29.5.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Navýšení dluhového stropu čeká na podepsání, nálada na trhu roste

4.8
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Během víkendu se zástupci obou stran amerického senátu dohodli na předběžných podmínkách pro navýšení dluhového stropu. Akciový index na futures trhu lehce roste. Bitcoin kolem 27 800 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin během víkendu lehce vystoupal na hladinu 27 800 USD (+7%). Značná část altcoinů reaguje růstem ve vyšších jednotách procent. Je to krátkodobý nárůst, nebo se Bitcoin pokusí o další proražení nahoru k rezistenci kolem 31 500 USD?

Makro kalendář pro tento týden:

Začátek týdne by mohl být pomalý a klidný. Dnes nejsou na programu žádné závažnější zprávy z trhu. Zítra získáme náhled na inflaci ve Španělsku (kde se očekává pokles z 4,1% na 3,6% meziročně). Zítra bude důležitý index cen domů v Americe, kde se meziročně očekává pokles o -0,7%!

Ve středu budou zveřejněné aktuální úroky na 30tiletých hypotékách v Americe. Další zajímavá data budou převážně inflace v Německu (kde se očekává pokles) a JOLTs pracovní report v Americe.

Druhá polovina týdne bude živější, v rámci Eurozóny se objeví data pro celkovou inflaci. Očekává se meziroční pokles z aktuálních 7 procentních bodů na 6,5 procentních bodů. Jádrová inflace by měla lehce klesnout z 5,6 na 5,4 procentních bodů.

Z Ameriky přijdou komplexní data pro prvotní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (stabilní) a ADP report (očekává se pokles). Mimo ně je vhodné sledovat hlavně index ISM PMI.

Americký dluhový strop vyřešený?

Během víkendu pokračovalo jednání ohledně americkému dluhovému stropu. Vypadá to, že obě strany senátu se předběžně dohodli a budou se snažit o urychlené podepsání.
Hlavní body dohody:

  • Navýšení dluhového stropu (Bez stanoveného limitu!!) do 1.1.2025,
  • Snížení rozpočtu pro IRS (daňový úřad) o 20 miliard USD v průběhu 10 let,
  • Dohoda eliminuje default Spojených států, ne však dluhový strop!

Infografika níže zobrazuje vývoj dluhového stropu. V období 2013-2020 bylo jednání o dluhovém stropu 7x pozastaveno! S ohledem na dlouhé období nulových úrokových sazeb to nebyl pro Americkou vládu problém. Aktuálně však úroky na vládním dluhu rostou závratným tempem co způsobuje obrovské obavy, pokud se úroková sazba bude dále zvedat nebo zůstane zvýšená delší dobu jak indikují vyjádření zástupců Fedu.

Akciový index SP 500

Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel na úrovni 4200 bodů. Dnes ráno na futures trhu to vypadá na lehký nárůst nižších desetin procent. Nacházíme se poblíž lokálního maxima minulého týdne, mohli bychom úplně vyplnit gap až po 4220 bodů. Co bude následovat je prozatím diskutabilní. Samotné navýšení dluhového stropu otevírá další prostor pro nekontrolované zvyšování státního dluhu. Avšak v prostředí vysokých úrokových sazeb na delší dobu to nebude zadarmo. Očekávám spíše střídmost a prozatím pokračování kvantitativního utahování do konce roku.

Aktuálně trh začíná věřit projevům centrálních bankéřů vývojem na úrocích za Americké státní dluhopisy. Potenciálně by mohla americká centrální banka Fed na nejbližším setkání zvednout sazby ještě jednou o 25 bazických bodů. To by ještě více oddálilo potenciální snižování sazeb (pivot), na který investoři čekají.

Z technického hlediska se akciový index (znovu) dostává do ideální pozice pro krátkou pozici. Budu hledat indikace co dělají velcí hráči. V nedávnem 13F reportu za první kvartál roku 2023 se ve velké míře objevili informace o nákupech defenzivních pozic v energetickém sektoru s očekáváním zhoršení ekonomické situace.

Technické indikátory RSI a MACD na denním grafu lehce konvergují co by mohlo přiživovat snahu index vytáhnout ještě lehce nahoru. S ohledem na formaci “rostoucího wedge” se však držím od trhu stranou. Nadále pozoruji oranžové linie, které ohraničují tuto rostoucí ale statisticky medvědí strukturu.

Bitcoin u horní linie konsolidačního kanálu

Bitcoin během víkendu lehce rostl až na 28 400 USD (+9,7%). Dnes ráno se pohybuje kolem 27 800 USD. Poklesové vlny (bílé abc) v rámci žlutého kanálu odpovídají extenzi 1:1. Končí v zóně klouzavých průměrů EMA 55 1W a EMA 200 1W. Z tohoto pohledu se skutečné může jednat o krátký korekční pohyb před dalším růstem a opakovaným pokusem prorazit rezistenci 31 500 USD.

Růst tohoto víkendu se prozatím pozastavil na horní linii klesajícího kanálu (žlutá). Proražení nahoru by znamenalo další možný růst. Naopak v případě, že se jedná jenom o likvidaci krátkých pozic a vybírání jejích stop-loss příkazu může dojít k prudkému otočení.

Další pokles pod klouzavé průměry a proražení hladiny 24 250 USD by pro mně znamenal jasný výprodejní signál. S ohledem na makroekonomické ukazatele zůstávám klidný a mimo trh.

Závěrem:

Aktuálně se vyplácí trpělivost, tradeři a spekulanti se s aktuální volatilitou lehce popálí pokud nepoužívají úzké stop-loss příkazy v jednotkách procent. Akciový trh roste jenom díky výhledu pro růst zisků 10ti největších společností z indexu S&P 500 a spekulací na další bublinu v akciích zabírající se umělou inteligencí. 490 z 500 společností tohoto indexu má výhledově pokles zisků do konce roku 2023. Kam si myslíte, že se trh vybere? Bude těchto 10 společnosti dostatečně silných pro určení trendu?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img