Akciový trh se chová jako před pádem z roku 1987, analytici předpovídají recesi. Je pád blízko?

4.4
(12)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

I náznak recese by byl pro akcie obrovskou ranou, tvrdí Societe Generale.

Hlavní body:

  • Podle Societe Generale jdou akcie stejnou cestou jako před krachem v roce 1987.
  • Investoři jsou tváří v tvář rostoucím výnosům dluhopisů optimističtí, což je „ozvěnou“ výprodeje z konce 80. let.
  • Jakýkoli náznak recese by nyní mohl u investorů vyvolat velké ztráty, říká Albert Edwards z banky.

Náznak recese může vyvolat výprodej

Podle stratéga Societe Generale Alberta Edwardse vysílá akciový trh znepokojivé signály a jakýkoli náznak recese by nyní mohl vyvolat velký výprodej.

Edwards poukázal na sílu amerických akcií navzdory rostoucím výnosům dluhopisů, které prudce vzrostly. Investoři totiž vidí vyšší úrokovou politiku Federálního rezervního systému po delší dobu. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů nedávno překonal 16leté maximum a v úterý se vyšplhal na přibližně 4,768 %.

Přesto byly americké akcie po celý rok poměrně odolné. Navzdory velkým ztrátám v srpnu a září je index S&P 500 stále o 10 % výše než v lednu.

Překonaná výkonnost tváří v tvář rostoucím výnosům z dluhopisů by však mohla být varováním před bolestmi, které přijdou. Tedy alespoň pokud je historie nějakým vodítkem. Podle Edwardse dnešní situace připomíná období před „černým pondělím“. Tehdy byly akcie odolné v prostředí rostoucích výnosů z dluhopisů, než se Dow propadl o 22 % během jediné obchodní seance. Což byl jeho nejprudší jednodenní pokles v historii.

Nejistota ohledně vývoje ekonomiky roste

„Současná odolnost akciového trhu tváří v tvář rostoucím výnosům dluhopisů mi velmi připomíná události z roku 1987, kdy byla býčí nálada akciových investorů nakonec potlačena,“ uvedl Edwards ve své úterní poznámce.

Stejně jako v roce 1987 by i nyní jakýkoli náznak recese byl pro akcie jistě zničující ranou.

– Albert Edwards, zdroj: finance.yahoo.com

Nejistota ohledně vývoje ekonomiky roste a prognózy se celý rok měnily. Zatímco ekonomové se zahřívali u myšlenky „měkkého přistání ekonomiky“ v polovině roku 2023, poslední nárůst výnosů dluhopisů výhled zamlžil.

Nikdy ve své kariéře jsem nebyl svědkem takové nejistoty ohledně toho, kde se nacházíme v ekonomickém cyklu. Číhá ta dlouho slibovaná recese stále za rohem, nebo jsme na začátku nového hospodářského cyklu.

– Albert Edwards, zdroj: finance.yahoo.com

Známky problémů se objevují. Slabší trh práce spolu s americkými spotřebiteli, kteří vyčerpali své přebytečné úspory z pandemie, by mohly znamenat, že ekonomika vstoupí do inflexního bodu již v tomto čtvrtletí. Uvedla tak společnost Raymond James v nedávné poznámce.

Newyorský Fed odhadl 61% pravděpodobnost, že se USA do srpna 2024 dostane do recese. Mezitím Yaleův index důvěry v krach v USA ukazuje, že pouze 32 % individuálních investorů si myslí, že šance na krach akciového trhu ve stylu roku 1987 v příštích šesti měsících je menší než 10 %.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marcel

U těch největších krizí vesměs nikdo nečekal, že to přijde. Jakmile tady ale pomalu i každá druhá trafikářka mluví o recesi, tak je nejspíš čas přikoupit…

Petr

Taky si říkám

Karel

Furt samá recese a přitom peněz všude dostatek, NATISKNEME 👍👍👍

jaroslav
spot_img