde, budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce“
Bitcoin z toho může těžit, protože americké sankce a omezení vůči Číně zapříčiní pokles hodnoty čínského jüanu, čímž se poptávka po bitcoinech zvýší stejně jako v letech 2015/2016 a 2019.
Závěr
Aktuálně se zdá, že se míra hashrate zastavila v propadu a začíná se pomalu stabilizovat. Na dlouhodobější závěry a reálné zhodnocení situace po posledním halvingu si ale budeme muset ještě počkat.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!