2.6.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Výprodeje na Amerických nemovitostech, akciový index S&P 500 šplhá nahoru

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Americký akciový trh šplhá lehce nad 4220 bodů a táhnou ho jenom technologické akcie a AI bublina. Nemovitosti se propadají podobným tempem jako v nemovitostní krizi. Bitcoin nadále kolem 27 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se už od poloviny května drží kolem aktuální hladiny 27 000 USD. Altcoiny už začínají projevovat známky vlastního života, můžeme vidět vyšší intradenní tradingovou aktivitu a denní pohyby do deseti procent. Mnohé z nich umazali za poslední měsíc více než polovinu zisku od začátku roku. Je možné otočení a další pohyb nahoru?

Makro kalendář druhé poloviny týdne:

Od středy se na Americkém trhu objevili další zajímavá data. Nejvíce pozitivní byly JOLTs otevřené pracovní místa z Ameriky, které rostli meziměsíčně o téměř 900 tisíc míst (na 10,1 Miliónu pozic). Cenové indexy ISM PMI lehce klesají a indikují další pokles inflace na nejbližším zveřejnění. Negativní byl Chicagský PMI obchodní ukazatel, naznačující už devátý měsíc v řadě poklesu obchodní aktivity.

V rámci Eurozóny získáváme údaje pro pokles maloobchodních prodejů v Německu, čím se ještě víc potvrzují zprávy o začátku recese v Německu. Celková inflace v Eurozóně po dalším kole navýšení úrokových sazeb klesá meziročně ze 7 na 6,1 procentních bodů. Jádrová inflace klesá z 5,6 na 5,3 procentních bodů. Podle slov zástupců Evropské centrální banky (ECB), nás však čeká několik dalších kol navýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů. Inflace nabrala správný směr. Jak dlouho ještě bude trvat dosažení cíle 2 procentních bodů?

Dnes nás čeká ještě nezaměstnanost a průměrná hodinová mzda z Ameriky.

Výhled pro další týdny:

Vypadá to, že akciové trhy reaguji na pozitivnější zprávy z Ameriky lehkým růstem. Už 13-14.6. proběhne další zasedání Americké centrální banky a jednání o navýšení úrokových sazeb. Aktuálně se připisuje až 70% pravděpodobnost pro další navýšení o 0,25% resp. 25 bazických bodů. To je v rozporu tomu co očekává trh a akciový investoři (snížení úrokových sazeb do konce roku 2023).

Nemovitostní trh však nemá až tak dobrý sentiment. Další navýšení sazeb ještě víc zvýší napětí, díky rychle rostoucím úrokovým sazbám na hypotékách. 30tiletá hypotéka má aktuálně úrok 6,79% (v lednu 2021 to bylo 2,65%).

Investoři urychleně opouštějí nemovitostní trh se ztrátou. Za první kvartál 2023 se nákupy nemovitosti propadli o -49%. To je historicky největší zdokumentovaný propad zájmu. Zatímco procentuální pokles cen nových domů v průměru klesá o -15% od nedávných maxim. Pro srovnání na vrcholu nemovitostní bubliny v letech 2008-2009 byl průměrný propad o -22,24%.

Akciový index S&P 500 a další spekulativní růst

Akciový index S&P 500 bere makro zprávy tohoto týdne pozitivně a lehce roste až na 4218 bodů za včerejšek. Dnes v pre-marketu naznačuje otevření trhu kolem 4238 bodů. To by znamenalo otevření na horní linii rostoucího wedge (oranžová).

S ohledem na psychologii trhu a technickou analýzu kolem aktuální hladiny očekávám značný odpor a vybírání zisku. Ať už investoři vidí na trhu jakékoliv spekulativní signály pro nákup, zůstávám silně skeptický pro další růst. Nacházíme se zároveň v nejhorším možném místě pro vstup do dlouhé pozice pod rezistenci této medvědí struktury (oranžový rostoucí wedge). Indikátory RSI a MACD jsou neutrální na denním grafu. Je nutné být trpělivý a zohledňovat i makroekonomické faktory.

Bitcoin nadále vyčkává na hladině 27 000 USD

Bitcoin už od poloviny května konsoliduje kolem hladiny 27 000 USD a nechává prostor altcoinům. Část z nich za tuto chvíli dosahuje vyšší desítky až stovky procent růstu. Takto spekulativní pohyby se objevují dost často u jednotek kryptoměn. Co můžeme od většiny kryptoměn očekávat po zbytek roku však musí rozhodnout samotný Bitcoin.

Z aktuální pozice je možný růst znovu k rezistenci přibližně 31 500 USD, kde by se rozhodovalo o případném vývoji. Pro vstup do trhu sleduji nadále úroveň klouzavých průměru EMA 55 a EMA 200 1W i za cenu, že by mi Bitcoin utekl nahoru.

Závěrem

Nálada na trhu je silně spekulativní a tažená bublinou na AI a technologických akciích. Vstup do akciového indexu a Bitcoinu je spíše pro zkušenější investory / tradery, kteří dokážou bruslit na tenkém ledu a uspokojí se s menším ziskem. Celkový “upside” pro tyto trhy není zas tak vysoký v poměru k riziku. Pro netrpělivé investory doporučuji se porozhlédnout spíše po jednotlivých akciích, které můžou být podhodnocené v pár konkrétních sektorech.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pheuly

Dobrý článek a normálně tohle nedělám a to ani u komentářů na FB, ale co ta čeština pane inženýre?
*Mnohé z nich umazali za poslední měsíc více než polovinu zisku od začátku roku. (Ty altcoiny, ne ti altcoini) 🙂
*Od středy se na Americkém trhu objevili další zajímavá data.
*Nejvíce pozitivní byly JOLTs otevřené pracovní místa z Ameriky, které rostli meziměsíčně o téměř 900 tisíc míst
*Za první kvartál 2023 se nákupy nemovitosti propadli o -49%

Fantom

Normálně to také nekomentuji, ale předpokládám že pan ing. Nemčík je Slovák a články v češtině pro něj asi nejsou úplně jednoduché. Já bych tedy slovensky určitě nic nepsal a za češtinu mu děkuji 🙂

spot_img