Bitcoin je více likvidní než nejvýznamnější rezervní měny

5
(7)

Bitcoin je mnohem likvidnější než nejvýznamnější rezervní měny. Aktuálně je lepší než kombinace základní peněžní zásoby Spojeného království a Ruska dohromady. Má šanci stát se globální rezervní měnou?

Podle Bank of England je v oběhu M0 88 miliard GBP, což v přepočtu znamená 116 miliard USD. Tržní kapitalizace bitcoinů se zvýšila na 287 miliard dolarů. Znamená to, že digitální hotovost je nyní mnohem likvidnější než papírové peníze špičkové globální rezervní měny.

M0 supply GBP v milionech (listopad 2020)

Monetární indexy M0 a M1

M0 je rezervní měna (nebo základní peníze), ve kterých se vypořádává vše ostatní. Jde o veškeré fyzické oběživo + peníze na účtech Centrální banky, které mohou být proměněny ve fyzické oběživo. Pokud jde o Spojené království, tak jich opravdu není mnoho.

Fyzicky to tedy není tolik jako jiné měny, ale když se dostaneme k nabídce M1, která zahrnuje bankovní vklady (jako v případě digitálního fiatu) pak to vzroste na 2 biliony GBP, což odpovídá velikosti její ekonomiky. Toto číslo je srovnatelné s německou nabídkou M1, která činí 2,5 bilionu EUR, přičemž zajímavé je, že Německo nezveřejnilo svůj M0.

A jak je na tom jeden z největších států, Rusko? Rusko drží přibližně 12 bilionů svých papírových bankovek a rezervní měny, což se na první pohled jeví jako ohromné číslo, ale po přepočtu na americký dolar to znamená pouhých 156 miliard dolarů.

M0 supply Rusko – listopad 2020

Pokud tedy sečteme M0 Ruska i Spojeného království dohromady, jsme stále těsně pod současnou tržní kapitalizací bitcoinů.

Získá Bitcoin statut globální rezervní měny?

Bitcoin v poslední době výrazně roste a ozývají se hlasy, že jej můžeme začít považovat za vážného uchazeče o status globální rezervní měny.

Aktuálně zde samozřejmě dominuje americký dolar a do značné míry také euro. Mohl by ale BTC pro sebe získat třetí místo? No není to úplně nereálné, ale ani na spadnutí. Máme tu JPY, GBP, či švýcarský frank, které mají M0 téměř 1 bilion dolarů. Uvažovat bychom mohli i o čínském jüanu, ale ten je příliš manipulován svou vládou, než abychom mohli mluvit o realistickém uchovati hodnoty.

No a pak tu máme tedy Bitcoin. Jeho globální povaha a neutralita v tom, že je podobný zlatu, mu přidávají další vlastnosti, než má těch sedm výše zmíněných. Mimo jüan jsou ostatní zmíněné měny prozatím pravděpodobně bezpečné a obecně lze v ně mít důvěru, že si zatím drží svou hodnotu.

Závěr

Dá se očekávat, že až Bitcoin dosáhne M0 1 bilionu dolarů či více a podaří se mu stabilizovat svou cenu, pak jeho šance jako reprezentanta na globální rezervní měnu výrazně vyrostou a třetí místo je naprosto reálné. Věřím, že se dočkáme okamžiku, kdy bude naprosto běžné vidět použití BTC jako globální rezervní měny.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

velice pravdepodobne do 5 let.

Rob

Co se týče Bitcoinu, tak ten se sám reguluje ze všech stran. Dokonce reguluje i počet aktivních uživatelů: Kdyby měly například poplatky stoupnout ještě 100x, asi se najde více lidí, kteří zvolí modernější blockchain s vyšší propustností. Proto jsem velmi opatrný s výhledem Bitcoinu do budoucna. A raději se zdržím konkrétnějších predikcí…

Teď se omlouvám za dodatek mimo téma…: Tím zmenšením obrázků v záhlaví asi řešíte nadbytečný horizontální posuvník na mobilech… No, někdy to bývá opravdu záhada a vyplatí se vyřešit DOM, aby se to nedělo, ale jinak taky funguje:

body {
overflow-x: hidden !important;
}

Ve WordPressu si to tam dejte neinvazivně přes úpravu šablony. Mělo by to zabrat. Možná… je někdy fakt lepší tam dát tohle, než řešit, proč browser tu chybu zdánlivě nelogicky dělá. Chtěl jsem vám to napsat už dávno…

spot_img