Analýza: Akciové trhy a bitcoin čelí vystřízlivění a klesají, cena zlata se drží u historických maxim

4
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Akcie a bitcoin včera večer čelily nemalému vystřízlivění, které přišlo ihned po zasedání Federálního rezervního systému. Ukázalo se, že původní očekávání byla opravdu přehnaná. Jelikož americká centrální banka, s největší pravděpodobností, nesníží úrokové sazby dříve jak v květnu letošního roku. Načež musí logicky dojít ke korekci kurzů na trzích.

Pro mne osobně je velmi zajímavé, že cena zlata se prakticky nehnula z místa. Zlato je tak navzdory stále vysokým úrokových sazbám velmi odolné a podle mého názoru, že dost možná se v následujících měsících konečně dostaneme na nová cenová historická maxima. Tím myslím stabilní cenový růst, který by mohl klidně vydržet po několik let. Dosud bylo posílení zlata hodně tlumené, ale situace se v letošním roce změní právě ve prospěch zlata.

Kdy úrokové sazby klesnou?

Existoval všeobecný konsenzus, že úrokové sazby poprvé klesnou již v březnu letošního roku. Mně to přišlo od začátku hrozně přehnané a začíná se postupně potvrzovat, že jsem měl pravdu. Vzhledem k informacím, které včera zazněly, se odhady začaly měnit ve prospěch prvního snížení na počátek května. Což je můj odhad od konce minulého roku. Nevyloučil bych však i červen. Původně jsem se přikláněl spíše ke květnu, ale nyní bych to viděl tak půl na půl pro zmíněné termíny.

Musím však podotknout, že politika Fed je tzv. data dependent. To znamená, že úrokové sazby klesnou tehdy, až si budou z nových dat jistí, že je mají snížit. Tím pádem je klidně možné, že nás první pokles čeká až v druhé polovině roku. Inflace prismatem indexu CPI právě nasvědčuje tomu, že by sazby měly klesnout později. Naopak, centrální bankou preferovaný, index PCE spíše indikuje dřívější snížení.

Jisté je, že úrokové sazby v letošním roce klesnou. Jerome Powell to i během včerejší tiskové konference potvrdil. Debata se vede akorát kolem načasování. Investoři a spekulanti jsou přirozeně vpřed hledící a proto se snaží být v trhu s předstihem. Když se však ukáže, že očekávání byla přehnaná, dojde ke korekci kurzů.

Akciové trhy klesají, přichází vystřízlivění?

Velký technologický hráč Intel měl před několika dny slušný earnings report. Vůbec nejlepší od poloviny roku 2022. Přesto se cena akcie Intel od reportu propadla o zhruba 14 %. Což je obrovský rozdíl oproti tomu, co jsme mohli sledovat po předešlém reportu. Intel není sám, i jiné technologické tituly začaly hned po svých reportech klesat. Přitom po výsledcích za třetí kvartál byla reakce zcela opačná. Čím to je?

Investoři a spekulanti vystřízlivěli. Předpovědi o výnosech na následující kvartály jsou prostě v rozporu s tím, co si malovali. Jakmile jakákoliv společnost povyšuje laťku výš a výš, tím těžší je ji znovu překonat. Najednou to nejde a dojde k onomu vystřízlivění. Osobně si proto myslím, že aktuální rok bude pro technologické společnosti mnohem štíhlejší. Neříkám, že nebudou mít dobré výsledky. Jen už to nebude „růstové“. Což se u těchto big tech jednoduše předpokládá. Co z toho vyplývá pro cenu?

Od podzimu 2022 velké technologické akcie jenom rostly, což s sebou táhlo celý index Nasdaq. Jediná delší zastávka nastala v létě minulého roku. Leč od letního high index posílil o dalších zhruba 12 %. Nic neroste do nebes a řekl bych, že se ten fenomenální růst blíží ke svému konci. Jelikož technologické akcie, podle mého názoru, nemají v následujících kvartálech důvod k dalšímu růstu.

Tím neříkám, že cena půjde do pekel. Leč korekce o 20 až 30 % mi prostě přijde jako naprosto reálná a těším se na ní. Dávalo by to z makroekonomického, mikroekonomické a psychologického hlediska smysl. Podobný pokles by souzněl se scénářem počítajícím s mělkou ekonomickou recesí.

Závěrem: Bitcoin konsoliduje na 42 000 dolarech

Bitcoin se po včerejším zasedání Fed drží na klíčovém supportu, který se nachází kolem 42 000 dolarů. Pořád proto platí, že těch 48 000 dolarů můžeme v následujících týdnech otestovat. I když nesmíme zapomínat na to, že se v ceně může začít negativně propisovat ono vystřízlivění.

Zas na druhou stranu, akciový technologický sektor se pro bitcoin dlouho choval jako konkurence. Je proto možné, že se část kapitálu zase odkloní do bitcoinu. Můj střednědobý odhad se ale nemění a počítám s tím, že se v druhé polovině roků dočkáme mnohem lepších cen. A nebo taky ne. To je holt investování.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

V otázce 32k v březnu jsem silně věřící 😀

Viktor Kožený

16-20k 😄

Čumsem

Takže 12k už je definitivně ze hry? 😀

Tomáš Halbich

Tomu bych moc nevěřil, ale možné je vše. Já spíš tipuju 50k

Čumsem

To je samozřejmě taky možný, koneckonců jsme od toho kousek…

Tomáš

Trhy vytriezveli na par hodin?

spot_img