Bitcoin za časů koronaviru? Přichází druhá vlna

3.5
(14)
Radomir Eliáš
Radomir Eliáš
Původním zaměřením průmyslový programátor, Ex-CEO AREC future, 8 let zájmu o kryptoměny a blockchain technologie, příležitostný Trader, kryptoměnový analytik -technická a fundamentální analýza, analýza ICO & STO & SHITCOINS. Zájem o FinTech & HiTech startupy a OTC Biohacker - self programming. Business Developer freelancer (Nakamotox, Pure ideas, Simplifate ) člen The Crypto Brain Trust Syndicate, krom kryptomagazin.cz píšu i pro E15 - premium a warengo.

Ekonomická krize způsobená pandemií covid-19 přeje alternativním měnám. Předvídat chování stáda splašených investorů pod emočním tlakem je nicméně náročné. Zejména pokud jsou ve hře další faktory, jako je koronavirová krize. Přesto tu jsou ukazatele, které naklání ručičky vah na stranu Bitcoinu a my můžeme být více než optimističtí.   

Na kryptoměnovém trhu se toho teď děje dost. Máme za sebou halving, světová krize na kryptoměny namířila světla reflektorů, roste obecné povědomí (i počet vlastníků kryptopeněženek) a zájem o kryptoměny jen u českých a slovenských investorů je tak velký, že některé společnosti a diskusní skupiny hlásí 100 % nárůst zájemců za 6 měsíců. Proto si troufám tvrdit, že Bitcoin čeká do konce roku raketový růst.

All Time High do konce roku

Po každém halvingu se v minulosti zvedla cena Bitcoinu či Litecoinu v řádech tisíců procent (viz graf.)cena btc

Historie ukazuje (a data potvrzují) že před halvingem roste cena a trh se konsoliduje. Po halvingu přichází exponenciální růst. Jako první roste BTC, LTC stagnuje vůči dolaru a vůči BTC se propadá. Až do bodu, kdy hodnota LTC vystřelí raketově, na což BTC reaguje exponenciálním růstem.

rustTyrkysovou barvou znázorněn Bitcoin, prostřední graf je ltc/usd a rudý graf je vývoj ceny ltc/btc.

Po roce 2013, kdy Bitcoin poprvé přesáhl hranici 1000 usd (díky robotům na Mt.Gox) přišlo období konsolidace. Na podzim roku 2015 se Bitcoin odrazil ode dna a započal pomalý, vytrvalý růst. V roce 2016 dosáhl 50 % předchozího All Time HIgh (ATH), nicméně do nového maxima v roce 2017 zbývá 4450 % dalšího růstu v následujících 623 dní.

V případě, že se bude opakovat tento scénář, by nás na konci mohlo čekat All Time High na úrovni přesahující 500k USD.

V roce 2017 bitcoin od 22 října do svého ATH (All Time High) za 53 dní vyrostl cca 220 %. Vypadá to, s ohledem na dynamiku růstu, že by se tento scénář mohl opakovat a tak nás velmi pravděpodobně čeká do konce roku růst ceny BTC směrem k 40k usd za jednu bitcoinovou minci.

Nicméně.

V roce 2013 a 2017 byla situace jiná než dnes. Bitcoin je již vnímán jako něco seriózního. Zahraniční společnosti odstartovaly závod o to, kdo se stane dříve a větším bitcoinovým investorem a součástí bitcoinové ekonomiky.

Letošní halving je poznamenán i současnou korona krizí, kdy se pár měsíců před halvingem propadl trh a to z původních 10k usd na 5k usd, tím že investoři vyprodali své pozice. Bitcoin byl kritizován za takto přehnanou reakci, nicméně bitcoin je taky jedno z mála aktiv, které se dokázalo z pádu zvednout a vrátit se na svou původní hodnotu a pokračovat v růstu. V okamžiku halvingu byla cena BTC cca 10k usd.

Startuje další bull run

Kromě ekonomických ukazatelů tu je další aspekt, který je třeba brát v úvahu. Bitcoin je síť, jejíž hodnota se dá vyjádřit mocninou počtu uživatelů, tzv. Metcalfovým zákonem. Od konce roku 2017 počet krypto peněženek stoupl dvojnásobně. Valuace celého bitcoinového trhu má v současné chvíli cca 80 % předchozího stavu, ale cena BTC je poloviční a zatím nereflektovala zvýšený zájem.

Jsme na začátku celého bull runu.

Rostoucí cena Bitcoinu vyvolává zájem investorů, kteří ve strachu, aby nepromeškali příležitost (tzv. fear of missing out, FOMO) nakupují a nakupují. V tuto chvílí státy tisknou další volné peníze na záchranu ekonomik, nicméně část z těchto peněz skončí na bitcoinovém a kryptoměnovém trhu. Koronakrize tak má potenciál pomoci bitcoinu etablovat se jako mezinárodní, globální měna, která není pod kontrolou defakto žádného státu a reaguje čistě na tržní mechanismy.

Lidé hledají způsob, jakým zhodnotit své finance či je minimálně ochránit proti inflaci, která se díky koronakrizovým opatřením již rozběhla. Každý dolar, euro či koruna, která je investována do nákupu kryptoměn pomalu žene trh nahoru. Inflace v ČR je spočítána v tuto chvíli na 3,3 % (třetí nejhorší inflace v EU), zatímco nárůst ceny BTC je v tuto chvíli od začátku roku cca 70 %.

Bitcoin to the Moon

Finanční nástroje, jako například obchodování na páku, umožní těm, co rozumí tradingu a kryptoměnám, znásobit své jmění, kteréžto následně mohou a pravděpodobně použijí na nákup podkladového aktiva. V tomto případě BTC či jiné kryptoměny. Trh se tak dostane do stavu, kdy bude růst, protože roste, což následně přiláká další investory a spekulanty, kteří vyženou cenu až ke hvězdám.

Ve výhledu následujících let 500.000 USD za jeden BTC nebude konečná cena.

Závěr

Otázka na závěr pro český bankovní a finanční sektor zní: Jak budete reagovat vy? Necháte si ujet vlak sázkou na rigidní bankovnictví, nebo poskytnete nové moderní služby? Ono se také může klidně stát, že když se finanční trh nepřizpůsobí situaci teď, v budoucnu ztratí klientelu a nové klienty z další generace již nezíská.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
mattczsk
Hodnocení článku :
     

Výborný článek a argumentace.
A banky, speciálně české? I nadále převládá striktní “fuj názor” a vlak ujíždí mílovými kroky. Pořád se spoléhá na to, že až bude nejhůř, tak se prostě zakvíruje nějaká kryptofirma a hotovo. Vůbec neberou v potaz hypotetickou situaci, že třeba silná globální kryptofirma koupí je – slovutné banky.
Já doufám, že se třeba ozvou klienti těchto bank s tím, že budou vyžadovat kompenzace za špatné investiční rady a ušlý zisk, když jim bankovní/finanční poradce neporadil investici do nejrůstovějšího aktiva.

mattczsk

Mám podnět na další článek: zkusit aspoň trochu fundovanou spekulaci na téma: kdo proč ve velkém prodává právě teď? Neptám se na malé pohyby retailu, kterému díky vyhazovu z práce kvůli koroně dojdou prachy. Ale na motivaci velkých, kteří občas korigují v miliardách, ač vědí, že se jde nahoru.

E15

Tak ty růžové brýle k tomu článku opravdu sedí. Sice přiznávám, že v podstatě přesně takto je to i má představa ideální kryptobudoucnosti vycházející z minulých zkušeností, ale na druhou stranu si myslím, že to zní až příliš dobře, aby se to mohlo (byť jen z poloviny) stát. Hlavně na ten vzájemný pohyb LTC/BTC jsem teda zvědavý, jestli se alespoň z části zopakuje to rodeo z podzimu 2017. Řekl bych, že na 90% ne, ale kdyby ano, taky by mi to teda vůbec nevadilo, vsazeno případně mám 😀

spot_img