Binance Smart Chain v problémech? Validátoři se bouří

5
(8)

Zdá se, že u Binance Smart Chain to pod povrchem pěkně vře. Přestože pro běžného uživatele funguje BSC v pořádku, validátoři se bouří. Jeden z nich otevřel tuto problematiku na GitHubu a rozpoutalo se peklo.

Název vlákna: “BSC je ztracený případ” a v jeho závěru se píše: “Binance chtěla rychlý hack, aby vydělala nějaké peníze, ale není ochotna jej rozšířit či uvolnit skromné zdroje, aby tato věc skutečně fungovala. Vzhledem k tomu, že na tom vydělali miliardy, je to absurdní a obrovské zneužití důvěry (a peněz), kterou do toho lidé vložili.”

Mají validátoři pravdu? Pojďme se na to podívat podrobněji:

Problémy Binance Smart Chainu

Jednou z dobrých věcí pro Binance je, že lidé už nemohou tvrdit, že jejich řetězec je zcela centralizovaný. Všichni lidé na GitHubu se zdají být nezávislými validátory, kteří mají s řetězcem skutečné problémy. Původní autor příspěvku, který je držitelem a podporovatelem BNB a který investoval peníze a stal se validátorem, se zdá být skutečně znepokojen.

“Málokdy jsem viděl, aby se s něčím zacházelo tak neprofesionálně”

říká a začíná vyjmenovávat problémy. Podívejme se na některé z nich.

  • Neprobíhá žádná revize kódu, záplaty jsou prostě odevzdány, ve většině případů dokonce bez řádného popisu toho, co dělají nebo jaký problém se snaží vyřešit
  • Na hlášení chyb se vůbec nereaguje. Stovky lidí hlásí nesynchronizující se uzly nebo uzly vypadávající ze synchronizace. Reakce “vývojářů” – nulová.
  • Jak už napsal někdo jiný, hlavní příčinou problému je, že jste bezmyšlenkovitě zvětšili velikost bloků a snížili dobu jeho zpracování, aniž byste provedli skutečnou potřebnou práci.

Další validátoři v diskusi a co na to Binance?

Na problém na GitHubu reagovalo téměř 70 různých validátorů. Zde je několik zajímavých příspěvků:

  • Stav uzlu je prostě příšerný. Snažíme se vytvořit DAPP s daty v reálném čase, ale se současným stavem to není možné.
  • Zhruba před rokem jsem byl schopen provozovat bsc geth uzly na doslova nejlevnějších VPS (<20 USD/měsíc), s relativně slušnými specifikacemi (ach, staré dobré časy). Teď platím tisíce měsíčně za dedikovaný hardware jen proto, abych udržel svůj infra v chodu.
  • Mám tam spuštěno mnoho plných uzlů a teď se všechny nedokážou synchronizovat. Každý z těchto serverů mě stojí 800 dolarů měsíčně (dříve jen 200 dolarů). Pak jste mi řekli, že potřebuji rychlejší šířku pásma a disk, což znamená, že náklady se budou stále zvyšovat. Můj šéf si dokonce myslel, že jsem všechny tyto peníze utratil v nočním klubu kvůli tomu zatracenému BSC!
  • Zdvojnásobili jsme prostředky serveru a stále máme problém se synchronizací a s odesíláním transakcí, něco z TX se provede a něco ne. Opravdu je v BSC chyba, kterou musí opravit dřív, než bude pozdě.
  • Provozuji 15 uzlů na 64jádrových procesorech EPYC 7702P s 512 GB RAM a 2 disky Intel SSDPE2KX020T8 NVMe v konfiguraci RAID0 s připojením k síti po 40 GBe. V každém okamžiku zhruba 1/3 mých uzlů je ze synchronizace venku a je třeba ručních zásahů, aby se opět synchronizovaly.

Je třeba si uvědomit, že blockchain Binance Smart Chain hostí “více než 2 milionů denně aktivních adres s maximem 14 milionů transakcí zpracovaných za 24 hodin”. A to je skutečně hodně. Samotná společnost Binance zde přiznává problém:

“Tento neočekávaný růst otestoval limity sítě a uznáváme, že existují problémy týkající se plné synchronizace uzlů.”

Závěr

Bude snad nasazení již zmiňovaného upgrade Bruno tím řešením, které by mělo problémy Binance Smart Chainu vyřešit? Uvidíme, podle informací by měl zavést nový proces spalování BNB a také zrychlit synchronizaci plných uzlů o více než 60 %.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Pozor, v té citaci v úvodu nemá být “skromných zdrojů”, ale “soukromých zdrojů”. Jinak ano, BSC byl vždy problematický, co se týče přístupu ke trilema blockchainu a s ním související centralizací. Před lety jsem zde na to téma nechal nějaký příspěvek taky. Na druhou stranu situace by mohla mít i svá pozitiva: Update bude více v hledáčku a zároveň pokud bude stát za to, nejspíš projde rychle. BSC je druhou největší síti, co se týče hostování dApps. Na to nezapomínejme. Ono je daleko těžší opravovat blockchain decentralizované povahy, než databázovou aplikaci, nad kterou má vývojář absolutní nadvládu. Environment blockchainu je daleko složitější a dokonce může i “utéct” v síti, kdy vývojář nad ním ztratí kontrolu. Problém to může být například ve firemních blockchainech, kde jsou daleko složitější struktury oprávnění, než třeba na Bitcoinu (v čemž je ale ve skutečnosti jeho ohromná síla). Může se to i rozbít. Na druhou stranu… Binance (pokud má dostatek ERC-20 tokenů) může uspořádat jejich masivní airdropy pro vývojáře stávajících dApps a držitele tokenů a pokračovat zde, aby BNB neztratil svou hodnotu úplně, kdyby to vážně kikslo, což se může stát. 😉

spot_img