28.6.2024 Přehled trhu: Dnes se zveřejňuje inflace, jak to dopadne? Bitcoin zápasí o 62 000 USD

4.2
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Velké americké akciové indexy se drží poblíž historických maxim. Evropské akcie začínají značné klesat. Dnes nás čeká zveřejnění americké inflace jako klíčové informace tento týden. Bitcoin nadále pod hladinou 62 000 USD, čeká ho další pokles? Drahé kovy se začínají znovu stabilizovat a zvedat.

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se po propadu až po 58 500 USD lehce zvedá a vrací se ke 62 000 USD. Tam opakovaně nachází prodejní tlak. V případě, že tuto hladinu neprorazí nahoru, bude to jasný signál k dalšímu značnému poklesu. Altcoiny se drží poslední tři dny stabilně až lehce pozitivně s menšími pohyby do deseti procent (až na pár výjimek).

Makro kalendář: Kanadská a americká inflace

Po vzoru inflace z Eurozóny v minulém týdnu se v úterý objevili data z Kanady ukazující rostoucí inflaci. Meziměsíční růst o 0,8 procenta značně zrychluje vůči očekávaným 0,3 procentům. Meziroční celková inflace se zvedá ze 2,7 na 2,9 procenta (očekával se pokles na 2,6 procent). Jádrová inflace roste z 1,6 na 1,8 procenta. To vůbec není dobrý signál pro kanadskou centrální banku, která jen nedávno snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu.

Mimo samotné snížení úrokových sazeb se kanadské centrální bance mohlo vymstít prudký růst ceny ropy. Předpokládám, že u dnešního zveřejnění americké inflace to bude mít podobnou váhu a uvidíme lehký meziměsíční i meziroční růst inflace. Očekává se pokles meziročního PCE cenového indexu ze 2,7 na 2,6 procenta.

Další zajímavé data z americké ekonomiky jsou růst cen nemovitostí. Meziročně až o 7,2 procenta, který se projeví částečně jako inflační tlak. Naproti tomu vidíme propad prodejů nových i stávajících domů. Prodeje nových domů se meziměsíčně propadají o -11,3 procenta. Stávající padají meziměsíčně o -6,6 procenta. Prostředí přetrvávajících vysokých úrokových sazeb nadále drží nemovitostní trh pod krkem.

Cena ropy pokračuje v růstu a silný dolarový index

Cena ropy (nejenom) na americkém trhu pokračuje v růstu a udivuje mnohé analytiky. Za poslední dva týdny už umazala ztráty a vrátila se nad poklesovou linii (bílá).

Po odrazu od supportní hladiny nad 77,5 USD za barel se ji otevírá prostor pro růst až k rezistenci 87-92,7 USD za barel, tedy dalších 10 až 12 procent. Takový růst se negativně propíše do růstu inflace čím způsobí další tlak na centrální banky a oddálí snižování úrokových sazeb. Situace se začíná vyostřovat a budu ji pečlivě monitorovat.

Všimněte si podobnost vývoje na cenách ropy a amerického dolarového indexu na denním grafu. Dolarový index podobně prorazil nad klesající rezistenční linii (bílá). Po konsolidaci se odráží nahoru a jde zápasit o překonání rezistenčního pásma v zóně 106-106,7 bodů.

Americký dolarový index je silnější právě díky vyčkávání americké centrální banky, zatímco jiné centrální banky už snižují úrokové sazby. Tím pádem má dolarový index nakročeno k proražení rezistence a značnějšímu růstu. Nad úrovní 107 bodů už mu nebrání žádná rezistence vystoupat daleko výše co bude negativní signál pro spekulativní akciové indexy a kryptoměnový trh.

Technologické akcie nadále poblíž maxim, evropské akciové indexy padají

Dnes si netradičně ukážeme jiné grafy než americký technologický index S&P 500. Zatímco se velká část peněz zahraničních investorů koncentruje právě do amerického technologického sektoru, jiné světové indexy nacházejí svůj vrcholek.

Třeba současný stav na francouzském akciovém trhu signalizuje promítnutí nepokojů a nejistoty v zemi do akciových trhů. Index CAC40 (40 největších Francouzských společností) už signalizuje na týdenním grafu značné divergence. Tím pádem dávám výrazně vyšší pravděpodobnost hlubší korekci. Ve žlutých liniích můžeme vidět zformování možného “koncového diagonálů”. To by měl být silný varovný signál pro všechny investory, aby vzali zisk dokud to jde a vyčkali pár měsíců jak se situace vyvine.

Pokud nastane hlubší pokles, bude to obrovská příležitost najít zajímavé společností ze světovým dosahem s výraznými slevami vyšších desítek procent. Některé už teď odepisují pokles o -20 až -30 procent od svého maxima. Očekával bych návrat indexu do zóny kolem 5600 až 5000 bodů. V případě širšího problému (americká recese) klidně i níže. Z toho důvodu budu velmi trpělivý a pro vstupy do dlouhých pozic chci vidět silné konvergence na dvou až tří denním grafu.

Podobně je na tom i “Německý kolega”, konkrétně index DAX 40. Ten zahrnuje 40 největších německých společností. Na týdenním grafu můžeme pozorovat vznik divergencí indikátoru RSI a MACD.

Na týdenním grafu dále můžeme vidět zvýrazněné supportní hladiny, které bud sledovat až začne výraznější pokles směrem dolů. Nedivil bych se ani hlubší korekci v rozsahu -20 procent a více ze současných hladin. Eurozóna je extrémně přeregulována a mnoho společností tím trpí. S návaznosti jednotlivých ekonomik se jakýkoliv problém z Francie nebo Ameriky promítne i v dalších zemích.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin se pokouší o proražení nad 62 000 USD

Bitcoin se propadl až po 58 500 USD odkud se pokouší zvednout. Aktuálně zápasí o překonání 62 000 USD, kde nachází velmi silný prodejní tlak. Domnívám se, že část investorů ho chce vidět výrazné níže, aby získali další nákupní zájem pro reakumulaci pozic. Na první pohled se nabízí několik supportních hladin.

Jako první zajímavá hladina většího nákupního zájmu je kolem 52 800 až 50 600 USD. Řekl bych, že tuto hladinu očekává většina lidí, kdo sází na pokles Bitcoinu. Zároveň tam bude značné vybírání zisků pro zavírání krátkých pozic (krátká pozice se zavírá nákupem aktiva). Všimněte si hezký souměrný klesající kanál (žluté linie), které nás vedou rovnou k této hladině.

Jako další supportní hladinu vnímám až zónu 44 000 – 41 300 USD. Tam se Bitcoin může propadnout v případě menších problémů (výprodeje) na amerických akciových trzích. To by způsobilo paniku protože na Bitcoinu spekuluje úplně stejná kategorie “investorů”, kteří teď nakupují akcie v polovodičovém sektoru. Zároveň je tam zóna největší bolesti. Propad o více než 40 procent od maxima donutí mnohé spekulanty zavřít napákované dlouhé pozice nebo budou zlikvidování. To je další prodejní tlak.

Nejhorší varianta je propad zpátky na 30 000-26 000 USD. K takto značnému poklesu by musela být potvrzená recese americké ekonomiky a značná krize likvidity pro investory, aby odprodávali svoje Bitcoiny ve velkém.

Na detailnějším čtyřhodinovém grafu můžeme vidět formování korekční subvlny nahoru. Tím pádem budu jakýkoliv návrat nahoru až po 64 000 USD brát jako potenciální vstup do krátké pozice s velmi úzkým stoplossem (cca 64 500 USD). Tento setup výhodný pro vstup vidí i velcí hráči a proto ho rádi využijí. Pro běžného spekulanta na růst je to příležitost zbavit se pozice v menší ztrátě.

Tento setup vážně není na vstup do dlouhé pozice. To se může změnit jedině výraznějším překonáním hladiny 64 000 USD a potvrzení úrovně jako nového supportu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato a stříbro balancují nad supportní hladinou pro růst

Zlato se poslední dny drží jen lehce nad hladinou 2300 USD a rozhoduje se jestli prolomí supportní linii (bílá) dolů nebo najde opětovný zájem investorů.
Cena kolem 2300 USD za unci zlata je klíčová pro udržení. Odraz nahoru nás může velmi rychle katapultovat do zóny kolem 2500 USD za unci. Naopak pokles pod 2300 USD by znamenal další korekční vlnu až do zóny 2165 USD za unci.

Denní a dvanáct hodinový graf signalizují růst indikátorů a otáčení trendu nahoru. I tak je vhodné být opatrný a vyčkat si potvrzení (proražení z čárkovaného žlutého kanálu). Následně by se mohla potvrdit další růstová vlna, která může dotáhnout do trhu daleko víc retailových investorů i ze západu. Prozatím máme býčí trh jenom pro cenu zlata a několik vybraných akcií v sektoru.

Osobně se domnívám, že býčí trh na akciích těžařů započne po oznámení daleko lepších výsledků těžebních společností za druhý kvartál 2024. S průměrnou cenou kolem 2350 USD generuje velká část těžařů značný čistý zisk. Předpokládám velmi pozitivní překvapení.

U stříbra vidíme velmi podobnou korekční strukturu, respektive poklesový žlutý kanál. Momentálně vyhlížím nacházení lokálního dna korekce kolem 29-28,5 USD za unci. V případě dalšího testování horní linie je možné proražení poklesového kanálu a následný výrazný růst. Nejdříve však chci vidět potvrzení růstu. Z toho důvodu pomalu akumuluji akcie těžařů zpět se slevami v některých případech až -30 procent od prodeje poblíž rezistence 32,5-32 USD za unci. Tentokrát bych však rád držel pozice alespoň po zónu 39 USD za unci stříbra nebo i déle.

Domnívám se, že pod 30 USD za unci je cena stříbra uměle stlačována navzdory několikaletému deficitu na trhu. Nakupuje se mnohem více stříbra než se vytěží. Velká část jde pro průmysl (fotovoltaika a celkově elektronika) a zbrojařský sektor, menší část pro investici a úschovu majetku. Po nedávných prezidentských volbách v Mexiku očekávám pokles jejich celostátní produkce. To může mít výrazně pozitivní vliv na cenu.

Buďte však opatrní do jakých investičních aktiv a společností budete diverzifikovat. V sektoru drahých kovů je několik možností a každá nese svoje výhody i nevýhody, které je vhodné znát.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img