Nejdůležitější upgrade Cardana – Shelley – je úspěšně za námi!

4.5
(8)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Ripple vytváří blockchain pro centrální banky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

A je to tady! Tým IOHK, který se zabývá výzkumem a vývojem blockchainu Cardana, úspěšně implementoval nejdůležitější upgrade tohoto blockchainu –  Shelley! Tento upgrade přináší skutečnou decentralizaci prostřednictvím pokročilého algoritmu konsensu Ouroboros.

Od nynějška tedy bude síť Cardana provozovat Shelley. To znamená, že staking pooly se budou moci registrovat v řetězci a budou viditelné pro delegátory, kteří se budou moci k nim připojit. Tento proces delegování umožňuje každému jednotlivci, který je držitelem ADA, delegovat svou ADA kryptoměnu do staking poolu. Za to jednak získá odměnu a také pomáhá udržovat síť v chodu.

Charles Hoskinson, leader a ředitel IOHK k tomu poznamenal:

“Decentralizace je jádrem všeho, co IOHK dělá – od způsobu, jakým strukturujeme naši společnost, až po blockchain, který posledních 5 let pečlivě budujeme. Možnosti, které tato aktualizace přináší, jsou prostě obrovské”

Cardano z pohledu bezpečnosti a stability

K dosažení co nejlepších výsledků a vysoké bezpečnosti je Cardano nastaveno na počet cca 1000 staking poolů, což je počet, kterého dosáhlo již během fáze testnetu.

Cardano je tak mnohem bezpečnější, než jiné sítě, které jsou často kontrolovány i méně než deseti těžařskými pooly, což je vystavuje vážnému riziku. Po spuštění Shelly je již v provozu (v době psaní článku) 485 staking poolů.

Provozovatelé poolů budou moci nastavit a zaregistrovat své pooly ihned do skončení hard-forku. Protože na testnetu již bylo spuštěno mnoho poolů, měl by celý proces trvat jen několik málo hodin konfigurace. Tyto pooly se ihned po registraci objeví v Daedalusu a držitelé ADA si budou moci vybrat jakýkoli aktivní pool, na který budou chtít delegovat svůj podíl, určený ke stakingu.

Aparna Jue, produktová ředitelka IOHK k upgrade Shelley dodává:

“Hard-fork shelley je vyvrcholením pětileté tvrdé práce na vytvoření robustního blockchainu, který je vytvořen nejen tak, aby vydržel, ale řeší všechny základní problémy, se kterými se blockchainová technologie potýkala od sob svého vzniku, jako je interoperabilita či škálovatelnost. Je to monumentální úspěch, ale to neznamená, že usneme na vavřínech. Již teď se těšíme na nové fáze Voltaire a Goguen z naší roadmapy, kde se objeví funkce inteligentních smluv”

Závěr

Shelley představuje jen první krok v řadě plánovaných vylepšení. Mezi nejvíce očekávané patří již zmiňovaný Goguen, který přinese smart kontrakty.

Cardano jednoznačně patří mezi nadějné projekty, které mají slušnou šanci uspět a to i díky velmi aktivnímu týmu, který za projektem stojí. Osobně jsem i velmi zvědavý, jak na tento zásadní update bude reagovat cena ADA.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře