3.2.2023 Tržní přehled pro BTC a index S&P 500 – Závěr týdne ve znamení šílené chamtivosti?

5
(3)

Zprávy a souhrny

Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u pátečního přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Včera začal akciový trh růst extrémním tempem pravděpodobně v reakci na výsledky společnosti META a zasedání amerického Fedu. Podle většiny analytiků zazněly převážně neutrální informace, trhy však iracionálně rostou. Podíváme se, co za tím může být a co čekat dále?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin poslední dny stagnuje kolem hladiny 23 300 USD. Většina altcoinů konsoliduje v jednotkách procent. Pozornost investorů od kryptoměn v těchto chvílích ukrajuje akciový trh, který má podobnou (a většinou nevídanou) volatilitu. Denní nárůsty ocenění akcií v posledních dnech se nemusí ve srovnání s kryptoměnami vůbec stydět.

Makro kalendář a neutrální výsledky společností:

V druhé polovině týdne zasedaly centrální banky Eurozóny, Británie a Ameriky. Všechny naplnily očekávání analytiků a doručily navýšení úrokové sazby dle předpokladů. Další navyšování úrokových sazeb je pravděpodobné.
– Bank of England: Navýšení o 0,5 % na 4 % (prozatím nezmiňují další zvedání);
– ECB: Navýšení o 0,5 % na 3 %, (další zvedání v březnu o + 0,5 %, následně možná dalších + 0,25 %);
– Americký Fed: Aktuální navýšení o 0,25 % na 4,75 %. (Další navýšení zřejmě o +0,25 % v březnu).

Co je zarážející, je velmi podobná rétorika všech bank. Projevy všech jsou ve smyslu:“ Inflace dosáhla vrcholu, makrodata se zlepšují a pomalu budeme ubírat tempo utahování ekonomiky a sazeb“. Je možné, že měli centrální bankéři v Davosu čajový dýchánek s finanční elitou a domluvili si další postup?

Další velmi zajímavá jsou dnešní data o americké nezaměstnanosti, která je neustále pod očekáváním. Co se týče výrobního sektoru, tak tam se lehce zpomalují objednávky (mimo transport, který lehce roste).

Z Evropy dnes máme hodnoty indexu PMI, které za leden lehce rostou ve většině velkých ekonomikách eurozóny nad 50 bodů. Nadále zůstávají hluboko pod dlouhodobým průměrem (to je cca 58-60 bodů).

Dnes můžeme očekávat další nával makrodat z Ameriky, připravte se tedy na další velmi volatilní den.

Objevují se odhady poklesu inflace v Eurozóně po vzoru inflace ve Španělsku. Je možné, že aktuální zvýšení úrokové sazby od ECB bude mít dostačující efekt a v nejbližších 2 měsících uvidíme prudký pokles inflace?

Dolarový index a očekávání trhu

S ohledem na aktuální data z trhu a projevy centrálních bankéřů mi přijde růstová reakce většiny investorů velmi přehnaná. Dolarový index včera dále klesal a dosáhnul na dotek se supportní zónou kolem 100,9 bodů.

Podle Technické analýzy dolarového indexu bych viděl včerejší prudký růst akciových indexů jako jeden z finálních pohybů pro vymetení stop-losů u krátkých akciových pozic (spekulujících na další pokles). Dnes nebo v nejbližších dnech bych očekával lehkou otočku dolarového indexu a postupný návrat možná až k 104-105 bodům. Pro akciové indexy a kryptoměny by to mohlo znamenat značný pokles.

Tato úvaha vychází z formování lokálního dna nad supportem, zformováním patternu „Falling Wedge“ a vytváření dna u indikátorů RSI a MACD.

Akciový index S&P 500 včera skokově rostl

Akciový index S&P 500 včera předvedl růst až na 4195 bodů (+ 3,7 %). Tímto růstem vyvolal zajímavou reakci u většiny akcií. Nejvíce rostly právě vyklesané spekulativní růstové a technologické akcie, některé až o desítky procent za den. Ještě noc předtím rostla společnost META po oznámení výsledků cca +20 % po zavření trhu.

Výsledky US top-tech společností mimo METU jsou velmi neutrální až negativní. Amazon, Apple a Alphabet (Google) včera po uzavření trhu reportovaly poklesy zisků a EPS. Všechny po zavření trhu klesaly cca o -5 %. Dnes by se to mělo lehce projevit v akciovém indexu S&P 500.

Akciový index překonal rezistenční zónu kolem 4050-4160 bodů. Jako růstovou variantu bych očekával potvrzení této zóny jako supportu a pokračování až k hladině 4300-4400 bodů, kde by mohla přijít otočka. Tímto růstem bychom mohli zformovat (abc) korekční strukturu s velikostí vln 1:1. Zároveň by se do trhu znovu nahrnulo velké množství retailových „portfoliově zmrzačených investorů“. To může být záměr velkých fondů k tomu, aby si vybrali likviditu a odprodali část svých naakumulovaných pozic.

Negativní poklesová varianta by znamenala pomalé otočení trendu z aktuálních pozic v průběhu několika dní. Následně otestování klouzavých průměru EMA 55 a EMA 200 na denním grafu (cca 4000 bodů). Pokud by tento support nevydržel, tak by se mohla vyplnit úvaha o „Bear market rallye“ s dalším poklesem a možná s hledáním nových minim.

K poklesové variantě je nutné uvažovat se závislostí akciového indexu S&P 500 na likviditě od centrální banky. Dokud běží kvantitativní utahování, je možný značný pokles indexu. Index S&P 500 jednoznačné koreluje s likviditou. Níže je dosavadní korelace a projekce dalšího kvantitativního utahování podobným tempem do konce roku 2023.

Bitcoin zatím vyčkává na trhy

Bitcoin poslední 2 dny lehce reagoval růstem na akciový index S&P 500, avšak většinu růstu hned umazal a zůstává na hladině 23 200 USD. Jak můžeme vidět na grafu, v aktuální situaci ho před dalším růstem drží drobná rezistence rostoucího kanálu a exponenciální klouzavý průměr EMA 200 na týdenním grafu.

Další vývoj Bitcoinu se bude s vysokou pravděpodobností kopírovat vývoj na indexu S&P 500. Růstová varianta stejné jako poklesová uvažuje s návratem na cca 19 400 USD, kde je na grafu CME gap. Detailněji jsem tyto varianty popsal v pondělí.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: