Bitcoin nám tento týden udělil pořádnou lekci

5
(1)

Uf, to byl zase týden, kdy se toho semlelo více než dost. Ať již máme na mysli Elona Muska se svými tweety z kraje tohoto týdne, FUD z Číny, nebo kybernetický útok na ropovod na východním pobřeží.

To vše a mnohem víc přispělo k parádnímu dumpu na Bitcoinu. Ale přes to všechno tu máme stále i důvody k optimismu.

Co si o tom všem tedy myslet? Zaprvé, po šesti měsících, kdy kryptotrhy mířily To the Moon, došlo k cenové korekci. Nic, dokonce ani Bitcoin, jenom neroste do nebe. Krach trhu má také zřídkakdy jen jednu příčinu. A tak to bylo i tento týden, kdy se sešla řada událostí, která v konečném důsledku znamenala kryptoměnový pád. Připravili jsme pro vás pět klíčových věcí právě končícího týdne.

Kryptoměny jsou stále náchylné k propadům

Od svého vzniku jsou bitcoiny a širší kryptotrh náchylné k divokým růstům ceny, který následují velkolepé propady. Stalo se to v roce 2013, kdy Bitcoin poprvé dosáhl 1 000 $; stalo se to na začátku roku 2018 po šílenství ICO z roku 2017, kdy cena klesla z 20 000 na 3 000 $; a stalo se to tento týden znovu. Ale je třeba si uvědomit, že každý crash byl méně závažný než ten předchozí. Jistě, 40% pokles – kam Bitcoin od svého nedávného maxima padl – je stále ošklivý, ale není to jako 80% nebo 90% pokles, který poznačil předchozí cykly. Volatilita je součástí jízdy, tak si zvykněte.

Mainstreamová média stále nepřátelská

Většina médií hlavního proudu je vůči kryptoměnám (stále) nepřátelská. Mainstreamový tisk roky bitcoiny ignoroval, a když už o nich psal, často se jednalo o zesměšňování krypto komunity. Užuž to vypadalo, že těmto dnům je do značné míry konec, když se tyto články znovu vyrojily jak houby po dešti, včetně toho od prominentního publicisty New York Times Paula Krugmana, který prohlásil Bitcoin za bezcenný či článku ve Wall Street Journals, ve kterém jsou kryptoměny přirovnávány k Fentanylu (syntetický opioid, který se používá jako opioidní analgetikum. Je asi 100krát účinnější než morfin, ovšem s podstatně kratším účinkem). A vše ještě umocnila agentura Reuters a další hlavní sdělovací prostředky, které zveřejnily zprávy z Číny, jako by šlo o nové zákazy (místo zopakování stávajících) a podpořily tak paniku na již tak nervózním kryptoměnovém trhu.

Reputace a pověst Bitcoinu

Bitcoin má stále problém s reputací: Platba útočníkům (v BTC), kteří odstavili na východním pobřeží Spojených států ropovod Colonial Pipeline poskytla ještě více prostoru hlasům, které považují všechny kryptoměny za nástroj zločinu.

Bitcoin má po dvanácti letech existence bohužel stále problém s reputací. Část z toho má na svědomí nevědomost a hluboce zakořeněné předsudky, ale třeba si přiznat, že část je daná rétorikou samotné kryptoměnové komunity. Místo toho, aby se snažili důsledně a promyšleně vyvracet nepravdivé názory, příliš mnoho lidí se vztekle staví proti každému, kdo by snad kritizoval jejich projekty. Místo toho, aby pomohli kryptoměnovému průmyslu dozrát si mnozí z významných ovlivňovatelů kryptokomunity pouze přidávají laserové oči v předzvěsti vyhlížení ceny 100k za 1 Bitcoin. Krypto potřebuje mnohem lepší vyslance a ambasadory.

(Nejen) Coinbase zklamala

Kryptoměnová burza zklamala mnohé. Uprostřed cenového pádu tato stěžejní společnost v oboru trpěla rozsáhlými výpadky, které rozzuřily mnohé zákazníky, neboť ti v konečném důsledku přišli o peníze. Jak je možné, že tyto výpadky tu jsou pořád? Neexistuje žádná omluva pro tato technologická selhnání, vzhledem k faktu, nárůsty objemu obchodování jsou naprosto běžnou součástí průmyslu a Coinbase (ale i další) měla dostatek času na přípravu. Jedním ze závěrů je, že se společnost Coinbase rozhodla s výpadky prostě smířit, než by posílila svou infrastrukturu a servery. To by sice mohlo v krátkodobém horizontu společnosti nějaké peníze ušetřit, ale dlouhodobé poškození reputace je v součtu výrazně nákladnější. A objevují se i spekulace, že tyto výpadky (i na dalších burzách) byly někým řízené.

Fundamentální základy kryptoměn jsou stále v pořádku

Tohle je ta naprosto klíčová věc, kterou je třeba mít na paměti. I když byla cena kryptoměn sražena do suterénu a média na nich nenechávají nit suchou, stále tu je spousta důvodů a prostoru pro optimismus. Na rozdíl od ICO boomu v roce 2017, kdy společnosti vydělaly stovky milionů na základě pouhých papírových slibů, je letošní rok poznamenám řadou oslnivých projektů – od Dfinity (ICP token) až po Uniswap – které se posouvají obrovským tempem kupředu.

Závěr

Krypto již není abstraktní sázkou na budoucnost, ale rostoucí realitou všude kolem nás. Tato technologie je skutečná a napínavější než kdy jindy a hrůzy tohoto týdne jsou jen dočasným výkyvem. Je dobré, se po takovémto týdnu zastavit a ohlédnout se do minulosti. Kryptoměnový průmysl ušel od svého zrodu obrovský kus cesty a třeba takový Gary Gensler, který dříve o kryptoměnách učil studenty na univerzitě, je teď předsedou Komise pro cenné papíry (SEC).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

Celkově moc hezký článek, takových jen více!

“Volatilita je součástí jízdy, tak si zvykněte.”
Kdo se bojí nesmí do lesa. Drtivá většina odchozích vůbec nevěděla, do čeho jdou, ono je totiž taky dost problém něco vidět, když jsou v očích prachy jak v nějakém animáči 🤑

“Je dobré, se po takovémto týdnu zastavit a ohlédnout se do minulosti.”
Na minulost se velmi rádo zapomíná (viz teď např. i covid a ta pro celou společnost destruktivní řešení, která nehubí vir, ale jen náš systém… o takových krizích z minulosti se mluví jen zřítka a často překrouceně) a média obecně velmi ráda živí negativní věci.

Poslední editace 2 let před přes bkf1
Pavel

Mainstreamová média vždy živí paniku nebo nenažranost. Podívejte se jak nyní nafukují zlatou bublinu, do zlata tak “investuje” už každá hajzlbába. Média slouží k nafukování bublin a následně k prohlubování krizí.

JohnyKacko

Media nepíši o zlatě skoro vůbec, a také není důvod, podívej se na graf zlata a kryptoměn za poslední rok a porovnej s akciemi. Zlato sice lehce roste ale pouze z důvodu oslabování dolaru. Jestli něco média nafukovala a každá hajzlbába již nakoupila jsou kryptoměny. Zlato je stále podhodnocené ale to z důvodu pandemie není poptávka, ale to se časem změní a zlato lehce poroste, zkrátka je to držák v časech dobrých i zlých.

Pavel

Píšete podhodnoceno, není poptávka, tak to asi každý žijeme v jiném světě :-))
comment image

JohnyKacko

Hm, co jako jste chtěl říci grafem za posledních cca 23let ?
Pokud reagujete na můj komentář psal sem o ceně zlata za poslední rok a toto porovnat s kryptoměnami a akciemi.
Možná by nebylo špatné se podívat na graf BTC abyste viděl bublinu.
Cena zlata je podhodnocena a jeden z důvodů byl pokles poptávky zlata z důvodu covidu, např Indie je největší světový odběratel zlata a tam momentálně mají jiné starosti.

Poslední editace 2 let před přes JohnyKacko
Pavel

Vaše víra je mi úplně šumák, já se zajímám o fakta a ta mluví jasně.

ozzyx

Médiím je zcela jedno, co píší, hlavně že mají čtenost, tudíž zisk. Většinou tak sehrávají roli užitečného hlupáka a jdou na ruku velrybám, které defacto celý kryptotrh řídí.

ozzyx
Hodnocení článku :
     

Přesně tak! Navíc o potřebné korekci se zde mluvilo už docela dlouho, jeden nejmenovaný kolega už o tom mluví snad od ledna, kdy se BTC dostal do paraboly. Otázkou nebylo zda, ale kdy k propadu dojde. Ti vnímavější propad využili, nebo ještě využijí k dokupu, ale i ti co nakoupili nad 60k nemusí věšet hlavu. Pár týdnů, či měsíců sice mohou být ve ztrátě, ale i to jednou skončí. Krypto je běh na dlouhou trať a kdo vydrží, bude náležitě odměněn! 🙂

LeošH

Krypto je i v současnosti dobrá věc především ke zbohatnutí nebo i zchudnutí 🙂
Jinak dle mého, krypto obecně nemá v podstatě žádnou užitnou hodnotu (nemyslím částku za kolik je).
Určitou hodnotu má až konkrétní projekt, vytvořený nad určitou technologií. Nicméně je zde hodně spekulantů a manipulátorů, kteří i dobrý projekt využijí čistě k zisku a dál je projekt nezajímá.
Výhoda krypta pro běžné lidi asi je, že se jednoduchou cestou dostali k obchodování na “burze”, dnes už i jednoduchou apkou v telefonu.
Koupíš, prodáš. Vydělals, prodělals. Hned to vidíš a závisí to čistě na každém.
A v hospodě si můžeš dát o pivo víc nebo míň 😀

ozzyx

Rozumný člověk nemůže na kryptu zchudnout! Chudnou jen horlivé a nepoučené, příp. nepoučitelné hlavy, kterých se v každém bullrunu vyrojí dost na to, abychom my ostatní mohli vydělat… 🙂

LeošH

No právě, nejedu aktivně, spíše tak lážo plážo, takže hlavně, abych dobře nakoupil. Ten prodej se ziskem se už pak dá pohlídat.

A. Storm

A

A. Storm

Pěkný clabek… Krypto je skvělé… Budoucnost… Blockchain je geniální… Nahradi banky jako internet poštu..

spot_img