Předpovídání hodnoty BTC pomocí kvantitativních modelů – 1. část

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Předpovídání vývoje hodnoty a ceny BTC je ožehavé, ale zároveň velmi oblíbené téma. Existuje tedy několik metod, které nám s predikcemi pomáhají. Nejdříve je ale potřeba znát základy.

Hodnota nedostatku

V posledních měsících a v průběhu roku 2020 emitovaly centrální banky po celém světě bezprecedentní množství nových peněz, aby se pokusily čelit nevyhnutelné hospodářské krizi. Žijeme ve světě, kde každá generace nově emitovaných peněz tištěných centrálními bankami vede k inflaci – neboli ke snížení kupní síly samotné měny a následně ke zvýšení cen zboží.

To znamená, že čím více peněz se tiskne, tím více se jejich hodnota v čase snižuje. Opakem inflace je deflace – jinými slovy, čím více čas plyne, tím více se měna zhodnocuje a její kupní síla roste.

Je důležité si uvědomit, že Bitcoin (BTC) byl navržen tak, aby jeho hodnota rostla neomezeně dlouho. Je to i z toho důvodu, že nejmenší množství, známé jako Satoshi, se rovná 0,00000001 BTC. Je zřejmé, že jeho tvůrce si pro svůj výtvor představoval deflační systém, který by mu pomohl dosahovat stále rostoucích hodnot. V okamžiku, kdy hodnota jednoho Satoshi vzroste na hodnotu jednoho amerického dolaru, bude se jeden Bitcoin rovnat 100 000 000 USD. To je hodnota, kterou měl Satoshi Nakamoto na mysli pro svůj vlastní Bitcoin.

Samozřejmě ne okamžitě, a to ani v krátkodobém horizontu. Cesta bude pravděpodobně dlouhá a dlážděná několika splasknutími bublin. V tomto podniku uspějí jen ti nejodvážnější a nejvytrvalejší, kteří budou odolávat.

Je možné, aby Bitcoin dosáhl této hodnoty?

Na světě žije 7 miliard lidí a na konci jeho generačního cyklu může být v oběhu pouze 21 milionů Bitcoinů. Je odhadováno, že v roce 2020 má přibližně 20 milionů lidí na světě majetek vyšší než milion dolarů, není tedy možné, aby Bitcoin měli všichni. Mnozí z nich nebudou moci vlastnit celý Bitcoin, protože jeho pořízení bude za několik let příliš drahé a protože ti, kteří je vlastní, by nikdy neuvažovali o jejich prodeji. To je fenomén nedostatku.

Zatímco jsme zvyklí na inflaci neboli na rostoucí množství peněz, které tisknou centrální banky, ve světě kryptoměn toto neexistuje. V některých případech existují speciální kryptoměny, které jsou navrženy tak, aby se počet tokenů v oběhu časem snižoval.

Nedostatek spolu s rostoucím oběhem kryptoměn je hlavním důvodem, proč má cena tendenci růst. Vlastnit celý Bitcoin tedy bude luxus, který si bude moci dovolit jen pár lidí, maximálně několik milionů – vzhledem k tomu, že první milion je prý pevně uložen v peněženkách Satoshiho.

To je nejkonkrétnější možnost, o které víme, pokud jde o rychlé zbohatnutí v relativně krátkém čase. Přesto se pro malou skupinu lidí scénář, že se díky kryptoměnám stanou milionáři (na světě jich je asi 100 000), již uskutečnil.

Drahé kovy a SF

Koncept nedostatku je u komodit, jako je zlato, stříbro, palladium nebo platina, dobře známý. Tyto drahé materiály jsou tím cennější, čím vzácnější je jejich produkce. Existuje však matematický model, který dokáže odhadnout, jaká by měla být správná hodnota zboží na základě jeho vzácnosti?

Pokud se zamyslíme nad fenomény, jako je Ferrari, Rolex, starobylé obrazy slavných malířů atd., všechna tato aktiva jsou oceněna výrazně výše, než jsou náklady na jejich realizaci, a to díky jejich vzácnosti, vyvolané nebo vytvořené těmi, kdo tato aktiva sami vytvořili, stejně jako Bitcoin. Ve skutečnosti existuje matematický model známý jako stock-to-flow neboli SF, který odhaduje cenu na základě množství, které je již na světě přítomno (stock), s množstvím, které se každý rok vytěží (flow).

Čím menší množství se každý rok vytěží, tím vyšší hodnotu drahý kov má. A protože zdvojnásobení zásob, které jsou v současné době v oběhu, trvá mnoho let, má hodnotu sám o sobě, protože je vzácný.

Závěr

Bitcoin je stále populárnější, takže se určitě vyplatí znát i možnosti předpovědi jeho ceny do budoucna.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img