31.10.20 Technická analýza BTC/USD – Historický okamžik na dosah?

4.9
(10)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • ECB žádá od EU právo veta ke stablecoinům • Powell: Digitální dolar je prioritou pro FED • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Kryptoměnový trh se po nedávné...

[Večerní souhrn článků] • Velryby částečně ovlivnily trh • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak jsme v úplném závěru měsíce a zakončeným víkendem se ukončí i další obchodní týden. V rámci dnešní analýzy se tedy podíváme na trh s Bitcoinem (BTC), kde si rozebereme měsíční, týdenní, třídenní a denní graf. Oproti minulým analýzám tu tedy máme navíc právě měsíční časový rámec.

Trh je rozhodně dost nervózní, což lze dobře pozorovat právě na trhu s altcoiny. Někde to je poznat více, na jiných trzích naopak méně. Každopádně na Bitcoinu je to od toho posledního bull runu asi nejvíc zajímavé. Pokud nechápete, tak se stačí podívat na měsíční graf. Ta říjnová svíce je totiž něco (z technického hlediska) neobvyklého.

Osobně to ale nevnímám jako nic potvrzujícího. Jak jsem zmiňoval v předešlých analýzách, tak pro potvrzení bychom museli zavřít cenu mnohem výše. Je to samozřejmě pastva pro oči, ale není to nic přesvědčivého. Musím ale uznat jednu věc – pomalu se překlápí šance ve prospěch těch různých moonboys. Možná se s tím bull runem jedenkrát z dvaceti pokusů trefili. Jak jsem ale zmínil, tak to ještě není potvrzené.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

Nyní tedy máme před sebou měsíční graf v lineárním provedení. Jak sami dobře vidíte, tak říjnová měsíční svíce vypadá nejenom solidně, ale s největší pravděpodobností bude mít close v blízkosti 14 000 USD. A pokud zavře nad 13 880 USD, tak bude mít tato měsíční svíce nejvyšší close v historii tohoto trhu. Těch 13 880 USD je právě uzavírací cena prosincové svíce.

Vzhledem k tomu, že je aktuální cena asi 13 750 USD, tak je trh strašně blízko k tomu, aby se vytvořil důležitý milník. Každopádně by byl docela bizár, když by cenu ještě dnes někdo srazil pod 12 000 USD. Nezdá se mi to ale moc pravděpodobné, protože těch příležitostí bylo tenhle týden dostatek a zůstaly nevyužity.

Proto dneska nějakou habaďůru nečekám, ale to neznamená, že následující dva týdny nemusí být korekční. Nyní ale k výtkám, které vůči celé situaci mám. Možná si mnozí z vás všimli, že jsme aktuálně blízko fibbo hladiny 61,8 % a navíc skoro přesně na tzv. golden ratio 65 %. Tyhle úrovně hrají roli silné rezistence. Ale největší problém seznávám v objemech. Nynější měsíční svíce má podle mého názoru naprosto neúměrné objemy k velikosti toho růstu (v relativních číslech).

Do grafu jsem zaznačil svíce s podobným růstem (zase v relativních číslech) a sami musíte uznat, že má naše (již brzy) uzavřená svíčka bull volume znatelně menší. Všimněte si toho, jak objemy mezi březnem 2019 a květnem 2019 postupně rostly. Pak v červnu nastal mírný pokles, ale stále to bylo ok. Nicméně od letošního března až po dnešek objemy soustavně klesají. Trochu divné na potvrzený bull run, nemyslíte?

Indikátory

U RSI jsem docela na vážkách, protože nemálo analytiků přišlo s tím, že je zde medvědí divergence. Když se ovšem podíváte na vrcholy, tak zde žádná anomálie přece není. Vtip je právě v close svíček. Close červnové svíce v minulém roce je mnohem níže, takže podle tohoto je na RSI divergence. Leč musím uznat, že tady konsenzus teda nepanuje. Co se týče MACD, tak zde se pomalu prosazuje pozitivní momentum.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Dle týdenního grafu i nadále prostupujeme skrze to rezistenční pásmo 12 000 USD – 14 500 USD. Už jsme tudíž hodně blízko horní hranice pásma. Každopádně roční pivot R1 je jednoznačně proražený, což se minulý rok zrovna nepovedlo. Týdenní objemy nejsou marginální a dost možná je tu snaha překlopit ten klesající trend.

Pro potvrzení však potřebujeme mnohem více svící. Co se týče volume profile, tak nezapomínejte, že jsme zrovna v cenových hladinách, kde se toho historicky moc nezobchodovalo. Jak jsem již dříve řekl, tak tyhle oblasti fungují jako rezistence, ale když už tím cena projde, tak jsou výsledkem dlouhé impulsní svíce (špatná likvidita).

Indikátory

Aktuální hodnoty RSI jsou skoro 73 bodů, takže ta medvědí divergence je asi pasé. Nicméně na histogramu MACD nám druhá divergence neustále straší, ale ta bez potvrzení není ovšem validní.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Na třídenním grafu chci akorát ukázat, že za aktuální svící to bull volume zase dost spadlo. Ta iniciativa je očividně slabší, ale stačí strašně málo k tomu, aby se podařilo vytvořit nejvyšší měsíční close v v historii trhu s Bitcoinem.

Indikátory

I na třídenním RSI je divergence nejspíš minulostí. To stejné platí pro histogram MACD, takže několik divergencí na vysokých časových rámcích zůstaly zcela nevyužito.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Na denním grafu bych chtěl ukázat, jak je nesmírně podobný tržní fraktál z přelomu července/srpna s fraktálem z posledních tří týdnů. Tím neříkám, že vývoj bude zcela stejný, ale je až nápadně dost podobný a respektovalo by to kontext toho, že jsme v rámci zakresleného broadening wedge.

Indikátory

Na denním RSI se držíme už po deset dní v překoupené zóně indikátoru. To je bez debat bullish, ale generuje se nám tu potenciální medvědí divergence. Navíc trh nikdy moc dlouho bez pročištění nevydrží. Když přejdeme k histogramu MACD, tak na histogramu je zpozorovatelná další medvědí divergence.

Závěr

Když bych měl Bitcoin brát v kontextu globálního finančního trhu, tak s novými makroekonomickými daty za Q3 se toho dost změnilo. Hrubý domácí produkt totiž za třetí kvartál vzrostl o 33,1 %. Tak pozitivní výsledek jsem teda nečekal a spoustu věcí to na trzích prostě mění.

Data za Q4 už tak slibná určitě nebudou, ale to je až za dlouho. Sentiment u investorů se díky tomu může zase vylepšit. On je tedy stále až bizarně dobrý, ale může z toho vzejít ještě větší ethusiamus – a pak vzhůru k novému paradigmatu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

28 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře