Index zkoumá tři metriky řetězce: celkovou hodnotu transakcí kryptoměn v řetězci váženou kupní silou na obyvatele neboli PPP, hodnotu maloobchodních převodů v řetězci váženou pomocí PPP a počet kryptoměnových vkladů v řetězci vážený počtem uživatelů internetu.

Index také ovlivňuje objem obchodů realizovaných na krypto burzách peer-to-peer vážený počtem uživatelů internetu i PPP.

Top 10 zemí pro přijetí kryptoměn : Chainalysis

Zpráva ukazuje nerovnoměrné úrovně vývoje v kryptoměnových sektorech mnoha národů. Například váha indexu na obyvatele řadí Čínu podle počtu vkladů v řetězci a P2P obchodů kvůli její velké populaci až na čtvrté místo, a to i navzdory dominujícímu vysokému číslu v žebříčku podle maloobchodu a celkové hodnoty.

Naproti tomu dva nejvýkonnější národy podle objemu směny P2P, Keňa a Venezuela, se umístily v první pětce celkově, přestože se nedokázaly umisťovat v první desítce podle jakékoli jiné metriky.

Důraz na objem P2P však může mít za následek přehlédnutí místních regulovaných burz jako indikátoru přijetí kryptoměny a zkreslit tak výsledky ve prospěch rozvojových zemí, které postrádají silný finanční sektor, což pravděpodobně přispělo k tomu, že se Spojené státy umístí pod Keňu.

Venezuela je výborným příkladem

Chainalysis popisuje Venezuelu jako vynikající příklad, jelikož její obyvatelé používají kryptoměny jako prostředek ke zmírnění ekonomické nestability:

“Naše data ukazují, že Venezuelci více využívají kryptoměnu, jelikož rodná nekrytá měna země ztrácí hodnotu vůči inflaci, což naznačuje, že Venezuelci se uchýlili ke kryptoměně, aby uchovali své úspory, které by jinak mohli ztratit.”

Zpráva nabízí několik dalších neočekávaných poznatků, například Vietnam se umístil na druhém místě v hodnotě maloobchodních i všech transakcí v řetězci, a to i navzdory časným pokusům místní vlády zakročit proti kryptoměnám. Do první desítky se však nezařadil žádný západoevropský stát.

Závěr

Rozvojové státy pohání v adopci krypta naprosto jiná motivační síla než země vyspělé ekonomiky. Zejména v Jižní Americe jsou kryptoměny velmi populární, protože státy jsou ovlivněny sankcemi a velkou mírou inflace. Fiat měny nemají skoro žádnou hodnotu, a proto občané rádi přecházejí na digitální aktiva. Ačkoliv je Venezuela vynikajícím příkladem, následovat se jí pokouší už i jiné země, například Rusko, jež hledá cestu, jak obejít sankce a embarga. Kryptoměny jsou v tomto případě skvělou volbou.