Bitcoin je náboženství a my chceme do Satoshiho ráje

3.9
(8)

Zprávy a souhrny

Bitcoin během 12 let od svého uvedení na trh překonal rámec „pouhého aktiva“ a pro některé se proměnil v jistou formu náboženství.

Satoshiho ráj

Každé významné náboženství má svůj původ v mystickém zakladateli. Křesťané mají Ježíše, hinduisté Buddhu a bitcoineři mohou za své osvícení poděkovat „svatému“ Satoshimu Nakamotovi. Podobně jako u jiných náboženství, tak i u Satoshiho nohou se učili první bitcoinoví žáci, jako například Hal Finney, Gavin Andresen a další. Malá komunita  postupně rostla a vzkvétala, jak první učedníci začali šířit evangelium.

Každé náboženství na světě hledí k nějakému cíli. Pro bitcoinisty je to zavedení nového peněžního systému ve světě. Systému, který není zanesen třetími stranami a zprostředkovateli a který je ze své podstaty spravedlivý. Pro některé bitcoinery je rájem prostě prudký nárůst hodnoty jimi držených bitcoinů. „Keep stacking sats“ a „To the moon“ tvoří součást jejich výroků, které udržují sen při životě.

Pokud jde o svaté texty, Satoshiho Bitcoin Whitepaper je velmi poučný a rozhovory na raných bitcoinových fórech nabízejí fanouškům pohled do mysli proroků a jeho žáků. Historické okamžiky Bitcoinu se navíc každoročně oslavují, například 3. leden – den, kdy byl vytěžen genesis blok či neměně slavný pizza day.

Satoshimu Nakamotovi nechali nedávno v Maďarsku postavit sochu a brzy se do města začnou sjíždět tisíce poutníků, aby vzdali hold svému mystickému zakladateli.

Fanatici a absence tolerance

Jako v každém náboženství, i v tom bitcoinovém se objevuje extremismus a fanatismus. V komunitě držitelů BTC se najdou jedni z nejhlasitějších kritiků současného měnového systému. Jejich sžíravá kritika se pohybuje na tenké hranici fanatismu a racionalismu.

Rozhodnutí Salvadoru zavést Bitcoin jako zákonné platidlo se setkalo s určitou kritikou. Bitcoinoví maximalisté nad rozhodnutím vlády jásají a zároveň přivírají oči nad autoritářskou povahou přijetí. Rozhodnutí vyvolalo například ostrou kritiku ze strany Vitalika Buterina, protože bylo v rozporu s étosem technologie blockchain.

Víra v naprostou nadřazenost Bitcoinu a přesvědčení, že všechny ostatní měny jsou „shitcoiny“, má navíc rysy extremismu. Bitcoinoví maximalisté věří, že v posledních dnech všechny ostatní mince klesnou na nulu, kdy pouze BTC zůstane stát vysoko a hrdě. V tom je podobnost se všemi ostatními světovými náboženstvími.

Je zde také výzva rigidity a striktního dodržování svatých knih tváří v tvář současným výzvám. To vedlo k některým rozkolům, které znamenaly vznik forků, jako je Bitcoin Cash. Islám má sunnitské i šíitské sekty, křesťanství má katolíky a protestanty a i v bitcoinové komunitě jsou nemalé rozkoly.

Závěr

Bez ohledu na to, na jaké náboženské straně se zastánci BTC nacházejí, všichni máme jedno společné: doufáme, že se v den zúčtování dostaneme do Satoshiho nebe.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord server ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: