5 možných důvodů pro další růst Bitcoinu

5
(9)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Bitcoin každým dnem dosahuje nové ATH a jeho dynamika nepolevuje. Rok 2020 byl celkově pro tuto přední kryptoměnu skvělým rokem, a to i přes březnový pád, způsobený globální pandemií. Proč ale nyní Bitcoin takto roste?

V zatím poslední zaznamenané růstové etapě vzrostla hodnota Bitcoinu na zcela novou historickou hranici, která se píše okolo 35 000 USD. I když se tato skutečnost mohla zdát ještě před několika týdny překvapivá, lidé si na ní docela rychle zvykli.

Vzrůstající tendence může připomínat rok 2017, kdy Bitcoin rostl bez zjevných limitů a v následujícím roce klesl téměř o 70 %. Vzhledem k tomu, že po super býčím prosinci jsme nyní v novém roce, je normální, že obchodníci možná znervózněli.

Tato rally je však oprávněná a odlišená od rozmachu z roku 2017. Proč by se historie opakovat neměla?

Připojují se velcí hráči

Po strachu, vyvolaném z kolapsem trhu během pandemie COVID-19, způsobila náhlá angažovanost institucionálních investorů kolem Bitcoinu příval investorů jako nikdy předtím. Už to nejsou magické internetové peníze nebo nějaká podivná hotovostní alternativa, kterou používala mafie.

Square, Paypal, MicroStrategy, GrayScale, SkyBridge … Každý týden oznámila nová instituce masivní investice do bitcoinů. A tentokrát mnozí prohlásili, že hodlají BTC dlouhodobě držet ve svých portfoliích.

Je nevyhnutelné, že tato záplava institucí snižuje celkové množství bitcoinů dostupných pro obchodování, což způsobuje propad nabídky.

K tomu přispívá poslední halving bitcoinů, který snížil dodávky čerstvě vytěžených bitcoinů na trh o polovinu.

Bitcoin se pohybuje v cyklech

Od svého vzniku má Bitcoin téměř přesné cyklické chování ohledně růstu, poklesu, stability a nových maxim. Změny jsou extrémně volatilní, s poklesy o 90 % během několika měsíců a nárůstem o několik řádů ve stejném časovém období.

Bitcoin prožil svůj poslední býčí cyklus v roce 2017, medvědí rok 2018, stabilní rok 2019 a vzestupný rok 2020.

Zdá se, že tento cyklus je poznamenán vlivem halvingu. Pokud vezmeme v úvahu, že existuje stabilní zájem o používání bitcoinů (nebo ještě lépe, rostoucí zájem nyní, když společně nakupují institucionální i retailoví investoři) a že halving z roku 2020 snížil nabídku, efekt nedostatku, uvedený v prvním bodě se stává ještě platnějším.

Oslabení dolaru

Krize COVID-19 způsobila jeden z nejhorších propadů v historii akciového trhu. Aby byl tento problém vyřešen, Federální rezervní systém přišel s magickým řešením, začal tisknout nové peníze ohromnou rychlostí.

purchase_power_USD
Kupní síla spotřebitelského dolaru v americkém průměru města. Zdroj: Federální rezervní banka St. Louis

Výše uvedený graf dokonale zdůrazňuje masivní pokles kupní síly dolaru.

Pokud mnoho lidí kritizovalo bitcoiny za to, že jsou „magickými internetovými penězi“, zavírání očí před skutečností, že vláda považuje dolar za „magické fyzické peníze“, může být pokrytecké.

Stručně řečeno, bitcoinů je stále méně a méně, ale v oběhu je obrovské množství dolarů.

Bitcoin získává popularitu

O bitcoinový trh je celosvětový zájem a nových investorů přibývá každým dnem. Přispělo k tomu i rozhodnutí PayPalu povolit transakce s kryptoměnami. Zájem veřejnosti o bitcoiny také stoupá podle počtu vyhledávání výrazů v Google Trends .

bitcoin_searches_google_trends-min
Bitcoinové vyhledávání přes 5 let. Zdroj: Google Trends

Výše uvedený graf ukazuje, že maloobchodní zájem o bitcoiny není ani zdaleka takový, jako tomu bylo v roce 2017. Je však také třeba poznamenat, že současné vyhledávání „bitcoinů“ se ve srovnání s touto dobou loni zvýšilo o 375 %.

Bitcoin se stává celebritou.

Očekávání kolem ETF

ETF by lidem dalo možnost obchodovat s bitcoiny, aniž by je skutečně měli. Mnozí věří, že ETF by byl dokonalým doplňkem institucionálních investic na cestě k masové adopci.

Společnost VanEck nedávno doplnila svoji žádost o bitcoinový ETF. SEC dosud žádosti vždy zamítala. Ale teď, když Jay Clayton, bývalý šéf SEC, rezignoval a jeho nástupce má inovativnější vizi, se možná něco změní.

Závěr

Ačkoliv to vypadá, že Bitcoin nezadržitelně roste, buďte se svými investicemi opatrní. Stejně rychle jako se vyšplhal nahoru, může totiž padnout na dno. Ať už jsou predikce a důvody pro jeho růst jakékoliv, nikdo předem přesně neví, co závratného se může stát další den. Bitcoin však vždy dokáže překvapit, a to v jakémkoliv směru.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

jste chytra – to musim uznat.

A tentokrát mnozí prohlásili, že hodlají BTC dlouhodobě držet ve svých portfoliích. – proc to asi delaji a budou delat nadale kdyz mnozstvi minci k prodeji klesa??

proc doslo k dnesnimu markatnimu vyplachu na strane BTC?? zkuste zjistit proc.

vyplach to rozhodne nebyl – vzdyt to neustale stoupa.

ppetr1

jen castecne vam napovim.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3249450-cina-zkousi-digitalni-juan-ma-zajistit-zakaznikum-lepsi-ceny

nutim lidi aby zacali premyslet – s vami to nema nic spolecneho.

spot_img