8.2.2023 Tržní přehled pro BTC a index S&P 500 – Trhy rostou navzdory dalším varovným signálům!

5
(2)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Včera jsme získali nový pohled členů amerického Fedu na poslední makrodata o nezaměstnanosti, který naznačuje další zvedání úrokových sazeb. Akciové trhy navzdory tomu rostou. Zároveň se objevují další varovné signály ohledně možné recese.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se drží téměř stabilně kolem hladiny 23 000 USD. Většina altcoinů převážně roste ve vyšších jednotkách procent. Investoři a spekulanti znovu naskakují do dlouhých pozic a snaží se z trhu vyždímat co nejvíce zisku.

Makrodata a projevy centrálních bankéřů:

Včera jsme mohli sledovat projevy centrálních bankéřů z Fedu, ECB a Bank of England. Nejvíce sledovaný byl nepochybně rozhovor šéfa Americké centrální banky Fedu.

Mimo jiné v rozhovoru Jerome Powella zaznělo:
+ Jeho koníčky a plat;
+ Proč na posledním zasedání zvýšili úrokové sazby o 25 bazických bodů (+ 0,25 %);
+ Data trhu práce výrazně silnější než kdokoliv dokázal predikovat;
+ Proč by následující den po zveřejnění nezaměstnanosti nezměnili jejich rozhodnutí;
+ Cíl je dosáhnout 2% inflaci za každou cenu (Světový standard);
+ Nutno stáhnout inflaci obzvlášť v sektoru bydlení a služeb, která neklesá;
+ Další vysoce pravděpodobné zvedání sazeb v březnu, zřejmě nebude letos poslední;
+ Znovu potvrdil udržení vysokých sazeb do konce roku 2023. Snižování až v roce 2024!

Následně po Powellovi měl projev Michael S. Barr. Zazněla informace o možném zvedání sazeb až do zóny 5,4%. Takové zvýšení sazeb by jednoznačně stáhlo inflaci k požadované, pro americkou ekonomiku to může znamenat propad do recese.

Na historickém grafu níže, můžeme vidět negativní korelaci vývoje akciového indexu S&P 500 a dolarového indexu (resp. zájem o americký dolar jako bezpečného přístavu). Většina recesí / bear marketů začala v momentě stahování likvidity z trhu a zvedání úrokových sazeb (pro snížení inflace).

Samotné dno bear marketu nastává až několik měsíců po samotném začátku snižování úrokové sazby, kdy se sazby blíží minimu! Nízké sazby stimulují investory k opětovným investicím do akcií, tzn. možná až v roce 2024?

Recesi v Evropě indikuje i (Ne)zájem lidí o nemovitosti:

V rámci Evropy se objevili další makrodata. Tentokrát si ukážeme zájem lidí o hypotéky v prostředí rostoucích úrokových sazeb. Předpokládám, že v případě závazku ECB pro snížení inflace na 2% a další zvedání při nejbližším zasedání situaci ještě zhorší. Je dost možné, že se blíží slušná korekce cen nemovitostí. Snad jste nebyly jedni z těch, kteří na přelomu roku 2021 /2022 nakoupili na vrcholu.

Dolarový index pokračuje v růstu, včera mírná korekce:

Včera došlo k mírnému poklesu dolarového indexu, což si vysvětluji jako efekt na projev Jerome Powella a zároveň pozastavení pod rezistencí ve formě klouzavého průměru EMA 55 1D (maličká korekce na dvou/čtyřhodinovém grafu DXY).

Na Denním grafu dnes dolarový index znovu pokračuje v růstu k nejbližší rezistenční zóně 105-107 bodů. Další růst by znamenal pokles akciového indexu S&P 500 a všech aktiv. Případné zamítnutí pod rezistencí ve formě klouzavého průměru EMA 200 1D by způsobilo růst všech trhů.

Dle mého názoru nám další růst naznačuje proražení formace Falling wedge a několikanásobnou konvergence indikátorů RSI a MACD na denním grafu.

Kam až může vystoupat akciový index S&P 500?

Jak jsem už několikrát naznačil v posledních přehledech trhu a dnešní korelaci indexu S&P 500 vs. úrokové sazby, nadále musíme uvažovat i s variantou dalšího značného poklesu trhů.

Další varovný signál máme na Futures grafu SPY, kde je neustále nevyplněný GAP v zóně 4190-4220 bodů – tzn. lehce nad aktuální úrovní. To může být jediný důvod, proč se trhy táhnou neustále nahoru navzdory negativním makro datům a zprávám od Fedu.

V rámci této BEARish varianty uvažuji se zaplněním gapu a zároveň zformováním divergencí na denním grafu u indikátorů RSI a MACD. Samotný MACD už lehce klesá. Je nutno ho nadále sledovat, stejná situace se odehrála v Srpnu 2022 (Viz tyrkysový obdélník na MACD).

V rámci této varianty a návratu do klesajícího kanálu by hrozil propad indexu S&P 500 až k hladině 3140 bodů!

Pro čtenáře zvyklé na graf SPX nechávám i tradiční denní graf indexu S&P 500 se zakreslenou upravenou červenou Bearish variantou. Zelená je potenciální růstová Bullish varianta v případě proražení hladiny 4300 bodů.

Bitcoin zatím nadále stabilní:

Bitcoin se poslední dny stabilně drží hladiny 23 000 USD. Po detailnějším pohledu na graf však můžeme vidět pokles pod růstový kanál posledních 12 dnů a zároveň klesání indikátorů RSI a MACD. Získává tak negativní momentum, které by se mohlo projevit výraznějším poklesem pro vyplnění Gapu pod 20 000 USD na grafu CME Futures.

Růstová a poklesová varianta přímo korelují s výše popsaným možným vývojem u dolarového a Akciového indexu S&P 500. Z tradingového pohledu pro Bitcoin vyčkávám alespoň na lehký pokles, než budu zvažovat vstup do dlouhé pozice. Pro méně trpělivé lidi, kteří už chtějí nakoupit, doporučuji nastudovat metodu průměrování nákupů formou DCA.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Kvalitní práce, díky!

ZemikosaZ
Hodnocení článku :
     

Díky moc.

Vojtech

Btw – podíval jsem se dnes po delší době na VIX. Měsíční graf. Poslední 3 roky působí v porovnání s předchozími 30 co do volatility docela “epic” (myslím “cenový” graf). Nejsem žádný zkušený trader (pomalu se vzdělávám od dob covid story, do té doby jsem neměl anung), na druhou stranu posledních cca 25 let docela pozorně sleduji geopolitiku. Vede mne to k následujícímu zamyšlení – pakliže dění na trzích skutečně jest výrazem “kolektivního vědomí” těch finančně “vědomějších” (“velkokapitál”) a platí-li současně teze, že dění na trzích nejenže relativně spolehlivě reflektuje aktuální geopolitické procesy (plus jejich převážně asi dobře řízené mediální prezentace), ale do jisté míry je i o krok dál před nimi … pak mne ten graf jen utvrzuje v přesvědčení, že nás čekají nikoliv měsíce, nýbrž minimálně roky zvýšené geopolitické nestability. Jeden můj dobrý kamarád už hezkých pár let říká, že “dobře už bylo”. No, nechci příliš zabředávat, tedy vynechám své argumetnty na podporu jeho tvrzení (bylo by to na hodně dlouhý text). Ale myslím, že má pravdu.

Zpátky ke grafu – ve mně budí dojem rodícího se “fázového posunu” směrem k novému “atraktoru”. Lidově řečeno, schyluje se podle mne k pořádné mele. Technicky vzato, během 2023 očekávám spíš alespoň jeden řádný “výstřel hore”, nežli pomalé zklidnění volatility nebo naopak legdown. De facto zrovna testujeme dosti hutný support (cca 14-19 bodů). Průraz spíš nečekám. A vzhledem k volatilitě posledních 3 let bych případný “bounce up” co do agresivity i amplitudy nepodceňoval. Závěr mi z toho plyne následující – nejspíš se schyluje k něčemu “velkému”. Nebylo by ostatně divu, započteme-li takřka exponenciální progress posledních let (globálně) v oblastech jako – technologický pokrok, předluženost ekonomik, inflace, zhoršující se enviromentální podmínky, demografický vývoj, postupující “atomizace” společenství a úpadek vlivných socializačních činitelů, snad i rodící se de-dolarizace, atd. Říká se, že (omezíme-li se pro lepší názornost nyní jen na ekonomiku) s riziky recese a růstem inflace, coby jeho prodromu, narůstá pravděpodobnost dezorganizace společenských uspořádání a nárůstu jevů jako jsou společeskáká radikalizace, více či méně zjevní konflikty a války, pak, zdá se, sotva nyní směřujeme k “peace and love” stavu globálu.

Co nás tedy v následujících letech může čekat? Měnová reforma? Válka? Technologická “singularita”? A jak se vůči tomu úspěšně adaptovat? Já se obávám, že “državou kryptoměn” sotva. Sotva i jen diverzifikací kapitálových portfolií. Tohle bude chtít řadu zcela nových (i těch “oprášených tradičních”) dovedností. A taky “dobré víry”…

No nic, padla dnes lahev vína (jubileum), takže bilancuji, filozofuji. Snad neva:-)

Vojtech

Díky. Mám teď rozecteno vícero knih, ale zní to zajímavě, třeba se k ní brzy dostanu. Hezký den!

spot_img