24.5.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Dluhový strop na mrtvém bodu, AI boom letos táhne S&P 500 nahoru!

4.7
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden se začínají naplno projevovat negativní výhledy pro (ne)dohodu amerického senátu pro navýšení dluhového stropu. Akciový index S&P 500 po dosažení gapu kolem 4220 bodů začíná klesat. Bitcoin nadále pod 26 800 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin nadále zůstává lehce pod 26 800 USD a vyčkává vývoj na akciovém trhu. Na denním grafu konsoliduje do strany v úzkém pásmu 26 500 až 27 600 USD (+-2%). Většina altcoinů spíše klesá. Projeví se aktuální nejistota na akciovém trhu poklesem kryptotrhu?

Makro kalendář tohoto týdne:

První polovina týdne byla relativně klidnější, za úterý máme indexy PMI (producentské ceny) z Británie, které klesají (avšak méně než se očekávalo). Dnes Británie reportovala meziroční inflaci, která lehce klesá z 10,1% na 8,7%. Meziměsíční inflace jim lehce roste 1,2% oproti očekávání 1,0% (předešlý měsíc 0,8%). Jádrová inflace jim dokonce dále roste z 6,2 na 6,8%! Je dost pravděpodobné, že inflace tam už našla svůj vrchol, avšak stáhnout ji dolů na cílové 2 % jim dá výrazně víc práce (a zvedání úrokových sazeb) než v Evropě nebo Americe.

PMI indexy z Ameriky, zdroj: https://tradingeconomics.com/united-states/manufacturing-pmi
PMI indexy z Ameriky, zdroj: https://tradingeconomics.com/united-states/manufacturing-pmi

Včera se zároveň objevili indexy PMI z Ameriky, kde překvapivě místo poklesu znovu rostly v sektoru služeb a kompozitech. Výrobní sektor klesal ještě níže, než podle očekávání s poklesem objednávek. To může být negativní náznak dalšího vývoje inflace ze Spojených států. Možná i proto trhy reagují poklesem.

Změna rétoriky centrálních bankéřů a (ne)navýšení dluhového stropu:

Od pondělí proběhlo několik projevů zástupců centrálních bank za ECB, Americký Fed a Britskou BoE. Můžeme vidět zajímavý zvrat rétoriky od zamítání jakéhokoliv selhání zvládnout situaci (hard landing či recese).

Britská centrální banka už zpětně zpochybňuje svoji schopnost odhadnout vývoj cen jídla (a pravděpodobně i dalších složek celkové inflace). Senátor Bailye, za BoE dále naznačil možný nárůst nezaměstnanosti pro snížení inflace. Zároveň připouští další utahování měnové politiky!

Za Fed měl projev Neil Kashkari, který upozorňuje na další možné zvedání úrokových sazeb. Pro snížení inflace bude podle jeho projevu nutná “lehká recese”.

Po vzoru nedávných událostí (Covid), kdy politici až postupně vypustili informace, jak dlouho může vzniklá situace trvat. Podobně zatloukali možný nárůst inflace z krátkodobé k přechodné. Momentálně už (snad) nikoho nepřekvapí, že s námi zvýšená inflace zůstane pár let. Bude vývoj s možnou recesí podobný? Nejdříve tvrdili, že je nemožná a centrální banky situaci zvládnou. Aktuálně už zástupci predikuji nárůst nezaměstnanosti až lehkou recesi. Je proto na čase se na recesi připravit?

Aby toho nebylo málo, jednání o navýšení amerického vládního dluhu je podle všeho na mrtvém bodě. Akciový index S&P 500 to začíná lehce reflektovat a propadá se. Index Chamtivosti a Strachu pro akciový index S&P 500 indikuje 70 bodů/100 = silná chamtivost! Drobní investoři dost možná skáčou do trhu v tu nejhorší možnou chvíli.

Akciový index S&P 500

Tento týden se objevil pro akciový index S&P 500 zajímavý report od analytiků společnosti SocGen. Naznačují, že celý letošní růst o +8 % je způsobený nárůstem společností v sektoru AI. Pro srovnání, bez těchto společností by byl akciový index ve ztrátě -2%! Je velmi možné, že se nám formuje další mini bublina na akciích jako Microsoft, Nvidia, Palantir a podobně. Buďte velmi opatrní do čeho investujete.

Na grafu výše vpravo je zároveň vidět, že celý index S&P 500 táhne top 100 akcií. Small a Micro capy se letos propadají o -6%!

Index se poslední dny vyvíjí krásně podle plánu. Po vyplnění horního gapu (4190-4220 bodů) našel lokální top a zamítnutí růstu. Dnes v premarketu už klesá na 4125 bodů. Nejblíže bych očekával vyplnění dvou gapů pod aktuální hladinou. První (4080-4070 bodů) a druhý hlavní (cca 3960 bodů), který leží na spodní oranžové linii rostoucího wedge.

Minulý týden jsem svoji trading strategii popsal detailněji, pro rekapitulaci očekávám vyplnění spodních gapů a test této medvědí struktury (oranžové linie). V případě proražení spodní linie, nás z vysokou pravděpodobností čeká další pokles. Je možné, že s ohledem na nejasnou situaci ohledné dluhového stropu a projevů centrálních bankéřů investoři opouštějí trh? Znovu se zřejmě potvrdí rčení “Sell in May and go away”.

Růstová (zelená) varianta se stává čím dále nepravděpodobnější. Pro finální závěry je teď nutné čekat na vývoj situace a nepodstupovat zbytečné riziko!

Bitcoin vyčkává na reakci drahých kovů!

Bitcoin se nadále drží hladiny 26 700 USD, kde vyčkává na reakci drahých kovů. Po minulo týdenním propadu stříbra Bitcoin následoval. Dnes dále lehce klesá a za poslední týden formuje konsolidační strukturu v zóně 26 500- 27 500 USD (+-2%).

Nacházíme se těsně nad supportní úrovní klouzavých průměrů EMA 55 a EMA 200 1W (týdenní graf). V této zóně bych očekával alespoň jednou vybrání likvidity a lehký růst. Otevírá se prostor pro vstup do dlouhé pozice se stop-losem na 24 250 USD (bílá invalidační hladina).

Pokud se Bitcoin propadne pod tuto hladinu, byl celý nárůst z 15 700 na 31 500 jenom korekčním pohybem, tzn. žluté značení ((a)) až ((c)). Indikátory RSI a MACD jsou na dlouhodobějším horizontu nedále negativní i když krátkodobě lehce rostou!

Pro nezkušené tradery nedoporučuji vstupovat do dlouhé pozice. V případě poklesu pod 24 250 USD vyprodat všechny dlouhé pozice. Dlouhodobým investorům lze snad poradit jenom metodu DCA s případným pozastavením nákupů pod 24 250 USD. Znovu začít až někde kolem supportu 20 000 USD.

Sumarizace na závěr:

Situace na trhu je silně nepřehledná i když některé grafy jako dolarový index a drahé kovy přibližné určují směr. Minulý týden rostlo mnoho spekulativních růstových akcií o desítky procent s indexem S&P 500. Tento nárůst mi přijde jako vybírání krátkých pozic a vyplnění horního gapu. Psychologicky to vtáhne mnoho nezkušených investorů v nejhorší možnou chvíli. Makro ekonomické indikátory naznačují nutnou disciplínu a trpělivost. To nadále platí pro akciový a kryptoměnový trh.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Ad : ” Bitcoin vyčkává na reakci drahých kovů “Takáto kravina resp. BS stojí za ocenenie 5 hviezd ….

Fantom

Ne, to od Libora očekávat nemůžete. Vždy jen přijde a hodí jedovatou poznámku, většinou i s nějakou logickou nebo terminologickou chybou.
Sám za sebe bych ale řekl, že bych spíše viděl korelaci BTC s technologickými akciemi, případně jen obecně s akciemi.
Je tu ale velký problém a to jsou velryby. Můžete spoléhat na jakoukoliv korelaci s jinými trhy a potom to pár velryb celé pošle úplně jinam.
Další důležitou věcí je význam stablecoinů a to hlavně USDT a jeho (ne)krytí. Asi se u iFinexu něco děje, možná po nich jde nějaký regulátor a oni snižujcí množství USDT v oběhu a na kryptotrzích se to projevuje. Pořád je potřeba brát krypto grafy s rezervou a to především u uváděného volume.

spot_img