Bitcoin je náboženství a my chceme do Satoshiho ráje

3.9
(8)

Bitcoin během 12 let od svého uvedení na trh překonal rámec “pouhého aktiva” a pro některé se proměnil v jistou formu náboženství.

Satoshiho ráj

Každé významné náboženství má svůj původ v mystickém zakladateli. Křesťané mají Ježíše, hinduisté Buddhu a bitcoineři mohou za své osvícení poděkovat “svatému” Satoshimu Nakamotovi. Podobně jako u jiných náboženství, tak i u Satoshiho nohou se učili první bitcoinoví žáci, jako například Hal Finney, Gavin Andresen a další. Malá komunita  postupně rostla a vzkvétala, jak první učedníci začali šířit evangelium.

Každé náboženství na světě hledí k nějakému cíli. Pro bitcoinisty je to zavedení nového peněžního systému ve světě. Systému, který není zanesen třetími stranami a zprostředkovateli a který je ze své podstaty spravedlivý. Pro některé bitcoinery je rájem prostě prudký nárůst hodnoty jimi držených bitcoinů. “Keep stacking sats” a “To the moon” tvoří součást jejich výroků, které udržují sen při životě.

Pokud jde o svaté texty, Satoshiho Bitcoin Whitepaper je velmi poučný a rozhovory na raných bitcoinových fórech nabízejí fanouškům pohled do mysli proroků a jeho žáků. Historické okamžiky Bitcoinu se navíc každoročně oslavují, například 3. leden – den, kdy byl vytěžen genesis blok či neměně slavný pizza day.

Satoshimu Nakamotovi nechali nedávno v Maďarsku postavit sochu a brzy se do města začnou sjíždět tisíce poutníků, aby vzdali hold svému mystickému zakladateli.

Fanatici a absence tolerance

Jako v každém náboženství, i v tom bitcoinovém se objevuje extremismus a fanatismus. V komunitě držitelů BTC se najdou jedni z nejhlasitějších kritiků současného měnového systému. Jejich sžíravá kritika se pohybuje na tenké hranici fanatismu a racionalismu.

Rozhodnutí Salvadoru zavést Bitcoin jako zákonné platidlo se setkalo s určitou kritikou. Bitcoinoví maximalisté nad rozhodnutím vlády jásají a zároveň přivírají oči nad autoritářskou povahou přijetí. Rozhodnutí vyvolalo například ostrou kritiku ze strany Vitalika Buterina, protože bylo v rozporu s étosem technologie blockchain.

Víra v naprostou nadřazenost Bitcoinu a přesvědčení, že všechny ostatní měny jsou “shitcoiny”, má navíc rysy extremismu. Bitcoinoví maximalisté věří, že v posledních dnech všechny ostatní mince klesnou na nulu, kdy pouze BTC zůstane stát vysoko a hrdě. V tom je podobnost se všemi ostatními světovými náboženstvími.

Je zde také výzva rigidity a striktního dodržování svatých knih tváří v tvář současným výzvám. To vedlo k některým rozkolům, které znamenaly vznik forků, jako je Bitcoin Cash. Islám má sunnitské i šíitské sekty, křesťanství má katolíky a protestanty a i v bitcoinové komunitě jsou nemalé rozkoly.

Závěr

Bez ohledu na to, na jaké náboženské straně se zastánci BTC nacházejí, všichni máme jedno společné: doufáme, že se v den zúčtování dostaneme do Satoshiho nebe.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord server ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Panenko skákavá, to jsou ale blbosti!

Petr 2

Štěstí že večer letím do ráje i bez btc .

Takové články jen dokládají hejlovství autora .
Ja myslel že tady jsou investoři , prognózy , ekonomika, analýzy s reálnými financemi a ono se tu hraje na
naboženství?

Případě že by autor i přes to vše měl dále nutkání předkládat víru v BTC prosím ať vyzkouší TV NOE ta posiluje víru a určitě si tam najde svou sektu oveček.

E15

Hezký článek, peníze obecně a BTC zvláště mají jistou “náboženskou povahu” a v článku je to docela vtipně shrnuto. Stejně tak když si vezmu některé věrozvěsty maximalismu, třeba takového Dana Steigerwalda, tak si (jakožto umírněný maximalista) říkám, aha, tak takle se asi křesťan/žid/muslim dívá na ortodoxního křesťana/žida/muslima (obsah celkem souhlasí, ale forma je poněkud vyhajpovaná :-)))

Marcel

Budhisti maju buddhu, hinduisti krisnu, shivu, visnua atd. Plus absolutne vedomie Brahman.

Rob

Hezky napsáno! 🙂 Bitcoin je o víře v jeho hodnotu, kterou ale nenulovou bez pochyby má. A vidíte? Taky není jediný. Ale je fakt, že jako jediný má tajemného zakladatele.

Bohužel nedávno jsem si uvědomil určitá fakta, která technologicky podkopávají kryptoměny jako takové. Nejde o škálování, smart kontakty nebo podobné věci. Je jedno, o který coin jde a týká se to samozřejmě i CBDC. Nejhorší důsledky budou zaznamenány v decentralizovaných sítích typu IPFS nebo STORJ. Zavládne chaos. O co jde? Já jsem to nazval pracovně “nebezpečí víry v zanedbatelnou pravděpodobnost”. A víte, co je největší sranda? Čím menší je pravděpodobnost, že se tato chyba projeví (jedná se o chybu průniku HASH – omlouvám se za stručnost), tím je nebezpečnější, protože čím nižší ta pravděpodobnost je, tím více času tyto technologie získají pro adopci, která ale bude probíhat naprosto přirozeně a samovolně na základě zdánlivě ideálních vlastností pro běh Web3 (kde jde především o konektivitu s minimálními náklady – žádný Metaverse). Bitcoin totiž funguje jen s velmi vysokou pravděpodobností. Ne však 100%. Je pak tendence zaměňovat zásadní problém za naprosto zanedbatelný. A proto to nemůže skončit dobře, čehož ale my se nejspíš nedožijeme a velmi pravděpodobně ani pár dalších generací. Může to trvat i tisíce let, pokud se ta chyba neprojeví hned zítra. Doufám, že jsem tím nikomu nezkazil náladu. 😉

spot_img