[BitcoinTalk] První velká bitcoinová krádež a puzzle za 3,5 BTC

0
books pribeh

Dva neuvěřitelné příběhy jsem vám již převyprávěl a připomenout si je můžete zde (Hal Finney a jeho příběh) a zde (chlápek, který koupil 250 000 BTC za méně než 3000 dolarů). Dnes nás čekají rovnou příběhy dva a těšit se můžete na další zajímavé čtení.

#2 První nahlášená velká Bitcoinová krádež (1. místo v žebříčku nejnavštěvovanějších vláken)

Pokud máte zájem přečíst si celé vlákno, zde je přímý odkaz.

Je 13. června 2011 08:47:05 a uživatel allinvain začíná nové vláko těmito slovy:

„Ahoj všichni, jsem úplně zničen. Právě jsem se probudil a vidím, že velká část mých Bitcoinů byla přesunuta na následující adresu 1KPTdMb6p7H3YCwsyFqrEmKGmsHqe1Q3jg. Mám chuť se zabít… Snažil jsem se obnovit ze zálohy mou peněženku, ale to přirozeně nefunguje, protože transakce již byla ověřena…Pokud máte někdo nějaké nápady, co mohu udělat, tipy na různé nástroje a vlastně cokoli, co by mi mohlo pomoci, prosím, podělte se se mnou o ně…“

Mince mu byly zcizeny z jeho Slussh´s poolu účtu. V té době hodnota ukradených BTC činila cca půl milionů dolarů, v dnešních cenách je to pochopitelně ještě mnohem více.

Mohlo by vás zajímat: 200 let stará metoda vystopuje „špinavé“ Bitcoiny

Díky přispěvatelům na BitcoinTalk velmi rychle zjistil, co většina z vás jistě už dávno ví. Totiž tu základní pravdu, že ukradený Bitcoin již navždy ukradeným Bitcoinem zůstane a není způsob, jak jej vrátit zpět jeho majiteli. Allinvain připustil, že to byla jeho vlastní nedbalost, která vyústila v tuto tragickou krádež, ale ztráta půl milionu dolarů je přece jen celkem drsný způsob, jak se dostat lekci z bezpečnosti.

Zdá se, že se jednalo o první případ zcizení Bitcoinů v takto velkém rozsahu. Uživatelé fóra začali vymýšlet různé způsoby, jak by šlo jejich Bitcoinové mince ochránit. Různé šifrovací metody, ukládání mincí do vyhrazených operačních systémů (jako je například Linux na flash disku) a další. Mnoho z těchto nápadů bylo později skutečně využito a stalo se součástí bezpečnostního portfolia balíku služeb, které jsou dnes nabízeny.

Tip redakce: Velký přehled všech hacků zaměřených na kryptoměny

Ztráta, pro uživatele Allinvain jistě strašná, měla ale na Bitcoin jako takový i jeden pozitivní dopad a nemalá část lidí začala brát bezpečnost konečně opravdu vážně. Bohužel někteří jsou nepoučitelní a stále uchovávají všechny své BTC v jediné peněžence, často na vlastních mizerně zabezpečených počítačích připojených k internetu.

#1 Hádanka, jejíž úspěšný řešitel dostane 3.5 BTC (vlákno s největším počtem reakcí)

Pokud máte zájem přečíst si celé vlákno, zde je přímý odkaz.

ARG puzzle

Toto je puzzle, přesněji řečeno ARG puzzle, po jehož správném vyluštění získáte privátní klíč. Cenou je 3,5 BTC (v době zveřejnění se jednalo o cca 2100 dolarů). To zní jako výzva!

A také že ano, během pouhých 15 dní se ve vlákně objevilo více než 2200 komentářů od lidí, kteří se zoufale snažili tuto hádanku vyřešit. Vítězem se nakonec stal uživatel skrývající se pod přezdívkou „GateKeeper“.

A co vy, pokusíte se tuto hádanku také vyluštit?

Nemělo by vám uniknout: Žijeme v úžasné době, nebuďme slepí

Závěr

V naší minisérii jsme vám ukázali 4 zajímavá vlákna. Čtyři příběhy, které věřím, že stály za přečtení a v nichž jsme se vrátili do dávné minulosti, kdy ještě Bitcoin stál pouhý zlomek dnešní ceny. Děkuji za pozornost a třeba (v případě zájmu) se znovu setkáme u dalšího pokračování.

Zdroj:
99bitcoins.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na