BTC hashrate se poprvé od posledního halvingu stabilizovala

4.1
(7)

Zprávy a souhrny

Vypadá to, že BTC hashrate po posledním halvingu, který proběhl 11. května, zastavila svůj propad a začíná se stabilizovat. Podle údajů z webu blockchain.com se 7denní průměrná hodnota BTC hashrate poprvé odrazila směrem nahoru, když 22. května činila 94,671 milionů TH/s, což je (sice malý) nárůst o 1,11 procenta z 93,636 milionů TH/s, které jsme mohli naměřit o den dříve.

Nemalá část kryptoměnových analytiků (speciálně těch, co vsadili na medvěda), předpovídala, že BTC hashrate míří do tzv. „spirály smrti“. Celková míra hashrate je de facto součtem celkového výpočetního výkonu, který udržuje bitcoinovou síť v provozu a v bezpečí.

hash rate
Zdroj: blockchain.com

Hash rate

Horníci jsou odměňováni BTC mincemi pokaždé, když najdou nový blok. Nyní došlo k halvingu již potřetí v historii BTC a horníci tak nově dostávají za blok 6,25 BTC (o 50 procent méně). To donutilo mnohé těžaře vypnout svá zařízení, neboť za těchto podmínek již nebyli konkurenceschopní. Dá se říci, že v těžbě teď pokračují jen ti nejúčinnější a nejefektivnější.

S tím souvisí úprava obtížnosti těžby, která je nastavena tak, aby k vytěžení nového bloku docházelo průměrně jednou za deset minut a mění se jednou za 14 dní. Pokud míra hashrate klesne, obtížnost se upraví (zjednoduší) a do těžby se může opět pustit více těžařů.

S poslední úpravou obtížnosti, ke které došlo 20. května, se k těžbě vrátili (či do ní vstoupili noví) těžaři. Samozřejmě bude zajímavé sledovat, jak se bude míra hashrate vyvíjet v následujících dnech, pokud zůstane cena stabilní. Čím větší je hashovací poměr, tím lépe pro celý ekosystém kryptoměn, neboť se společně s tím snižuje pravděpodobnost 51% útoku.

obtiznost
Zdroj: blockchain.com

Cena BTC je také velmi důležitým faktorem, od kterého se odvíjí ziskovost těžařů. Pokud těžaři dostanou méně BTC za nalezení nového bloku, ale cena Bitcoinu se zdvojnásobí, budou schopni čelit poslednímu snížení odměn v důsledku halvingu.

Závěr

Aktuálně se Bitcoin obchoduje (v době psaní článku) za cenu kolem 9 200 dolarů a míra hashrate se začíná stabilizovat. Na nějaké dlouhodobější závěry a reálné zhodnocení dopadu posledního halvingu si ale ještě budeme muset nějaký ten čas počkat.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hulič

Ty gpu na BTC to nebyl lepší obrázek?

Reklama: