29.10.20 Technická analýza BTC/USD – Blíží se konec měsíce, velký pohyb na obzoru?

4.9
(9)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Soud schválil rehabilitační plán kryptoburzy MT. Gox • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Coinbase oznámila plán na IPO, trhy se vzpamatovaly, Bitcoin opět nad 50 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co Coinbase informovala o...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Od pondělní analýzy na Bitcoin (BTC) nám uběhl nějaký ten čas a hlavně máme polovinu současného týdne za sebou, takže je vhodná doba si grafy zase rozebrat. V předešlých dvou analýzách jsem se věnoval altcoinům jako je XRP, NEO a samozřejmě i Ethereu (ETH) a Litecoinu, abychom měli i nějaký ten kontrast.

V těch altcoinových analýzách jsme si ukázali, že alty soustavně krvácejí nebo stagnují. A to i přesto, že Bitcoin udělal solidní ranec a jsou chvíle, kdy je i stabilní. Proto bych třeba čekal, že altcoiny budou pumpovat jako o závod. Neděje se tak, což vypovídá o tom, že nyní altům jednoduše nikdo nevěří.

Část asi trochu nesmyslně přelévá kapitál do Bitcoinu a druhá část prostě akorát čeká, kam až Bitcoin prorazí. Musíme si nalít čistého vína a kalkulovat i s tou možností, že nahoru neprorazíme. Chápu, že třeba na Bitfinexu se povedlo těsně udělat vyšší swing high (oproti roku 2019), ale pokud vím, tak na ostatních burzách se to nestalo. Zatím to proto beru jako potenciální double top.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

K weekly grafu toho moc nemám, snad jen to, že se evidentně pořád daří držet nad pivotem R1, což je samozřejmě bullish. Jsem každopádně dost zvědavý na to, jak se zavře aktuální týdenní svíce, protože na to podle mě čeká úplně celý trh. Ovšem čeká se i na měsíční close, takže příští analýza bude i s měsíčním grafem.

Jak jsem zmínil v úvodu, tak je v grafu potenciální double top, ale pro jeho potvrzení bychom museli padnout na swing low 3 850 USD. Což se snad nestane. Jenom připomínám, že minulá týdenní svíce vypadá v grafu opravdu moc hezky, ale objemy jsou u toho slabé. Bohužel i objemy na měsíčním grafu jsou žalostné a nevěřím tomu, že to za ty necelé tři dny trh dožene.

Indikátory

Na RSI se stále hraje o tu medvědí divergenci, takže to mějte určitě na paměti. Je sice malá, ale je to týdenní graf, a pokud se uplatní, tak z toho může vzejít hluboký ponor, zatímco na histogramu MACD je též divergence a tu už bych se nebál klasifikovat jako středně velkou. V tom létě 2019 jsme na MACD divergenci neměli.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Na třídenním grafu jsem zakreslil potenciální strukturu v podobě rostoucího trianglu. To je samozřejmě podmíněno tím, že uděláme střednědobě na aktuální ceně vrchol a půjdeme dolů. Střednědobě by to pro Bitcoin znamenalo bearish vývoj, ale dlouhodobě je to nesmírně bullish a opium pro naše oči. Každopádně se vyplatí sledovat dnešní close 3D svíce, protože má podobu tzv. long upper shadow.

Český ekvivalent neznám, ale když to přeložím, tak je to prostě svíce s malým tělem a dlouhým horním knotem. Je to tudíž bearish svíce a jestli takhle ve finále zavře, tak je to problém. Jestli i BTC trochu dumpne, tak hrozí vyloženě i shooting star. Určitě tu svíci sledujte, protože Bitcoin má šanci pouze tehdy, když co nejdříve pumpne.

Osobně považuji za jedinou šanci, když do těch shortů někdo pořádně kopne. Předpokládám, že jich má nad 14 000 USD – 14 500 USD spousta stop loss a likvidace. Klidně by to mohlo odstartovat zábavné domino, které by cenu odpálilo klidně až na 17 000 USD. Ale to mi nyní přijde jako až příliš bullish scénář.

Indikátory

Na RSI je menší divergence, takže tu platí to stejné jako na týdenním grafu – Bitcoin musí pumpnout – nejlépe hned v následujících několika dnech. Na histogramu MACD je anomálie v podobě medvědí divergence, ale mnohem menší, než na týdenním MACD.

A pak tu máme Stochastic RSI, kde chci ukázat vcelku spolehlivě opakující se price action v konotaci na tento indikátor. Vždy, když křivky indikátoru narazily na vrcholové hodnoty, tak následoval alespoň malý dump.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Na denním grafu je ihned rozpoznatelná reakce na dotyk horní stěny broadening wedge. Když jsem na začátku měsíce psal, že je technicky opodstatnitelný dotyk právě s tou horní stěnou, tak jsem moc nevěřil tomu, že toho trh dosáhne. Stalo se, a trh bez debat potvrdil tuhle nakreslenou strukturu jako validní, což ji přidává na váze.

Leč mnohokrát jsem upozornil na to, že je to bearish struktura, i když se to na první pohled nemusí zdát. V kontextu patternu je nyní opodstatnitelný dump po jeho spodní stěnu – takže cca 11 200 USD – 11 500 USD. Záleží na dynamice poklesu (pokud k tomu dojde). Každopádně těch cca 12 929 USD funguje prozatím spolehlivě jako support. Určitě tomu pomáhá i měsíční pivot R2.

Indikátory

Vrchol denního RSI máme na 83 bodech, což je už hladina pravděpodobná pro obrat. Každopádně dle denní křivky RSI byly hodnoty na jaře/létě 2019 o pár bodů ještě výš a to opakovaně. Musím i dodat, že vytvoření vrcholu na denním grafu vcelku spolehlivě avizuje větší pokles. Co se týče histogramu MACD, tak i zde se rýsuje možnost malé divergence.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

U 4H chci akorát ukázat tu ráznou reakci na dotyk kurzu u horní stěny broadening wedge a na úroveň swing high z minulého roku. Docela přesvědčivé zamítnutí, ale úroveň na cca 13 000 USD byla snaha bránit, takže propad nepokračoval. Nicméně v těchto chvílích jsme pořád bez odrazu nahoru, takže to riziko výplachu je markantní.

Závěr

Nejpozději začátkem listopadu kalkuluji s velkým pohybem. Kam to bude, vám samozřejmě nepovím – nejsem totiž kouzelný čaroděj s věšteckou koulí. Rizika a možnosti jsem v analýze vcelku kompletně uvedl, takže záleží na vašem vlastním úsudku. Víc k tomu dnes asi nemám, tak zase zítra.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře