20.02.23 Analýza BTC/USD – Rozporuplné zakončení týdne

4.4
(8)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Kurz bitcoinu zakončil další týden a na první pohled vypadá solidně. Když se ale na techniku trhu podíváme o něco obšírněji, Bitcoin na tom pořád není úplně nejlíp. Minimálně je to rozporuplné, což si u grafu dostatečně vysvětlíme. V každém případě je dobré si udržet zdravou dávku opatrnosti. Jelikož jsou podmínky na trhu pořád velmi rizikové. Respektive nemáme stabilní makro prostředí a očekávání.

Do finančního systému jde stále přebytek likvidity

Do finančního systému jde pořád přebytek likvidity. Zatímco Fed se snaží o kvantitativní utahování, Japonská centrální banka dělá úplný opak, aby si udržela YCC (yield curve control). A to nejde bez velkých nákupů na trhu se státními dluhopisy. To je podle mne jeden z hlavních důvodů, proč se akciový trh a Bitcoin tak dobře drží. Kluci a holky z Fed to samozřejmě ví. Proto dost možná půjdou úrokové sazby mnohem výš, než bychom si dokázali představit. Jinak jejich restrikce dostatečně nefungují proti inflaci

Měsíční nákupy centrálních bank

Jak vyplývá ze samotného grafu, ten přebytek likvidity je značný. Japonská centrální banka je zkrátka mnohem agresivnější než Fed. Zas na druhou stranu, je zde pořád znatelný kontrast oproti tomu, jak to vypadalo v roce 2021. Což je období, kdy každá velká centrální banka prováděla měnové stimulace.

Poté nastal rychlý pokles. A nyní se může zdát, že graf našel své dno na konci roku 2022. Nicméně to je důvod pro Fed důvod, aby restrikce pokračovaly ještě agresivněji. Původně jsem si myslel, že kvantitativní utahování skončí někdy během druhé poloviny letošního roku. Teď jsem si téměř jistý, že budou svou bilanci snižovat minimálně do konce roku. Mimochodem, graf je hodně býčí pro americký dolar v páru s japonským jenem.

Kurz bitcoinu zavřel rozporuplně

A teď se konečně dostáváme ke grafu. Jak už jsem zmiňoval, kurz bitcoinu podle mne zavřel v hodně rozporuplné podobě. Na první pohled ale svíce vypadá dobře. Bitcoin si připsal čistý tisk 11,5 %. Svíce vypadá též docela solidně. Jediná věc, která to kazí, je ten horní knot zasahující do rezistenční konfluence kolem 25 000 USD. Je však hodně krátký.

A teď k tomu háčku. Přijde mi, že objemy jsou za minulý týden docela disproporční k uzavřené svíci. Trh si připsal nemalý zisk. Ale objemy jsou spíše lehký podprůměr. A to je poněkud důležitá divergence mezi průběhem kurzu a objemy. Navíc je close hned po rezistenčním pásmem. Stejně jako u jedné z týdenních svící z léta 2022. Máme tudíž zase potvrzené, že kolem zmíněného pásma mají kontrolu prodejci.

Pak ještě nesmíme zapomínat na důležitý signál v podobě death cross. Taktéž zdůrazňuji, že se může uplatnit až s jistým zpožděním. Je to přece jenom týdenní graf. A je naivní si myslet, že trh ihned zareaguje. V každém případě chápu, když má někdo na nynější technickou situaci jiný pohled. Proto říkám, že je poslední týden vcelku rozporuplný.

Závěrem

Uvidíme, co přinese tenhle týden. Je velká šance, že se mnou popsané obavy buď potvrdí, nebo vyvrátí. Neříkám, že není možné překonat blízkou rezistenci. Jen je z těch reakcí zřejmé, že v rámci pásma jsou dominantní prodejci. A to opakovaně. A přijde mi i krapet nerozumné, že se trh o průlom snaží i v kontextu toho, co se děje na dluhopisovém trhu. Přijde mi to takové krátkozraké. A ve včerejším videu jsem zmiňoval, že na akciovém trhu pumpuje takový ten trash, kterému se říkalo „meme stocks“. Což naopak naznačuje, že tržní dno je daleko.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Barton
Hodnocení článku :
     

Uvidíme, co přinese tenhle týden. Je velká šance, že se mnou popsané obavy buď potvrdí, nebo vyvrátí.
To snad mluví za všechno …

Martin

Tipuju, že se trefí.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Obavy se mohou potvrdit, vyvrátit a nebo taky dál trvat…

Jan

Řekl bych, že je 100% šance, že se popsané obavy potvrdí nebo vyvrátí 😀

Jan H.

Jojo neprovokovat ani jednu ze stran 😀 Mam doma flasku prosecca za ranec a cekam az to prdne a pujde to na tech 30k 😀 snad to ale hned nepraskne dolu, korek uz asi zpet nenarvu…

Fantom

Já bych si zase tipnul, že je 100% šance že za týden budeme mít nové obavy – jen na trochu jiné cenové hladině 🙂

Stephanos

Do dalšího zasedání FEDu ještě nějaký čas zbývá, proto možnost průlomu těch 25k a následnou FOMO pumpu až klidně k těm 30k a priori nevylučuji. Ale hodně bych se divil, kdyby BTC dokázal rezistenci na 30k za současných makroekonomických podmínek překonat. Možná by se mohl na chvíli ukázat falešný průlom nad 30k, aby tam naskákalo ještě víc retailu. A pak dump. To by byl přímo ukázkový bulltrap. 🙂

Fantom

Dneska se asi nic zásadního nestane, v USA je volný den. Ideální situace pro stagnaci nebo pozvolný růst. Uvidíme co bude zítra … .

Vojtech
Hodnocení článku :
     

S předpokladem, že tržního dna jsme ještě dosáhli, souhlasím. Ale je podle mě evidentní, že rizikové trhy prostě “chtějí” nahoru. Mezi weakhands, usuzuji, narostla znovu chuť riskovat a také strach z promeškání příležitosti (fomo), současně volného kapitálu je mezi tímto segmentem tržních účastníků, odhaduji, stále ještě dost. Takže mám za to, že již začala bearmarket rallye a ještě nějakou dobu potrvá, než skončí – jak jinak, než výplachem, a to k novým lows. Jinak rychlé a mohutné růsty na btc snad vždy začínaly spíš nenápadnými objemy, co pamatuji. Takže tady bych to automaticky neviděl jako problém. Čím dál víc jsem tedy přesvědčen, že makru navzdory těch 30k brzy dáme, ne-li 40k. Pro většinu retailu tedy bude těžké odolat a nenaskočit. Včetně mě🙂

Fantom

Je vážně tak těžké odolat FOMO? Zvláštní, buď to krypto chci a nebo ne. Měl bych tedy mít při nakupování radost když klesá a dále přikupovat, ne? A naopak při růstu ceny se radovat z předchozího úspěšného nákupu, případně vyhlížet cenovou hladinu, kde už chci realizovat zisk ne? Při nudném, stále do strany jdoucímu trhu doporučuji alternativní zábavu – např. sázky na sport. Mně se to docela osvědčilo 🙂

Stephanos

Těžké je to pro toho, kdo na těch nižších cenových úrovních nenakoupil, protože si myslel, že to půjde ještě níž, a teď má strach, že promarnil svou živoní šanci a ujíždí mu vlak. Nakupovat metodou DCA je proti FOMO docela účinná prevence.

Fantom

 a teď má strach, že promarnil svou živoní šanci a ujíždí mu vlak” tak tohle bývá tou největší chybou v tradingu a v kryptu to platí dvojnásob. Ne nadarmo se říká, že vlastní psychika je ten největší nepřítel obchodníka. DCA může být dobrý způsob při investování do indexů, ale v kryptu je výhodnějši zvolit přeci jen o něco sofistikovanější metody. Zejména zvážit alespoň částečné prodeje při bull runech.

Stephanos

Jasně, avšak pro nezkušeného nováčka je DCA asi nejbezpečnější volba. Rozhodně nesrovnatelně lepší, než impuslivní nákupy a prodeje podle momentálních emocí.

Vojtech

Je to těžké, nepochybně! Jinak by sotva zástupy lidí reálné prodělávaly, byli dlouho zamčení v papírové ztrátě, apod. Co se mě osobně týče, ano, tou poslední větou jsem zřejmě mohl vzbudit dojem, že si u případných brzkých 30k+ budu kousat nehty a zvažovat div ne nákup za market, ale tak to není. Vyjádřil jsem se zjevně špatně. Ale že ve mně začnou hlodat pochybnosti, zda jsem vyhodnotil dění na trzích správně a tedy zda jsem ve skutečnosti jen nepodlehl “negative bias”, tím jsem si skoro jíst, neb už to znám. To, co píšete, zní sice logicky a racionálně a jsem rád, že tuto logiku připomínáte veřejně (jistě je to veskrze pozitivní iniciativa), ale upřímně ani Vám ten zenový klid a nadhled za všech okolností nevěřím 🙂 Poněvadž jsme jen lidi a co do vázanosti “emergence” emočních stavů se navzájem až na výjimky vůbec nelišíme – lišíme se jen co do jejich intenzity, míry uvědomění a způsobů chování v reakci na ně (a tady Vám naopak tu dovednost v seberegulaci, resp. disciplinovanost věřím).

Poslední editace 1 rok před přes Vojtech
Stephanos

Ani ne klid a nadhled, ale opatrnost, protože podlehnutí FOMO a následný panic selling už mě v mých obchodních počátcích stálo hodně peněz. Radši si už ten vlak nechám ujet a počkám si na další, než naskakovat za jízdy a rozlámat se při tom.

Poslední editace 1 rok před přes Stephanos
Vojtech

Ano, to chápu. Já taky nenaskakuji do už evidentně rozjetého vlaku, natož abych paničky prodával pod cenou. Ale už jsem párkrát prodal předčasně se ziskem dosti komorním proti tomu, kam až v důsledku fomo efektu a chladného vyčkávání stronghands trhy vyrostly. A nebudu zastírat, že mě to zpětně aspoň chvíli neštvalo nebo že to dočasně nerozkolísalo můj úsudek o tom, v jaké fázi trh skutečně je. Byť jsem to ustál a nenaskočil/neprodal ve ztrátě.

Fantom

Tak já především očekávám na kryptu totální výplach a to z fundamentálních důvodů. Tedy v zásadě bez ohledu na makro. Něco jako prasknutí dotcom bubliny. Co si budeme povídat – většina coinů je k ničemu, přesto mají gigantickou kapitalizaci. To je přeci neudržitelné. Při každém nádechu BTC i tyhle “hlouposti” udělají desítky procent. Až tyhle totální shitcoiny pomřou, můžeme očekávat ozdravení trhu a zdravý růst smysluplných coinů. Může se to stát jako “flashcrash” nebo jako pozvolné odumírání.
Do FOMO rozhodně nepůjdu nemám problém si počkat, klidně měsíce. O tom že nás letos čekají nová low, nemám pochybnosti, ale to je otázka pro každého – ať si to vyhodnotí jak chce.
Další věc je ta, že bohužel BTC pro mě už nemá hodnotu investičního aktiva. Z důvodu nevyřešeného security budgetu mu do budoucna už nevěřím. Pokud se tento problém vyřeší, moc rád změním svůj názor.
Ukážou to další halvingy. Obecný úzus je ten, že halving povede k tlaku na zvýšení ceny. Sice to tak zatím bylo, ale nemusí se to už opakovat. Ve skutečnosti za vyšší cenou stojí jen vyšší poptávka a nic jiného. A jestli ta bude, tak to se teprve uvidí. Jinak příští halving povede jen k většímu tlaku na těžaře a přespříští (bez extrémního nárůstu ceny BTC, který ale musí být podpořen odpovídající poptávkou) bude pro BTC už kritický. Sorry hodleři, ale takto to vidím já a bohužel ani zatím žádný z vývojářů BTC moje obavy nerozptýlil.
Do té doby mám vše (co mám určeno na krypto) v USD za 4% p.a. na Krakenu a sleduji perspektivní altcoiny. BTC je pro mne už jen etalon/lakmusový papírek kryptoměn jakožto třídy aktiv.

Ivan

Uložené na 4%p.a. ročne? Ja mam na Kraken tiež eura pripravené na dokúpenie krypta, len tak na bežnom účte burzy. Prosím Vás pekne je na tejto burze možnosť dajakého uročenia takýchto peňazí? Diky za odpoveď.

Fantom

Ano. Zvolte volbu “Staking” a vložte prostředky. USD jsou úročené 4%, EUR 2,5% p.a. Výplata je 2x týdně v pondělí a ve čtvrtek. Můžete stakovat i některé krypto. Služba staking ale není dostupná pro rezidenty USA.

Poslední editace 1 rok před přes Fantom
Fantom

Tedy přesněji záložka “Earn” a až potom volba “Staking” a v řádku požadovaného aktiva kliknutí na obrázek mince se šipkou dolů = Stake 🙂

Ivan

Ďakujem za odpoveď, len čo budem mať trocha času idem na to. Ešte prosím Vás ako to je vlastne s tým stakingom krypta? Predsa keď kúpim za fiat krypto mincu a vložím túto zakúpenú kryptomincu do stakingu tak síce získam burzou určený úrok za určitý čas, napr. 5%, no ale co keď sa medzitým cena mince za tento čas prepadne o viac ako je percentuálna výška úroku za staking, napr. o 10% a ja ju potrebujem znova vymeniť na fiat, napr., keď predpokladám ešte ďalší pád ceny mince ? Mal by som prerobiť, nie? Ak môžete skúste mi prosím odpovedať. Dakujem Vám za vašu ochotu i čas.

Fantom

Ano je to tak. Při nákupu krypta samozřejmě nesete riziko možného propadu ceny a tedy tzv. “nerealizované ztráty” pokud neprodáte (jste v “mínusu”). Případně realizované ztráty pokud prodáte. Tak je to ale u nákupu jakéhokoliv aktiva např. i akcií nebo zlata. Toto riziko nesete vždy, ať už krypto na staking dáte nebo ne.
Navíc stakovat jde jen takové krypto, u kterého to jeho blockchain umožňuje. To ostatně můžete i bez burzy jen prostřednictvím příslušné walletky. V případě burzy Kraken to jen burza udělá za Vás a inkasovaný úrok Vám připíše. Většinou to jde jen u PoS kryptoměn, připadně Vám Kraken nabízí úrok, protože se stakovanými prostředky může nakladat (USD, EUR, USDT ale asi i BTC). Některé krypto stakovat nelze – např. XMR nebo LTC na “staking” na Krakenu nedáte.
U některých kryptoměn je více možností stakingu – “instant” nebo několik dní musíte čekat na výběr. Tomu pak také odpovídá úrok.
Jinak samozřejmě pozor na některé nabídky stakingu které lákají na vysoká %. Někdy to jsou i stovky %, pak to může být (a u takových nabídek to většinou i bývá) podvod. Co je Vám pak platné že inkasujete stovky procent ročně, když hodnota takového aktiva míří k nule … 🙁
Já zatím na Krakenu stakuju pouze USD. Není to “pravý” staking, je to v podstatě jen forma úroku jako v bance – tedy něco jako spořící účet na burze 🙂

Ivan

Diky za vyčerpávajúci odpoveď, teraz mi je to už jasné.

Vojtech

… ještě NEdosáhli … zatracenej mobil😤

Poslední editace 1 rok před přes Vojtech
spot_img