Bývalý generální ředitel společnosti Celsius Alex Mashinsky byl zatčen

5
(1)

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podala 13. července žalobu na zkrachovalého poskytovatele kryptopůjček. Po tomto kroku se objevily zprávy o zatčení bývalého generálního ředitele Alexe Mashinského.

Bývalý generální ředitel nyní zkrachovalé kryptoměnové společnosti Celsius Alex Mashinsky byl údajně 13. července zatčen. Tato zpráva se objevila jen několik minut poté, co Komise pro cenné papíry Spojených států amerických podala ve stejný den na Celsius žalobu.

Alex Mashinsky zatčen

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Mashinského z podvodu a úmyslné manipulace s trhem.

Společnost Celsius Network vyhlásila bankrot 14. července loňského roku. Mashinského nedávno shledali vinným vyšetřovatelé Komise pro obchodování s komoditními futures. Ti dospěli k závěru, že bývalý generální ředitel porušil před krachem společnosti v roce 2022 řadu amerických předpisů.

Vyšetřování proti bývalému generálnímu řediteli začalo poté, co newyorská generální prokurátorka Mashinského 5. ledna zažalovala. V žalobě tvrdila, že bývalý generální ředitel uvedl investory v omyl a způsobil jim ztráty v řádu miliard amerických dolarů.

Pád společnosti Celsius

Problémy společnosti Celsius a jejího bývalého generálního ředitele začaly v červnu loňského roku, kdy poskytovatel kryptoúvěrů náhle pozastavil výběry z platformy. Dne 16. června 2022 pak regulátoři cenných papírů z pěti různých amerických států zahájili vyšetřování společnosti a do měsíce platforma vyhlásila bankrot.

Přitom na začátku vše vypadalo tak růžově. Pandemie koronaviru pomohla kryptoměnové lending platformě Celsius získat v roce 2021 slušnou býčí trakci. Platforma nabízela atraktivní úrokové sazby z kryptoměnových vkladů, z nichž některé dosahovaly dvouciferných hodnot. Mashinsky tyto produkty často prodával jako bezpečnější náhradu produktů poskytovaných běžnými bankami. Zánik algoritmického stablecoinu UST společnosti Terra a propad na trhu kryptoměn však měly na podnikání katastrofální dopad.

Závěr

Zajímavé je také načasování celého případu. Zatčení Mashinského a žaloba na společnost Celsius přichází v rozmezí několika měsíců po žalobách SEC na kryptografické burzy Binance a Coinbase.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img