Bitcoin jako nástroj pro snížení dopadu ekonomické krize

0
(0)

Bitcoin byl v nedávné době předmětem výzkumu společnosti Grayscale, která zkoumá možnosti využití Bitcoinu pro snížení rizik v době globální krize.

Bitcoin byl po dobu své prozatím krátké historie několikrát spojován se slovy jako pokrokový, transparentní, ale také nebezpečný a zrádný. Daleko méně však, pokud vůbec, bývá spojován s centralizací, suverenitou a cenzurou. Ve své podstatě je Bitcoin něco virtuálního, vytvořeného anonymním jednotlivcem, pohání jej tzv. “mineři” po celém světě, a za jeho vznikem nestojí žádná vláda nebo tradiční finanční systém.

V důsledku toho spousta lidí po celém světě pohlíží na kryptoměny jako na tolik potřebný nástroj, jak se vyhnout dosahu vlády či jak uniknout ze spár tradiční fiat měny. Obecně je známo, že Bitcoin byl vytvořen v reakci na velkou ekonomickou krizi v roce 2008. Někteří však tvrdí, že Bitcoin se jako měřící jednotka hodnoty nehodí. Jako důvod udávají vysokou volatilitu a poklesy.

Bitcoin jako řešení ekonomické krize?

Opak se jim nyní snaží dokázat společnost Grayscale. Ta přišla v nedávné době se zprávou, ve které se zaměřuje na možnosti využití Bitcoinu pro zajištění rizika likvidity na globální úrovni. Firma ve zprávě vysvětluje, jak by se nejstarší a nejznámější kryptoměna dala využít pro zajištění a lepší zvládnutí finanční a geopolitické krize.

Společnost Grayscale zkoumala především možnosti, jak by se kryptoměna dala použít během období vysokého rizika likvidity a poklesu bohatství vyplývajícího z nerovnováhy ve výši peněz a majetku vzhledem k dluhům země v dané ekonomice. Za tímto účelem se Grayscale zaměřuje na tři hlavní aspekty Bitcoinu. Ukládání hodnoty, životaschopnost a možnosti růstu.

Uchovatel hodnoty

Co se prvního bodu týče, bylo již prokázáno, že Bitcoin se jako uchovatel hodnoty chová lépe než zlato, které se prozatím stále ve velkém používá. Oproti zlatu totiž Bitcoin disponuje několika výhodami. Jednak je jeho “výskyt” matematicky omezený na hodnotu 21 miliónů jednotek, zadruhé je decentralizovaný, globálně transparentní, a za třetí je přenosný a zabezpečitelný pomocí digitálních technologií.

Grayscale také věří, že díky tomu, že Bitcoin sdílí řadu znaků s tradiční fiat měnou a fyzickými penězi, měl by být schopen si během krize udržet solidní hodnotu. Své tvrzení podporují tím, že kryptoměny již bývají adoptovány i globálními společnostmi, jako je například Whole Foods, Micrososft, PayPay, Dell, či telekomunikační gigant AT&T.

Mohlo by vás zajímat: Amazon, Whole Foods a další velké firmy, ve kterých můžete zaplatit kryptoměnami – Kdo bude další?

Zatřetí poznamenávají, že technologický rozvoj blockchainu a kryptoměn bude vytvářet další hodnoty a nadále stimulovat poptávku, která by měla snížit jakékoli negativní dopady na světových trzích.

Bitcoin roste, zlato a dluhopisy padají

Grayscale rovněž poukazuje na skutečnost, že se Bitcoinu dařilo držet si své místo a hodnotu i  během významných světových krizí. Uvádí například řeckou finanční krizi v roce 2015, nebo kolaps čínského trhu v letech 2015 a 2016. Někteří dokonce argumentují tím, že současná politická situace mezi USA a Čínou způsobuje výraznou inklinaci nejen čínských obchodníků v Asii k Bitcoinu a jiným kryptoměnám. Důsledkem je podle Grayscale také nedávný nárůst ceny BTC. Obchodníci se tak podle společnosti snaží minimalizovat ztráty.

Skupina Delphi Digital zase na základě jejich nedávného výzkumu říká, že Bitcoin předčí jakékoliv jiné aktivum. Uvádí například rizikové tzv. blue chips, tedy akcie největších a nejziskovějších společností, které jsou obchodovány na burze.

V době analýzy společnosti Grayscale dosáhl meziroční nárůst Bitcoinu více než 120%. Mezitím ropa vzrostla o pouhých 18% (ke konci května). Zatímco vládní dluhopisy, cizí měny a zlato klesly až o 5%. Podle Grayscale se tak Bitcoin může velmi lehce stát králem všech aktiv.

Co číst dál

[Zprávy] BTC jako zajištění proti krizi • Nákup s ETH na Amazonu • a další novinky dne

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img