22.2.2023 Tržní přehled pro Bitcoin a index S&P 500 – Bude pokles americké ekonomiky impuls pro recesi?

5
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu novinek pro akciový a kryptoměnový trh. Akciový index S&P 500 včera razantně propadl pod psychologickou hladinu 4000 bodů. Bitcoin obdobně klesá po zamítnutí růstu u rezistenční hladiny 25 200 USD. Bude pokles trhů pokračovat?

Nejvíce volatilní kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin od začátku týdne klesá a altcoiny reagují slušným výprodejem. můžeme u Bitcoinu čekat další prodejní tlak a vybírání zisků v reakci na propad akciového indexu S&P 500?

Ekonomický kalendář:

V pondělí byl americký akciový trh zavřený, většina akciových trhů včetně kryptoměn byla stabilní a vyčkávala na úterní seanci. Z pondělka máme jenom údaj o zahájení nových staveb v Evropské unii. Tento údaj za Leden 2023 značné klesá. Průměr pro celou Evropskou unii klesá o -1,3 %. Jednotlivě nejvíce v Německu, kde klesá meziměsíčně o – 8,2 % a Španělsku – 6,3 %! Propad je nejvýraznější od září 2021.

Další negativní je spotřebitelská důvěra v Eurozóně, která se drží v záporných číslech poblíž historického minima, jenom lehce roste od dna (září 2022). Objevují se obavy z recese už i u běžného retailu, který začíná šetřit?

V úterý byly zveřejněné údaje pro PMI Index v rámci krajin Eurozóny. Ve výrobním sektoru index nadále klesá pod neutrální hladinou 50 bodů co naznačuje kontrakci ekonomiky. Index pro služby a celkový kompozitní údaj lehce rostou. Ve Velké Británii a Spojených státech je to obdobné. Vypadá to, že největší opatrnost a obavy z úpadku ekonomiky či případné recese přichází z výrobního sektoru.

Úrok na amerických dluhopisech se blíží k pěti procentům, investoři se postupné přesouvají k držení amerického dolaru co můžeme vidět i na nárůstu dolarového indexu (DXY níže).

Dnešní data naznačují nárůst inflace v Německu meziměsíčně o 1 procentní bod, meziročně z 8,1 na 8,7 procentních bodů. V Itálii klesá inflace z 11,6 na 10 procentních bodů. Je možné, že v rámci Eurozóny uvidíme další lehký nárůst za leden, co by mohlo přinutit ECB k dalšímu razantnímu navýšení sazeb o 50% bazických bodů.

Ekonomický kalendář

Negativní vývoj americké ekonomiky:

V Americe pozorujeme meziročně propad cen nemovitostí o -21 %. V předchozích ekonomických cyklech sloužil vývoj na nemovitostním trhu jako spolehlivý indikátor, naznačující většinu recesí. V minulo týdenním přehledu trhu jsem upozornil na nárůst dluhu amerického spotřebitele nízké a střední třídy, zároveň značný vzestup utrácení na kreditní dluh. Úroková sazba na hypotékách kolem 5% a úroky na kreditním dluhu kolem 20% v kombinaci se značnou inflací se začíná projevovat u spotřebitelů plnit své závazky. Mnoho lidi si vzalo v období uměle nízkých sazeb větší hypotéky než na co reálné mají za předpokladu normálních sazeb.

Výrobní index Philadelpského Fedu se minulý týden propadnul na hodnotu -24,3 bodu. Historicky se pohyboval na této nebo nižší hodnotě jenom těsně před nebo během recesí. V kombinaci s dalšími varovnými signály v přehledech trhu z minulého týdne (jako pokles zisků akcií v indexu S&P 500 a další kvantitativní utahování Fedu) ho můžeme vnímat jako výstražní signál proč zvýšit opatrnost a osekat expozici vůči riskantnějším aktivům.

Dolarový index postupně roste:

Dolarový index dnes od rána pokračuje v růstu. Obhájil supportní hladinu klouzavého průměru EMA 55 1D a v cestě mu stojí už jenom EMA 200 1D kolem hladiny 104,7 bodů. V případě překonání této hladiny je možné pokračování růstu. Indikátory MACD a RSI naznačují malé zaváhání indexu pod rezistencí.

1) Bullish varianta (negativní pro akciový index S&P 500) = růst až někam k hladinám předchozího maxima cca 111 bodů. Tím pádem by S&P 500 a Bitcoin mohli zformovat nové low.
2) Bearish varianta (pozitivní pro index S&P 500) = zamítnutí růstu u rezistence cca 104,7-107 bodů a pokles na nové low.

Akciový index S&P 500 propadává do supportního pásma:

Cesta k otestování supportního pásma indexu S&P 500 byla rozhodně rychlejší než bych počítal v minulo týdenním přehledu trhu. Včera se index S&P 500 propadl pod hladinu 4000 bodů a zároveň pod klouzavé průměry EMA 55 a EMA 200 1D (denní graf níže). V pásmu 4000-3906 bodů se nachází klíčová supportní zóna.

V případě propadu pod tuto zónu se s vysokou pravděpodobností index a ekonomika dostává do vážných problému. Zároveň by to znamenalo, že celý růst trhu od 3500 bodů byl jen další Bear market rallye.

S rostoucí atraktivitou držení zhodnocující se hotovosti a výhledem pro pokles EPS zisků celého indexu v první polovině roku 2023 máme dostatek času pro pokles celého indexu. Možná i zformování nového dna.

Spekulativní akcie jako indikátor stavu trhu?

Fond ARKK, investorky Cathie Wood (zároveň i její další fondy) vnímám jako benchmark trhu pro spekulativní technologické společnosti. Pro přesnější odhad kam se můžou v roce 2023 vybrat spekulativní akcie a kryptoměny si ho srovnáme s grafem vývoje bublin na akciovém trhu.

I nezkušený investor či trader si všimne značnou podobnost. Dle mého názoru proto trh ještě zdaleka nemá vyhráno. Očekávám tedy další poklesy a zároveň mnoho příležitostí pro další vývoj. Bude to u Bitcoinu jiné?

Růst Bitcoinu zamítnut!

Bitcoin narazil kolem hladiny 25 000 USD na silný prodejný odpor. Dnes se vrací k cenové hladině 24 000 USD a zřejmě půjde ještě níže. Indikátory RSI a MACD na denním grafu zformovali negativní divergenci, která naznačuje další pokles. Zajímavé by mohli být hladiny kolem 22 000 až 21 400 USD. Pokud poklesne pod tyto hladiny tak má vážný problém a v případě poklesu indexu S&P 500 by se mohla uplatnit negativní poklesová varianta (červená).

Pozitivní růstová varianta obdobně uvažuje s menší korekci a následné znovu otestování hladiny 25 000 USD. po prolomení můžeme sáhnout až do rezistence kolem 30 – 31 000 USD.

Zvažte prosím všechny výšeuvedené negativní signály pro trhy a nastavte si vhodnou strategii s přijatelným rizikem.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Velmi dobře zpracováno! Podobnost ARKK a Market Cycle je mimořádná. Díky!

spot_img