26.5.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Akciový trh táhnou nahoru malé bubliny, tentokrát akcie Nvidie

4
(4)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Dnes nás čekají nejzajímavější makro zprávy tohoto týdne. Bitcoin nadále lehce klesá až pod 26 000 USD! Akciový index S&P 500 se drží hladiny 4150 bodů. Nejistota ohledně dluhového stropu zvyšuje intra denní volatilitu. Aktuálně to vypadá, že celý index táhnou akcie z oblasti AI a obzvláště skokově rostoucí Nvidie.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se včera krátkodobě propadnul pod 26 000 USD. Dnes je lehce na touto hladinou. Altcoiny jsou prozatím stabilní se změnami v jednotkách procent. Velká část altcoinů za poslední týdny vrátila drtivou část zisků a nachází se na hodnotách podobných začátku letošního roku.

Makro kalendář tohoto týdne:

Druhá polovina týdne ve středu začala Britskou inflací, kterou jsem popsal v minulém přehledu trhu. Následovaly projevy centrálních bankéřů Evropské ECB a Amerického Fedu.

Čtvrtek přinesl pokles Německého HDP, který se propadá mezikvartálně (-0,3%) i meziročně (-0,5%). Další negativní zpráva je pokles Amerických korporátních zisků za první kvartál roku 2023 (-6,8% mezi kvartálně). Můžeme pozorovat lokální vrchol v polovině roku 2022!

Zajímavé jsou data pro pokračování poklesu prodeje domů v Americe. Meziměsíčně stanují a meziročně klesají o -20%. Předpokládám, že v reakci na nárůst úrokových sazeb u 30letých hypotečních úvěrech z 6,57% na 6,69% bude tento trend pokračovat. Počet lidí, kteří musí refinancovat hypotéku po skončení fixace bude víc a víc. Jejich splátka se v mnoha případech zdvojnásobí oproti stejnému období minulého roku! Vidím tam potenciálně velký problém.

Dnes nás čekají hlavně Americké producentské cenové indexy (PCE) a data pro maloobchodní + velkoobchodní zásoby a objednávky. Konec týdne a uzavření obchodování může naznačit vývoj pro další týden.

Dolarový index dále roste, kam až může pokračovat?

Dolarový index tento týden potvrzuje růstový trend. Pravděpodobně nejsilnější hnací síla je nejistota ohledně amerického dluhového stropu. Mnoho významných a zkušených ekonomů očekává jednoznačné navýšení. Otázkou je za jakých podmínek se strany dohodnou. Od roku 1960 proběhli desítky podobných jednání. Je to tedy jenom velké divadlo, které nahrává intra denním traderům surfujícím na volatilitě?

Dolarový index posiloval včera až na 104,3 bodů a překonává klouzavý průměr EMA 200 1D (oranžová). Tím pádem se vyvíjí dle očekávání. Nejpravděpodobnější další vývoj by mělo být potvrzení klouzavého průměru ze shora jako supportu a pokračování. Prozatím se jako nejbližší cíl nabízí rezistenční pásmo 105-107 bodů. Takový růst by mohl vytáhnout ještě víc kapitálu z akciového trhu, drahých kovů a kryptoměn.

Akciový index S&P 500 – Růst jenom díky AI boomu?

Vypadá to, že akciový index S&P 500 včera rostl jenom díky extrémnímu růstu akcií Nvidie po oznámení kvartálních výsledků (a některých dalších AI společností). Ty poskočili za den o +25%, co znamená nárůst tržní kapitalizace společnosti o přibližně 240 miliard dolarů! Nvidia se dostává kapitalizaci mezi největší firmy indexu S&P 500. Nárůst v takovém objemu dokáže zahýbat cenou a sentimentem pro celý index.

Finální názor na ocenění akcií Nvidia ať si udělá každý z Vás. Z mého pohledu technické analýzy (obrovský nevyplněný gap a divergence na týdenním grafu) i fundamentální analýzy (PE poměr nad 200!) je to jasný prodejní signál v tomto odvětví pro vybrání zisků.

Akciový index S&P 500 se udržel a rostl lehce až na 4155 bodů (vyplnění nového gapu ze začátku týdne). Pod námi se nachází další 2 nevyplněné gapy až po úroveň 3960 bodů. Včerejší pohyb nic nemění na mém názoru a strategii pro nejbližší týdny. Je nutno sledovat spodní nevyplněné zóny a oranžové linie “rostoucího wedge”. Pokud prorazíme dolů support 3960-3910 bodů tak je to VELKÝ ŠPATNÝ.

Technická analýza akciového indexu S&P 500, ticker SPY, 1D Graf.

Bitcoin nadále kolem 26 000 USD

Bitcoin včera chvilkově poklesl až na 25 960 USD (Bitstamp) do zóny klouzavých průměru mezi EMA 55 1W a EMA 200 1W. Dnes se drží kolem 26 400 USD a indikátory RSI a MACD jsou prozatím na denním grafu neutrální. Dlouhodobě však silně divergují co naznačuje další možný pokles do nižší supportní zóny 25 300 – 24 300 USD. V případě vstupu do dlouhé pozice je nutné hlídat stop-loss level 24 250 USD, pod kterým bych se zbavil všech kryptoměn. To by indikovalo výraznější pokles ke 20 000 USD.

Doporučuji být spíše opatrný a vstupovat do dlouhé pozice jenom pokud přesně víte co děláte a máte jasně stanovený risk manažment pro omezení případných ztrát.

Závěrem:

I když pro mnohé budou výstřely v desítkách procent na jednotlivých akcií velmi lákavé, držel bych se spíše stranou. Stejně rychle jako denní nárůsty se totiž můžou a budou objevovat i denní výprodeje v několika desítkách procent. Nechte tyto pohyby pro tradery. Soustřeďte se na hledání dlouhodobě potenciálních společností.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img