Aby snížila závislost na americkém dolaru, zavádí Čína myšlenku „asijského jüanu“

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Výzkumníci z čínského státního think-tanku přišli s myšlenkou celoasijské digitální měny s cílem snížit její závislost na americké dolarové ekonomice. 

Názory výzkumníků Liu Dongmin, Song Shuang a Zhou Xuezhi z jednotky Čínské akademie sociálních věd (CASS) byly zveřejněny ve vydání časopisu World Affairs zveřejněném online koncem září, kde uvedli, že zřízení tokenu asijských jüanů by snížilo závislost Asie na USD.

Podobně jako u podobných existujících a vyzkoušených digitálních měn centrálních bank (CBDC), výzkumníci uvedli, že technologie distribuované účetní knihy (DLT) bude tvořit podporu asijského tokenu, který bude navázán na balíček 13 měn.

Podle výzkumníků by měny zahrnovaly všech 10 členských zemí Asociace národů jihovýchodní Asie (ASEAN) spolu s čínským jüanem, japonským jenem a jihokorejským wonem.

„Více než 20 let prohloubené ekonomické integrace ve východní Asii položilo dobrý základ pro spolupráci v regionální měně. Podmínky pro založení asijského jüanu se postupně vytvořily.“

Napsali vědci v časopise South China Morning Post.

Časopis je přidružen k čínskému oddělení zahraničních věcí, přičemž výzkumníci pocházejí z „Institutu světové ekonomiky a politiky“, jedné z mnoha výzkumných jednotek v rámci CASS, think-tanku s různými vazbami na vládnoucí stranu země.

Digitální juan v Číně

Výzkum přišel několik týdnů před milníkem v čínském pilotním projektu CBDC, Bank of China dne 10. října uvedla, že její e-CNY provedla transakce v hodnotě přibližně 14 miliard dolarů, neboli 100 miliard juanů, přičemž přibližně 5,6 milionu obchodů již podporuje digitální yuan.

Centrální banka země se také účastní projektu Inthanon-LionRock, přeshraničního platebního testu CBDC podporovaného DLT, který rovněž zahrnuje centrální banky Thajska, Hongkongu a Spojených arabských emirátů.

V září se v rámci soudního procesu uskutečnila „úspěšná“ transakce v hodnotě přes 22 milionů dolarů za měsíc na platformě „Multiple CBDC Bridge“, na kterou dohlíží Banka pro mezinárodní platby (BIS).

Závěr

Americký dolar a v poslední době i kryptoměny se staly v jihovýchodní Asii oblíbenou platební metodou pro ty, kteří chtějí obchodovat, posílat převody a zajišťovat proti inflaci své příslušné místní měny. Uvidíme, jak do toho zasáhne asijský juan.

Jsme nově i na LinkedIn, kde sdílíme nejlepší články. Směle nás tam můžete sledovat. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Pro více informací se nezapomeňte připojit také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zábavný a zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img