Cena Bitcoinu překvapila nejvyšší hodnotou obchodování za argentinské peso, kdy porazila částku 20 000 $ z roku 2017. Cena Bitcoinu vzrostla přes noc z 9 000 $ a vybojovala si nové maximum. V několika minutách se podíl Bitcoinů na trhu poprvé od 11. května 2018 posunul nad hranici 150 miliard $.
Podle CCN je pondělní cenový výbuch v Argentině ještě působivější. Jak CCN počátkem tohoto měsíce oznámila, BTC v posledním rally porazil své historické maximum za argentinské peso. Latinskoamerickou měnu devalvuje hyperinflace, zatímco Bitcoin roste.
Mohlo by vás zajímat: Bitcoin by rád dobyl Latinskou Ameriku
To dělá z Bitcoinu jakousi jistotu mezi inflačními měnami. A posiluje to Bitcoin jako uchovatele hodnoty. I s 80% výkyvy si Bitcoin držel svou hodnotu lépe než hlavní měna země.
Rekordní cena Bitcoinu za argentinské peso
Díky nočnímu vzestupu ceny se Bitcoin vydal na hladinu 400 000 argentinských pesos (ARS). Tomuto kroku předcházel obrovský objem bitcoinových transakcí z jihoamerického státu. V posledních týdnech dosáhly objemy transakcí BTC téměř 14 milionů dolarů týdně prostřednictvím služby LocalBitcoins.com, formou peer-to-peer.
Argentina není jedinou zemí, která zažila tento jev. Bitcoin vykresluje podobný graf například také v súdánských librách. Bitcoinová bublina 2017 vypadala v Argentině o hodně jinak
Mnoho z nás z kryptoprostoru má graf BTC/USD v živé paměti. Divoká série růstu v roce 2017 a série ochlazení roku 2018 jsou vryty hluboko do naší paměti.
Vzestup Bitcoinu samozřejmě souvisí s kolapsem pesa. Pomáhá to dokázat, že Bitcoin je uchovatelem hodnoty. V rozvojových zemích s nestabilními ekonomikami je BTC méně volatilní než místní fiat měny. Viděli jsme stejný případ růstu krypta, když se ekonomika Venezuely rozpadla pod náporem hyperinflace.
Bitcoinu svědčí, když inflace zničí fiat
Inflace v Argentině loni vzrostla o 50 procent. Očekává se, že toto číslo v roce 2019 vzroste o dalších 36 procent. Jak vysvětluje níže uvedený tweet, argentinské peso ztratilo v minulém roce 83 procent své hodnoty vůči dolaru.
Currency against US Dollar, past year.
Egypt: +5%
Mexico: +3%Japan: -0.3%
India: -1.8%
Indonesia: -2.1%
Canada: -4.5%
Euro: -4.6%
UK: -4.7%
Russia: -5.1%
China: -8.8%
Australia: -9%
South Korea: -11%
Brazil: -11%
South Africa: -15%
Pakistan: -31%
Turkey: -32%
Argentina: -83%— The Spectator Index (@spectatorindex) May 22, 2019
Pro místní komunity to má za následek devalvaci peněz v jejich bance a nutnost zvyšovat ceny.
Ve snaze uchovat hodnotu se občané Argentiny a dalších zemí s inflací, jako je Venezuela, obracejí na kryptoměny, aby si zachovali své bohatství. „Protiinflační“ opatření související s Bitcoinem je tu už roky. Konečně vidíme, jak to vypadá v praxi, upozornil jeden uživatel na Twitteru:
„Kdyby si Argentinec koupil Bitcoin na vrcholu „největší bubliny v historii “, měl by se v roce 2017 lépe, než kdyby jen nechal své peníze na argentinském bankovním účtu. Takže mi znovu povězte, jak je Bitcoin hrozný uchovatel hodnot. “
Zdroj:
ccn.com
Co číst dál?

