Cardano dosáhlo dalšího milníku ve své decentralizaci

5
(4)

Zprávy a souhrny

Cardano dosáhlo dalšího milníku na své cestě k plné decentralizaci a aktuálně se nachází v polovině své cesty.

Podle oznámení softwarové společnosti IOHK, která má lví podíl na budování  sítě a digitální měny Cardano (ADA), je nyní více než 50 procent všech bloků v této síti ověřováno veřejnými stake pooly.

 

To představuje opravdu významný milník na cestě decentralizace pro tento blockchain proof of stake (PoS), za kterým stojí spoluzakladatel Etherea a generálním ředitelem IOHK Charles Hoskinson.

Začalo to u Shelley

Základním kamenem pro decentralizace sítě byla dlouho očekávaná implementace hard forku Shelley, ke které došlo 29. července letošního roku. Tento zásadní update umožňuje všem vlastníkům nativního tokenu ADA delegovat své podíly do staking poolů, řízených komunitou, a získávat tak odměny.

To je obrovský rozdíl oproti centralizované éře Byron, kdy federované uzly IOHK měly plnou kontrolu nad produkcí bloků. Můžeme velmi dobře sledovat, jak se úroveň centralizace s každou novou epochou neustále snižuje. Panují očekávání, že již tento pátek (6. listopadu) právě komunita vytěží většinu všech bloků.

Bod zvratu

Už v srpnu se na svém blogu technologický manažer IOHK, Kevin Hammond, vyjádřil, že takový okamžik bude pro Cardano „bodem zvratu“ a jak Kevin dodává, konečným cílem je, aby všechny bloky byly „vyprodukovány“ staking pooly. Pak již bude správa sítě kompletně decentralizovaná.

„IOG bude i nadále provozovat vlastní staking pooly, které budou produkovat bloky stejně jako jakékoli jiné pooly. Ty však již nebudou mít při údržbě Cardano sítě žádnou zvláštní roli. Rovněž samozřejmě delegujeme podstatnou část svého podílu na komunitní pooly a také bude aktivován hlasovací mechanismus. Pak již nebude možné znovu Cardano centralizovat.“

Závěr

V době psaní tohoto článku Cardano již dosáhlo 1208 staking poolů, čímž významnou měrou překonalo svůj původní cíl 1000 poolů. Určitě vhodná příležitosti si při této příležitosti připomenout slova Hoskinsona, který při mnoha příležitost tvrdil, že právě Cardano by se mohlo stát stokrát decentralizovanější sítě, než je největší kryptoměna Bitcoin.

Mimochodem další skutečností, která jen potvrzuje, jak moc se na Cardano pracuje, je fakt, že tým má aktuálně otevřen nábor a hledá plnou padesátku nových pracovníků. Jaký to rozdíl oproti třeba takovému Litecoinu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdroju.today

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: