Generální ředitel společnosti Ripple, Brad Garlinghouse, podává návrh na zamítnutí žaloby Komise pro cenné papíry (SEC) proti jeho osobě a také proti společnosti Ripple. Vyplývá to z kopie dopisu zastupujícího právníka, v němž se uvádí, že má v úmyslu podat v tomto případě návrh na propuštění.
Pouhý regulační zásah?
V dopise se uvádí, že případ nebyl ničím jiným než regulačním zásahem, protože prodej trokenů XRP ze strany společnosti nezahrnoval žádnou smlouvu a výnosy nebyly spojeny s jinými kupujícími ve společném podniku. A jeho cena navíc také kolísá v souladu s dalšími digitálními aktivy, jako je kupříkladu Bitcoin či Ethereum.
Z dopisu citujeme:
“Ale prodeje XRP pana Garlinghouse nezahrnovaly žádnou smlouvu jakéhokoli druhu s kupujícími, protože jeho prodeje probíhaly anonymně prostřednictvím směnáren. Ani výnosy z prodeje pana Garlinghouse nebyly spojeny s dalšími kupujícími ve společném podniku. A hodnota XRP historicky nesouvisela s akciemi, výsledky nebo veřejnými oznámeními společnosti Ripple, ale místo toho se změnami v hodnotě jiných digitálních aktiv, jako jsou bitcoiny a ethery, o kterých SEC veřejně prohlásila, že nejsou cenné papíry“
XRP jako cenný papír?
Společnost Ripple a její nejvyšší manažeři se do hledáčku soudu dostali ve chvíli, kdy proti ní Komise pro cenné papíry (SEC) podala žalobu, v níž tvrdí, že nelegálně prodali cenný papír (XRP) a dosáhli zisku více než 1 miliardy dolarů. Garlinghouse si však i nadále stojí za svým názorem, že XPR nelze považovat za cenný papír.
Může to být i z důvodu, že ostatní země, jako třeba Spojené království, si XRP váží. Garlinghouse již v loňském roce naznačil, že má v úmyslu přesunout ústředí společnosti Ripple do Velké Británie. Začátkem února v obranné snaze naopak podala společnost Ripple na vznesenou žalobu (která vedla k se spuštění další vlny žalob) protižalobu.
V letech 2015 a 2020 označilo ministerstvo spravedlnosti a FinCEN (americký úřad pro shromažďování a analýzu informací o finančních transakcích ministerstva financí), XRP jako “virtuální měnu”. Obě instituce dokonce požádaly společnost Ripple, aby zavedla opatření proti praní špinavých peněz.
Závěr
Společnost Ripple se svým XRP tokenem není u velké části kryptoměnové kominuty příliš oblíbená, ale jedno se jí upřít nedá – má funkční produkt a nedávno jsme vás informovali, že představila nový blockchain speciálně pro digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) s cílem proniknout do tohoto sektoru a nabídnout nová řešení.
Je jasné, že výsledek sporu Ripple se SEC by mohl být velkým determinantem budoucích kryptoměnových předpisů a celý kryptoprostor čeká na výsledek.